На 4 юни в престижния Голям салон на Дома на инвалидите в Париж изнесе концерт младото Гранд Еър Трио, досега по-добре познато в САЩ, Англия и Холандия, отколкото във Франция. Цигулар в него е младият български музикант Димитър Чернооков, виолончелист – французинът Гийом Гросбар, а пианистка – полякинята Жустина Май. В програмата бяха вплетени произведения на съвременни композитори като Пиацола, Золтан Кодай или Георги Златев-Черкин, както и на класици като Шопен и Менделсон. Димитър Чернооков е правнук на известната българска изпълнителка Милка Маркова Тотева, преподавала цигулка във Франция. След смъртта й нейният син Георги Марков Тотев основава фондация, носеща нейното име, която отпуска стипендии на талантливи млади музиканти от Франция, САЩ и България. Чернооков е правнук и на създателя на първия български самолет - Асен Йорданов, брат на Милка Тотева.
На 9 юни в Столична библиотека бе открит Месец на руската култура. Ето какво заяви на тържеството по този повод Владимир Иванов, директор на Руския културно-информационен център в София: “Вие знаете, че отношенията между Русия и България са започнали с обмен на книги. Тези книги са тръгнали от средновековната българска столица Търново към Русия. Така че историята на нашите библиотеки и книгообмен всъщност е живата история на културните отношения между нашите народи. Мисля, че това е великолепно.” Старт на Месеца на руската култура даде фотоизложбата “Златният пръстен”. Става дума за пръстена, в който са включени стари руски градове с богато културно-историческо наследство, намиращи се в близост до Москва. Във витрини пък са показани стари руски ръкописни и печатни издания, които се пазят в Столична библиотека. Присъстващите на вечерта се насладиха на чудесните изпълнения на драматичното сопрано Лидия Тарасова и пианистката проф.Наталия Тетерина. В рамките на месеца са включени изложба на руски детски книжки, премиера на алманах за историята на руската емиграция в България, прожекция на филми, гостуване на камерен театър, който ще представи миниатюри по Чехов. И още: вечер, посветена на Достоевски, концерт на учениците от Националното музикално училище “Любомир Пипков”, посветен на 170 г. от рождението на Чайковски, вечер на руската песен.
Директорът на Руския културно-информационен център в София - Владимир Иванов /вдясно/ на откриването на месеца.
При голям успех премина поредицата от концерти във Варна, Бургас, Пловдив и София на световноизвестната танцова трупа Lord of thе Dance. Cъздадено от Майкъл Флетли през 1996 година по класическа келтска легенда, шоуто досега е гледано от над 50 милиона зрители в десетки държави на всички континенти. Сред малкото танцьори, които са в трупата от самото начало, е Бернадет Флин. Сега тя изпълнява основната женска роля. Ето какво каза Флин пред журналисти: “Ние сме едно голямо семейство и зад магията на това, което се случва на сцената, се крие голямата любов и отдаденост към това, което правим. Даваме всичко от себе си. Всички танцьори са специално подбрани, освен това непрекъснато репетираме и поддържаме форма. Но преди всичко основното е мотивацията и любовта към ирландските танци.” В шоуто има приемственост и това позволява на младите танцьори да се учат от по-опитните в трупата. Така се поддържа високото равнище на спектаклите.
Бернадет Флин и Джеймс Кийгън, солисти на трупата.
От 8 юни до 8 юли в галерия “Арт Алея” в столицата се провежда годишната международна изложба на работи от хартия малък формат. В нея след журиране са допуснати 70 художника от 25 страни. Показани са над 150 техни произведения. Експозицията е съпътствана от уъркшопи за утвърждаване на екологични и социални теми и инициативи, лектории, срещи с творци. Оновни организатори са художничката Даниела Тодорова и скулптoрът Тодор Тодоров, работещи по проекти с некомерсиална цел.
Снимки: Венета Павлова и Мария Димитрова
Абстрактно, безпредметно, геометрично – това е цяла една смислово-градивна концепция, върху която стъпва изкуството на XXвек . Водещата и свързваща идея при него е свободата на автора, но и на неговата публика. Визуално, чрез геометричното изкуство..
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя на Международното триенале на типография в Полша. "За създаването на един шрифт е нужно..
За чудесата в живота, за способността ни да следваме пътя и да не предаваме вярата си е новият български филм "Не затваряй очи", който тръгва по кината в страната на 31 януари. Разказана накратко, историята е следната: един свещеник – отец Павел,..