Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Здравей, как си, приятелю” – композиторът Стефан Диомов навършва 65 години

Снимка: БГНЕС
В град Бургас живее и работи Стефан Диомов, един от най-известните автори на популярна музика у нас. Неговите песни имат нежни и лесно запомнящи се мелодии, които българската публика харесва. На 16 февруари той празнува своя 65-и рожден ден.
42 години Стефан Диомов работи в областта на музиката. Започнал е като учител по солфеж и китара в Дома на културата в Бургас, създател е на няколко групи, композитор, изпълнител, текстописец, откривател на млади таланти, инициатор на конкурси. Има 350 авторски песни и над 3250 концерта със своите групи.
С песента „Като сън” Стефан Диомов се представя за първи път на международния фестивал за българска забавна песен „Златният Орфей”. Изпълнява я вокална група „Тоника СВ”, обновен състав на първоначалната група „Тоника”, чийто създател и ръководител е Диомов. С него са първите му успехи. През 1974 г. песента му „Балада” е отличена с първа награда в Петия младежки конкурс за забавни песни. Година по-късно първа награда получава и песента „Сбогуване” в конкурса „Бургас, морето и неговите трудови хора”. Следват я още две първи награди от Деветия младежки конкурс през 1978 година за песента „Интимно” и от бургаския фестивал за песента „Разказвай ми, слушам те”.
През 1989-а Диомов започва работа с обновения състав „Тоника СВ”, начело със солистката Ваня Костова. Другата част от старата „Тоника” продължава дейността си под името „Домино”. През 1994 година двата състава, изпълнили най-хубавите песни на Диомов, се обединяват за четири бенефисни концерта. Посвещават ги на 50-годишнината на своя създател. Пеят под името „Фамилия Тоника”. Освен красивите шлагери, които създава Стефан Диомов, негова заслуга е откритието на забележителни гласове – днешните звезди Тони Димитрова, Пламен Ставрев, Дани Огнянов.
По публикацията работи: Валя Божилова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В "Пладней" група JazzBoree отново пие вода от кладенеца на българския фолклор

Традиция и съвременност вплитат в песните си музикантите от група JazzBoree. Така е и в най-новата - "Пладней", вдъхновена от народните ни истории за любов. Певицата Савина Пламенова е автор на музиката и текста, аранжиментът е на пианиста в групата..

публикувано на 22.03.25 в 10:15

Детският хор на БНР с изненада за публиката на концерта по повод 65-ата си годишнина

Детският хор на БНР празнува своите 65 години с концерт в деня на основаването си – 21 март. Оттогава младите певци разнасят по света славата на родното хорово майсторство и неслучайно са наричани посланици на българската култура. Снимки: Детски..

публикувано на 21.03.25 в 08:15
Група Strykers

"Светът е нашата песен!" – мелодичен хард рок ни напомня да сме отговорни към природата

Музикантите от група Strykers винаги са се водили от идеята за създаване на авторско творчество в сферата на мелодичния хард рок. Най-новият им запис с участието на Гергана Стоянова и Леон Даниел е посветен на Земята и децата. Заглавието е..

публикувано на 20.03.25 в 10:15