Дни на отворените врати започнаха на 25 януари в Президентството. Те ще продължат до 10 февруари с експозицията „По стъпките на историята – свидетелства от старите столици”. В нея посетителите могат да видят реликви от средновековните престолни градове Плиска, Велики Преслав и Търново.
„Радвам се, че днес отваряме вратите на президентската институция в България с такава ярка, силна изложба – каза държавният глава Георги Първанов. – Идеята за нея се роди много отдавна, още по времето, когато правехме първите усилия, за да разчистим старата българска столица Плиска. Помните я добре от кадрите отпреди няколко години, преди да се появят бригадирите от “Съхрани българското”. Сега можете да сравните как изглежда тя след няколкогодишна работа не само на младите хора – ученици и студенти, но и след като българската държава в лицето на две последователни правителства се ангажира да помогне. След Плиска беше ред на Велики Преслав, дойде ред и на Велико Търново, където младите хора хвърлиха много усилия, за да разчистят хълма Трапезица и да го покажат в целия му блясък. Стъпка по стъпка ние правим това, което като общество и като държава дължим на нас самите. Древната ни култура е добре позната по света. Подобни изложби аз съм откривал къде ли не: в президентския дворец в Италия, в кралска зала в Дания, в Испания, в Токио. Трудно бих могъл да изброя географията на тези визити на нашата древна култура, преди всичко тракийската. Качествено новото тук е, че акцентът е върху старите български столици и средновековната ни култура – друг период, който помним с величието на българската държава и дух. Правим изложбата тук в президентството, защото смятам за напълно естествено този дом да бъде и дом на българската култура.”
Георги Първанов отбеляза, че в него би трябвало да се показва както миналото – например свидетелства от Перперикон или от Възраждането, така и съвременната култура – с изложби и литературни четения. „Сега, когато страната ни е член на Европейския съюз, за нас е много важно да покажем своята идентичност, да я защитим”, посочи той.
Глинени съдове /VІІІ-ІХ в./, потир /Х в./ и коланна гарнитура /ІХ в./ от Плиска.
В подготовката на експозицията са участвали специалисти от Националния археологически институт с музей при БАН, музеите в Шумен, Плиска, Велики Преслав и Велико Търново, президентската администрация. Проф. Маргарита Ваклинова, и. д. директор на Археологическия институт, уточни, че изложба с такова заглавие и в този вид досега не е правена у нас. В нея на едно място могат да се видят интересни артефакти от средновековните столици. Някои от тях са известни, но в същото време много хора не са ги виждали. Тя благодари за инициативата на президента „Съхранете българското”, която е насърчила млади хора да помагат на археолозите.
Керамичен иконостас от Велики Преслав.
„Сега има един голям екип, който ври и кипи в България и който взема участие в проучването и опознаването на средновековната българска култура и на трите столици – каза проф. Ваклинова. – Мисля, че това е една от най-важните крачки, които са направени за това нашето младо поколение да бъде съпричастно към ценностите и към духа на нацията. Благодаря и на младите хора – вече толкова много училища в България и висши учебни заведения вземат участие в програмата “Съхрани българското”. Това са чудесни клубове, на които ние всички сме задължени за най-новите открития, които се случиха в трите стари столици.”
Сребърна чаша с надпис на жупана Сивин /ІХ в./ от Велики Преслав.
Снимки: Венета ПавловаЧетвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на..