Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балканска живопис в изложбата “Лица на модернизма”

Триптихът на Иван Милев “Мъглижки манастир”
Снимка: Венета Павлова

Изкуство от три страни: България, Гърция и Румъния, създадено в периода 1910-1940 г., впечатлява в мащабната изложба “Лица на модернизма”. Тя е открита в Националната художествена галерия и ще продължи до 16 февруари. Преди това е била представена в Букурещ, а след София ще бъде показана в Атина. Според Христос Карас, мениджър на проекта от гръцка страна, думите “балкански модернизъм” вероятно звучат като оксиморон за онези, които не познават историята на изкуството в нашия регион. “Та не бяха ли Балканите някаква безнадеждно изостанала част на света, вечно въвлечена в стълкновения и по-склонна да се включи в масови кръвопролития, отколкото в създаване на модерно изкуство? – пише Карас. – И още повече, не беше ли модернизмът запазена територия за индустриално развитите западни нации? Една от целите на проекта е да допринесе за разсейването на тези съществуващи представи, като покаже историята на изкуството на нашата част от света през разглеждания период от една по-балансирана гледна точка, изявявайки регионалните и националните особености.” 

© Снимка: Венета Павлова

Платното на румънския живописец Макс Херман Макси “Голо тяло с идол”, композицията “Земя” на Николай Абрашев и “Портрет с хартиени цветя” на Янис Царухис от Гърция


Едно от големите достойнства на експозицията е, че не групира картините според националната принадлежност на създателите им, а по жанров и тематичен принцип. Така зрителят с удоволствие се потапя в диалога на платната, за да открие разликите, но и сходствата в художествените търсения.

“Тук има много интересни аспекти, които се виждат за първи път – казва Борис Данаилов, координатор на проекта от българска страна. - Един от тях е, че между художниците, които работят на Балканите, има общи търсения, които са плод на контактите им със западноевропейски естетически и художествени течения. Самите творци обаче, които живеят в региона, обикновено нямат връзка помежду си. Т.е. – те в известен смисъл работят с поглед, обърнат на Запад, и въпреки това резултатите са такива, че когато съпоставите художествените произведения от трите страни, това, което се вижда, е една близост. Също така трябва да се подчертае и общото много високо професионално ниво.”

Изложбата неслучайно се нарича “Лица на модернизма”. Тя представя ярки фигури в изкуството на трите страни. Достатъчно е да споменем, че сред българските автори в нея е невероятно талантливият Иван Милев. Той е покосен от инфлуенца, преди да навърши 30 години, но оставя впечатляващи със своята приказност и динамика творби, съчетали народната традиция и влиянието на сецесиона. Или Жорж Папазов, образовал се в чужбина, живял дълги години във Франция и участвал в изложби заедно с Пикасо, Жоан Миро и Макс Ернст. В “Лица на модернизма” пък виждаме негова творба в съседство с картина на румънския художник Артур Сегал. 

© Снимка: Венета Павлова

“Пратеници” на Жорж Папазов, “Жена, която чете” на Артур Сегал и “Никифор” на Никос Хаджикирякос-Гикас


Ето какво допълва за диалога между балканските модернисти Борис Данаилов: “Съвпаденията се налагат неминуемо, но е въпрос на следващи, по-тясно специализирани изследвания, които детайлно да разгледат това явление. Изложбата всъщност се опитва да постави тези проблеми за първи път, оттук насетне би следвало да очакваме все по-внимателно и детайлизирано вглеждане в тях.”

Освен Националната художествена галерия в София, организатори на пътуващата изложба са Националният музей на изкуството на Румъния и Фондацията за изящни изкуства и музика “Теохаракис” в Атина. Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на програма “Култура” на Европейския съюз.
По публикацията работи: Венета Павлова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Автентични носии от незабравимия филм "Капитан Петко войвода" са изложени във Варна

Музеят на Възраждането във Варна представя колекция от 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Ценните носии са от района на Елховско, Ивайловградско, както и места, които в наши дни са в пределите на Гърция – гр...

публикувано на 08.02.25 в 07:15
Снимка: Facebook/Master of Art Film Festival

В кино "Люмиер" започва Master of Art

Десетото издание на фестивала Master of Art, което се открива на 7 февруари в столичното кино "Люмиер" , включва над 50 филма на различна тематика, свързана с изкуството. Международната конкурсна програма е разделена на различни категории –..

публикувано на 07.02.25 в 07:30

Българският филм "Терапията" участва в няколко международни фестивала

Новият български филм "Терапията", чиято премиера е на 7 февруари, е избран да участва в няколко международни фестивала в САЩ и Европа, съобщава БТА. Сред тях са 78-ото издание на Международния филмов фестивал в Салерно (Италия) и 25-ото издание на Santa..

публикувано на 07.02.25 в 07:05