Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли нови ски писти на Витоша

Витоша е едно от малкото останали кътчета, незасегнати от човешка ръка.
Снимка: Стамен Ненов

Малко са столиците по света, сгушени в подножието на планина, както София. При това планина със запазена природа като Витоша, в която още се срещат … диви мечки. Витоша е най-старият природен парк на Балканите и сред първите в Европа. Прохладата му е истински рай за софиянци през лятото, а зимата те се радват на възможността да карат ски не само през уикендите, но и да отскочат за час-два след работния ден, тъй като една от пистите е осветена до късно вечерта. На настоящия концесионер на ски-съоръженията – фирмата “Витоша ски”, тези възможности обаче се виждат недостатъчни и той замисля изграждането на 6 нови ски писти и лифтове, макар това да противоречи на плана на управление на природния парк. Последният забранява изрично създаването на нови ски съоръжения и писти. Тези инвестиционни намерения получиха сериозен отпор от страна на природозащитните организации у нас, на Дирекцията на природния парк и на Агенцията по горите. Според директора на парка Тома Велев, заплахата за планината и околните селища е много сериозна.

Морените, един от символите на планината.

“Изграждане на нови лифтове и писти, взривяване на морени, строителство на изкуствени езера за изкуствен сняг и вкарването на няколко хиляди души на територията на Черни връх и в близост до двата резервата Бистришко и Торфено бранище е основният проблем на спора – обясни той за Радио България. – Ако има лифт, който да кара туристи до Черни връх, то те ще пристигат там по 600 човека на час и екосистемите на субалпийската част на Витоша просто няма да издържат на такова натоварване. Няма да коментирам още по-критичния въпрос колко отпадъци ще се отделят в района на Черни връх, който от всички страни е заобиколен със санитарно-охранителните вододайни зони на София и Перник. Отпадъците от човешкото присъствие няма как да бъдат обработвани в планината, без да се замърсят водите, които пият хората от Железница, Бистрица та чак до Банкя и гр. Перник.”


Междувременно концесионерът не полага никакви грижи за поддръжката на поверените му съоръжения, които едно след друго излизат от строя. Стратегията е да се създаде впечатление сред обществеността, че няма друг изход освен изграждането на нови съоръжения. Истина ли е това?

“Ние от 2 години настояваме кметът на столична община да изиска проверка за безопасността на тези съоръжения, да извърши такава – казва г-н Белев. – Да напомня, че Княжевският лифт отдавна не работи, но никой не си прави труда да го поправи. Същото е положението и с Драгалевския. В Симеоново в момента извършват някакъв ремонт, поради което и той не работи. Планината е практически затворена за всички, които искат за ползват лифтове и то без да е ясно опасни ли са или не. Затова поискахме някой да провери това.”

По предварителни оценки, за прокарване на новите писти ще бъдат изсечени 40 ха гори и ще се урбанизират 60 ха ливади и пасища като бъдат взривени и 30 ха морени. Любопитното е, че преди повече от година този очевидно вреден за природата проект е получил положителна оценка за въздействие върху околната среда от районната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ в София. След протести на природозащитниците, МОСВ отмени това решение на своя местен орган. Отмяната пък бе оспорена от концесионера пред Върховния административен съд. Последва ново оспорване от “противниковата” страна и съдебно-административната сага се очертава безкрайна… Директорът на природния парк “Витоша” Тома Белев обаче е сигурен в крайната победа на природозащитниците.

“Спазвайки европейското законодателство за природозащитната мрежа Натура 2000, няма как да се реализира този проект по простата причина, че той ще доведе до увреждане на защитената зона и до нарушение на европейските директиви – казва той. – Подобен пример е имало в Италия преди 15-тина години и италианската държава е била осъдена. Там става дума за изсечени 1300 дървета за нова писта и за нов лифт. А при нас става дума за много нови писти и лифтове и става въпрос за изсичането на 33 хиляди дървета. Няма как да се осъществи този проект, без да се нарушат изискванията на “Натура 2000”.”

Въпросът е обаче да не се стига до такова нарушаване на законите и увреждане на природата. Защото в крайна сметка санкциите няма да върнат загубеното, а само ще натоварят несправедливо българския данъкоплатец. А залогът от природна гледна точка е голям. Дори само споменаването на съществуването в планината на три женски мечки, които заедно с поколението и прихождащите мъжкари оформят една симпатична популация от дузина мечока, е достатъчно за очертаване на европейската значимост на парка “Витоша”. През последните години Тома Белев е единственият пряк очевидец на мечка в тази планина. Преди 3 години той засича майка с малкото си на пътеката, водеща от хижа Алеко към софийския квартал Симеоново, в подстъпите на планината.

“Имаме заснети и други екземпляри със скрита камера, която е част от наш проект за наблюдение на дивия свят, финансиран по Оперативната програма за околна среда на ЕК, добавя Тома Белев. - Имаше и едно случайно уловено мече, на което поставихме GPS-нашийник и то в продължение на няколко месеца ни пращаше информация къде се движи. Това показва, че Витоша е много “жива” планина, щом все още може да задържи едрите хищници на България. Но не сме имали техни нападения срещу хора.”

По публикацията работи: Мария Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Няма данни за пострадали български граждани при нападението в Магдебург

По информация на българското посолство в Берлин към момента няма данни за пострадали български граждани след терористичната атака в град Магдебург, при която автомобил се вряза в коледния базар в града. Посолството е в постоянен контакт с местните..

публикувано на 21.12.24 в 10:55

Премиерът е гарантирал, че експедицията до Антарктида е финансово осигурена

В последният момент, когато третата експедиция на нашия научно-изследователски кораб трябваше да тръгне за Антарктида през ноември получихме писмо, че парите за да може да се върне кораба обратно са пренасочени за зърнопроизводителите. Това означаваше,..

публикувано на 21.12.24 в 10:04

Външно министерство изрази съболезнования на Хърватия за трагедията в Загреб

Външно министерство изрази сърдечни съболезнования за ужасната трагедия в училище "Пречко" в Загреб. "Нашите мисли са с народа на Хърватия", написаха от министерството в мрежата "Х".  Дете загина на 20 декември, а други 3 деца и двама възрастни са ранени..

публикувано на 21.12.24 в 09:50