Дългото 9 километра, свръхсолено – Атанасовско езеро е само на 9 километра от град Бургас. Най-голямото богатство на езерото са птиците. Седемдесет на сто от всички характерни за България видове се срещат на тази сравнително малка площ. Дванадесет от тези птици са застрашени от изчезване в световен мащаб. Освен птиците, тук има и над 230 вида висши растения и редки бозайници. От 30 години територията на Атанасовското езеро е обявена и се стопанисва като резерват.
В началото на септември т.г., в продължение на 10 дни стотина приятели на природата доброволно работиха тук. Те създадоха четири нови гнезда за птиците рибарки и дъждосвирци, почистиха от растителност и тръстика дигите в защитената местност “Пода” и отпразнуваха юбилея на резервата. За събитието разказва Мариана Вълчева, от Българското дружество за защита на птиците в Бургас.
“И в годината на биоразнообразието, за каквато е обявена 2010-та, ние поддържаме резервата Атанасовско езеро като обособено ценно природно място близо до големия ни черноморски град Бургас. По повод 30-годишнината от създаването му, три неправителствени организации обединиха усилията си, за да предложим на жителите на Бургас и на всички негови гости един по-нетрадиционен празник. Така искахме да обърнем вниманието на всички не само към птиците, но и към другите природни ресурси на резервата. Това са лечебната кал, лугата и солта. Имаше и много забавни моменти в нашето тържество. С окаляните си тела част от участниците изписаха фигурата на къдроглавия пеликан, който е емблема на резервата „Атанасовско езеро”. Атанасовското езеро е най-богатото на птици място в България и едно от малкото такива в Европа.”
“Това е една от малкото защитени територии у нас, която има план за управление и той се изпълнява, подчертава Мариана Вълчева. – В него са заложени различни дейности, които целят подобряване на състоянието на самото езеро и защита на всички птици, които обитават сърцето на самия резерват. Една от опасностите за тях са хищниците и, за съжаление, ние - хората. Атанасовското езеро е много плитко, най-голямата му дълбочина е 30 сантиметра и така то става много лесно достъпно. Местата на наземно гнездящите птици най-често стават жертва на хищниците и те не могат да отгледат своите потомства. Затова всяка година, в рамките на природозащитни бригади, ние изграждаме нови платформи за гнездене на птиците и изкуствени острови. Какъв е резултатът от усилията ни? Тази година само на един от изградените острови 300 рибарки успяха да отгледат малките си.
От тук минава и миграционният път Виа Понтика. Той е едно богатство за град Бургас, защото хората, които живеят тук, могат да наблюдават тази изключителна гледка от прелитащи едно след друго ята от птици.”
© Снимка: БГНЕС
Това става в края на август и началото на септември. Тогава започва есенната миграция на птиците от север на юг. По това време природозащитниците извършват ежедневен мониторинг и досега са отчели, че над 20 000 бели щъркели са прелетели над резервата. Вече е започнала и миграцията на някои грабливи птици, които обитават нашата страна и са защитени видове. Сред тях е степният орел.
В Атанасовското езеро идват да зимуват много птици, обитаващи страни на север от България. Тук през студените месеци те намират подходящи за обитаване места и достатъчно храна. Поради тази причина, Българското дружество за защита на птиците провежда всяка година и зимно преброяване. Дружеството е едно от малкото неправителствени организации със сериозен членски състав и структури в страната. То е създадено през юни 1988 г. и през всичките тези години работи не само за опазване на птиците, но и за опазване на природата в България като цяло.
Борислав Сарафов отговаря на всички изисквания и има качества да бъде избран за главен прокурор. С тази позиция излязоха комисиите по атестирането и конкурсите и по професионална етика към Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет,..
Романът “Времеубежище” на Георги Господинов и книгата “След Европа”, в която политологът Иван Кръстев поставя въпросите как бежанската криза променя европейските общества и защо гражданите изпитват толкова силна неприязън и недоверие към..
В „България днес“ на 25-ти ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието над жени, обявен с Резолюция на ООН през 1999 г. На всеки 10 минути в света е убивана по една жена, сочи статистиката. В България от началото на 2024 година..
Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..