Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интернет заема все по-съществено място в живота на младите българи

Снимка: БГНЕС
За по-малко от десетилетие интернет се превърна в неизменна част от живота на младите и модерните хора. Малцина си представят ежедневието си без възможностите за достъп и обмен на информация, които дава глобалната мрежа. Ежегодно нараства броят на хората, които разполагат с един или няколко компютъра в дома си. Децата вече си пожелават не колело или шейна, а лаптоп за подарък от Дядо Коледа. Проучване на Агенция „Прагматика” сред тийнейджъри на възраст между 13 и 18 години сочи, че над 90 на сто от тях използват интернет всеки ден. Само преди четири години този процент е бил 63 на сто. 77 процента от българчетата пък разполагат с лични компютри. Децата предпочитат да се включват в мрежата от домашните си компютри или гостувайки при приятели. Драстично е скочил и броят на часовете, които българчетата прекарват всеки ден в интернет. В делничните дни те се застояват пред компютрите средно по 3 и половина часа, през уикендите – по 5 часа. Пикът е през ваканциите – средно по 6 часа на ден. В страни като Тайланд например прекарването на толкова време пред компютъра се счита за пристрастяване и подлежи на лечение. „Малък процент от подрастващите посочват, че разполагат с достатъчно свободно време след училище. Четенето заема все по-малък част от него. Интересите на тийнейджърите вече се насочват в по-голяма степен към заниманията със спорт и сърфирането из интернет. Голям процент от тийнейджърите посочват компютрите и работата с тях като източник на щастие и удовлетворение”, казва Юлиан Добрев – директор „Изследвания” в Агенция „Прагматика” и допълва: „Няма сериозни колебания в това отношение при по-малките и при по-големите деца. Според възможностите, които им се предоставят, всички в максимална степен се стремят да използват интернет. Като се има предвид, че самите ученици казват, че свободното им от учебни занимания време е много малко, резултатите са красноречиви за ролята, която компютрите и интернет имат в живота на голям процент от подрастващите. По-точно според нашето проучване около 43 процента от младежите заявяват, че прекарват в интернет пространството повече от две часа дневно.”
Не са малко тийнейджърите, които използват интернет за обучение. Възможност за това дават различни интерактивни курсове, някои от които безплатни. Популярност, макар и не голяма, набира и онлайн пазаруването. Не тези две занимания обаче са определящи за интереса на младите българи към интернет: „На едно от първите места е комуникацията с приятелите – посочва Юлиан Добрев. – В мрежата младите хора търсят контактите, покриват необходимостта си от социално общуване и го правят не само в пределите на България, но и по цял свят, благодарение на възможностите на глобалната мрежа. Чатенето с приятелите, посещаването на различни социални мрежи, сайтовете за запознанства, форумите по интереси – това са местата в интернет, където младите се задържат най-дълго. Следват ги търсенето и обменът на информация по различни въпроси, слушането на музика… В интернет има области, които се харесват на всички. Включително отношенията и сексът.”
В чатовете и сайтовете за запознанства тийнейджърите като правило не посочват истинското си име, а своя „никнейм”. Обичайна практика е също така да се представят за по-големи, отколкото са в действителност. Скриването на истинското име и личните данни им носи чувство на защитеност и недосегаемост. „Натрапниците във виртуалното пространство са често срещано явление. 41 на сто от децата споделят, че имат подобен опит – заговаряли са ги настойчиво и против волята им. Не те обаче представляват сериозна опасност, тъй като могат да бъдат лесно игнорирани. Заплаха са любезните, които търпеливо общуват с децата, опитват се да се домогнат до тях психически и да осъществят лична среща” – посочва Юлиан Добрев. От изследването на агенция „Прагматика”, става ясно също така, че тийнейджърите далеч не си дават ясна сметка за дебнещите ги заплахи в интернет. Питани кои за тях са опасните неща в мрежата, 41 процента са отговорили, че това са компютърните вируси. Четири пъти по-малко са онези, които смятат за опасни контактите с непознати. Едва 2 процента смятат, че пристрастяването към компютъра е вредно за тях. Една трета пък са убедени, че в интернет няма нищо, което да ги застрашава. Да променят тази нагласа са си поставили за цел организаторите на започналата през април миналата година национална кампания за безопасност в интернет. Тя е част от общоевропейска кампания под мотото: “Ти избираш дали да бъдеш жертва онлайн”. Целта и е да се повиши обществената чувствителност към заплахите, които крие интернет. На сайта Safenet.bg бе открита и гореща линия, на която могат да бъдат подавани сигнали за нарушения и заплахи в интернет.
По публикацията работи: Диана Христакиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Близо 8 тона отпадъци бяха предадени разделно в столичен квартал

Столичани предадоха разделно около 8 тона отпадъци от своите мазета, гаражи и тавани по време на второто издание на "МаГаТа Фест", който се състоя в район "Младост". В рамките на четири часа бяха събрани 700 кг текстил, 150 кг хартия, по 50 кг пластмаса..

публикувано на 27.04.25 в 10:27

Проливен дъжд предизвика бедствено положение в монтанското село Лехчево

Бедствено положение е обявено в монтанското село Лехчево, община Бойчиновци, след проливния дъжд снощи, който наводни къщи и доведе до евакуация на жители. Две жени на 70 и на 93 г. попаднаха във воден капан и бяха спасени с лодка. " Ситуацията е..

публикувано на 27.04.25 в 09:25

"Да, България" избира: един или двама лидери

Формацията "Да, България", която е част от опозиционната коалиция "Демократична България" се събира на Национална конференция, която да избере нов лидер или двама лидери на мястото на подалия оставка като председател Христо Иванов заради слаби..

публикувано на 27.04.25 в 08:00