Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Освобождението на България в песен

Опълченците на Шипка, художник Димитър Гюдженов
Снимка: Архив
Песните, с които свързваме Освобождението на България, идват от далечната епоха на чуждо потисничество и национални битки. Повечето от тях са създадени доста преди 3 март 1878 г., когато е подписан Санстефанският мирен договор. След близо пет века османско владичество, българите отново могат да се нарекат свободни. И свободно да пеят песните, в които са пресъздадени битките за национална независимост. Eдна от най-популярните сред тях e “Вятър ечи, балкан стене”. Автор на текста е Добри Чинтулов. В годините на робство и жестоко преследване на всички будни умове, Добри Чинтулов е бил принуден да изгаря своите ръкописи няколко пъти. Ето защо със сигурност е доказано авторството само на малка част от неговата поезия. Независимо от това името на скромния учител е влязло в най-светлите страници на нашата история. Заедно с песните-символ на Освобождението – “Стани, стани, юнак балкански”, “Къде си, вярна ти любов, народна” и др.

След Освобождението особено силен е споменът за неуспялото Априлско въстание от 1876г. Въпреки крахът на надеждата сами да извоюват националната си свобода, българите привличат вниманието на света. Това се пее и в “Топчето пукна” – “топчето пукна, Европа се стресна, Русия тръгна на бой да се бие.”

Образът на Райна Княгиня ще срещнем в много народни песни. Мелодиите са различни, а текстът пресъздава исторически момент. Младата учителка Райна Попгеоргиева ушива знамето на Панагюрски революционен окръг и го развява, когато Георги Бенковски обявява Априлското въстание. След провала на въстанието тя е затворена и измъчвана. Дипломати от Европа успяват да издействат освобождаването й. Тя заминава за Русия, учи медицина, завръща се в родината и работи като акушерка. Родила е пет сина, осиновява и едно момиче. Синовете й са офицери от Българската армия. А един от тях – Иван Дипчев, достига чин генерал. Песните за Райна Попгеоргиева звучат на всички национални празници. Със сигурност най-популярна сред тях е “Песен за Райна Попгьоргьова” в изпълнение на големия народен певец Костадин Гугов.

Преди няколко години вокален ансамбъл “Юлангело” записа албум с патриотични песни. Сред тях музикантите включиха и едно църковно песнопение с интересна история. Православният текст на “Возбранной воеводе” е посветен на Богородица и завършва: “Радуйся, Богородице!”. Във варианта, който е изпълняван в църковните служби около Освобождението краят е друг – “Радуйся, Българийо!”
По публикацията работи: Албена Безовска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Остани"

В началото на летния сезон Atazar, Kris V и певицата Александра Иванова представиха съвместната си песен "Остани" с ефектно видео, което ни пренася на морския бряг. Александра се присъединява за пръв път към екипа на Атанас Зайков - Atazar и..

публикувано на 22.07.24 в 10:15

Младежка филхармония "София" и оркестърът на консерваторията във Винтертур ще свирят заедно в зала "България"

Младежка филхармония "София“ при Национално музикално училище "Любомир Пипков“ и оркестърът на консерваторията във Винтертур, Швейцария, излизат тази вечер от 19.00 ч. на сцената на зала „България“. Така в съвместния концерт в рамките на  10-тото издание..

публикувано на 20.07.24 в 07:10

"Джаз под звездите" на Камен бряг

Скалите над село Камен бряг, недалеч от Каварна, за десети път стават сцена за Фестивала "Джаз под звездите". Тази година той се провежда на 19 и 20 юли, като първата вечер почитателите на джаза ще се насладят на изпълненията на саксофонистката..

публикувано на 19.07.24 в 15:25