Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лятно театрално училище в Широка лъка възражда индиански митове и легенди

Снимка: личен архив
За осма поредна година в първите седмици на юли родопското село Широка лъка се оглася от детски смях, музика и глъчка. Иначе монотонният ритъм на живот в селцето бива оживен от ентусиазма, обхванал участниците в Лятното театрално училище за деца, лишени от родителска грижа от Дома за сираци в Широка лъка. Двигател на събитието е режисьорката Елена Панайотова, която работи у нас и в Холандия, и е привлякла Департамента по театър и образование от Университета в гр. Утрехт като основен партньор. Финансово събитието се подпомага от английската софтуерна компания LLP Group и фондация „Ден-Гри Х”. Лятното театрално училище с децата от Дома е единствено в страната и се превръща в център за изява на млади таланти и чакан празник за деца и възрастни. Обикновено за финалните представления в родопското село пристигат гости от региона и страната, както и ученици от Холандия и Великобритания. След завладяващите представления по мотиви на японски и индийски приказки, тази година Лятното театрално училище в Широка лъка акцентира върху индианските митове и традиции. В творческите ателиета на близо триседмичното Лятно театрално училище тази година се срещат над 70 деца на възраст между 6 и 15 години от Дома в Широка лъка и 30 млади артисти от България и Холандия, избрани от режисьорката Елена Панайотова, за да оживят заедно света на индианците – инки, маи, ацтеки… „Актьорите, които участват в проекта, са убедени, че изкуството има силата да свързва, да интегрира и да осигурява за децата безопасно място, където те могат да разберат малко повече за себе си, за другите и за разнообразието в света – казва Елена Панайотова. - Посредством театралното изкуство предприемаме своеобразно пътуване назад във времето, потапяме се в отминала епоха, децата се запознават с индианските митове и легенди. Чрез игрите, танците, песните, маските и костюмите децата се превъплъщават в герои от тях. В Лятното театрално училище децата се разпределят в ателиета за работа с кукли, маски, танцови импровизации, музика, пантомима и други… Така имат възможност да разгърнат максимално творческия си потенциал. Някои от тях се оказват доста талантливи. Тези деца имат шанса занапред да направят професионални стъпки в областта на изкуството. През годините създадохме своеобразна Театрална работилница. Екипът й се променя през годините. Тази година артистите, които работят с децата, са около 25 българи и холандци от НБУ и Департамента по театър и образование от университета в град Утрехт. Поканихме и група млади художници –сценографи, които работят по изработването на костюмите и декора за представленията.”
Според Станислав Шиков, директор на Дома за деца, лишени от родителска грижа в с. Широка лъка, Лятното театрално училище се е превърнало в добра традиция в живота на децата и още: „Наблюдавам с всяка изминала година израстването на децата, които все по-успешно се социализират, все по-успешни са в живота. И благодарение на това мероприятие и контактите, които се създават, нараства броят на децата, които са успешно интегрирани в приемни семейства, децата, които са осиновени, включително и зад граница. Когато завърши учебната година и наближи лятото, децата вече започват с въпросите. Питат ме и малките и големите, кога ще дойдат актьорите, кога ще се срещнем отново. Ние сме вече приятели с артистите и поддържаме връзка по интернет през цялата година. Детайли се уточняват месеци преди началото на Лятното театрално училище. Децата с нетърпение очакват да се потопят за пореден път в приказния свят на театъра, да се превъплътят в ролята на актьори и творци.”.
По публикацията работи: Диана Христакиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Естония пуска две евромонети по дизайн на българина доц. Светлин Балездров

Естонската централна банка пусна колекционерска монета, чието художествено оформление е дело на българския дизайнер и преподавател в Националната художествена академия доц. Светлин Балездров. Монетата с номинал от 8 евро е изработена от сребро, има..

публикувано на 25.08.24 в 11:23

Спомен за оперния бас Борис Христов като емблема на България от края на XX в.

Фотоизложба, посветена на личността на големия български оперен бас Борис Христов може да бъде разгледана до 28 август в София. Експозицията се организира от отдел "Култура, археология и културно наследство" на община Пловдив и е по повод 110 години..

публикувано на 25.08.24 в 10:05
Хижа

С културни събития на Витоша отбелязваме 129 г. от организираното от Алеко изкачване до Черни връх

Сто двайсет и деветата годишнина от организираното от Алеко Константинов изкачване до Черни връх и създаването на организирано туристическо движение у нас ще бъдат отбелязани днес с няколко културни събития, част от кампанията “Зелени библиотеки”,..

публикувано на 25.08.24 в 06:00