Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Поморие отвори врати най-модерният посетителски център за наблюдение на птици на Черноморието

Посетителският център “Поморийско езеро” е създаден благодарение на съвместните усилия и финансиране от страна на Световната банка, фондация “Зелени Балкани” и община Поморие.
Снимка: БГНЕС
Известното още от дълбока древност със своята лечебна кал черноморско градче Поморие не спира да привлича посетители от цял свят. Наред с прочутите кални процедури, градчето предлага още културен, исторически и винен туризъм. Отскоро и любителите на екотуризма, изкушени от уникалните природни дадености на района, ще могат да наблюдават различни представители на фауната в най-модерния посетителски център на Черноморието. Посетителският център “Поморийско езеро” бе създаден благодарение на съвместните усилия и финансиране от страна на Световната банка, фондация “Зелени Балкани” и община Поморие. Според специалисти новосъздаденият център е най-модерният посетителски център за наблюдение на птиците на територията на Черноморието, а и в страната. Той се намира в непосредствена близост до Поморийското езеро и единствения по рода си Музей на солта. Посетителският център разполага с конферентна зала и с 8-10 поста за едновременно наблюдение на птиците в Поморийското езеро. Има зали и кабинети за работа на екипите, които ще водят мониторинга по опазването и съхранението на видовете и хабитатите на Поморийското езеро. Поморийското езеро е лагуна, разположена на 25 км северно от Бургас и на 2 км северно от черноморския град Поморие. То е част от влажните зони на България и принадлежи към големия комплекс Бургаски влажни зони. Уникалното на тази зона е, че тя е солена и приютява изключително голямо разнообразие от птици и други животни. Хилядолетия наред от езерото се добива сол, а от 50-60 години насам от него се добива и лечебна кал. През последните десет години езерото стана изключително притегателно място за наблюдатели на птици и развиване на екологичен туризъм.

© Снимка: www.image-advertising.net

Кметът на Поморие инж. Петър Златанов на наблюдателната площадка на новооткрития посетителски център

“С около 200 000 евро община Поморие финансира изготвянето на проекта за центъра – казва кметът инж. Петър Златанов. – “Центърът е изграден на общинска земя и е общинска собственост – обяснява той. – Заедно със “Зелени Балкани” предвиждаме да продължим работата по проекта, който включва рехабилитация, възстановяване и опазване на Поморийското езеро. Ще има и екопътеки, които да обхванат целия периметър на езерото. Най-напред ще бъде изградена пътека с дължина около 800 метра. Центърът все още не работи активно, но се надяваме към средата на лятото това да стане. Непосредствената му близост с Музея на солта дава добра възможност не само на любителите на птиците, но и на останалите туристи да направят едно пълноценно пътешествие сред природата.”

© Снимка: БГНЕС


Езерото се обитава от над 266 вида птици, като 90 на сто от тях са застрашени от изчезване. Те са включени в Червената книга на страната и са защитени както от българското, така и от международното законодателство. Както вече стана ясно, наблюдението на птиците в посетителския център може да се извършва от 8 –10 поста. В същото време други посетители могат да гледат видеоматериали за живота на Поморийското езеро в предвидената за целта зала. “Тази година очакваме да имаме повече посещения от сръбски и македонски туристи”, казва кметът на Поморие инж. Петър Златанов. Според него, благодарение на посетителския център, интересът към Поморие няма да бъде само през лятото. “Определено ще нарасне интересът и на орнитолозите – смята той. – Така например през октомври отлитането на птиците е много интересен феномен за наблюдение. За други пък е интересно времето за мътене и снасяне на яйца, което започва след април. Поне осем месеца в годината птиците могат да бъдат наблюдавани с телескопите в посетителския център. Надяваме се, че с помощта на “Зелени Балкани” ще успеем да привлечем посетители в нашия район, както и да създадем условия за по-добра работа.”
По публикацията работи: Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стария Пловдив

Ню Йорк Таймс: България сред топ дестинациите за 2025 заради Шенген, но не само!

Къде ще ни отведе новата година? "Ню Йорк Таймс" помага да стартираме своите пътешествия с предложения от годишния си списък на 52-те най-добри места за посещение през 2025 година. Сред тях, България се откроява като привлекателна дестинация,..

публикувано на 08.01.25 в 14:05

Тишина, светлина и духовност: Клисурският манастир "Света Петка" през зимата

Притихнал сред хълмовете на Люлин планина, Клисурският манастир "Св. Петка" е белязан от тайнство и духовност. Намира се едва на 7 км от курортния град Банкя, близо до село Клисура. Зимата е времето, когато светата обител сякаш потъва още по-дълбоко в..

публикувано на 08.01.25 в 10:40

България на зимната карта: ски центровете ни работят на пълни обороти

Тази година ски сезонът в България стартира по-рано от обичайното благодарение на подранилия сняг. В Банско пистите отвориха още по Никулден (в първите дни на декември), а официалният старт на сезона беше даден седмица по-късно. Останалите ски зони..

публикувано на 02.01.25 в 09:10