Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Швейцарски екип снима филм за женския народен хор „Мистерията на българските гласове”

Снимка: lfbc.eu

Една от визитните картички на България – това е женският народен хор „Мистерията на българските гласове”. Под това име става известен вокалният ансамбъл на Българското национално радио и телевизия, основан през 1952 година. Негов „кръстник” е продуцентът Марсел Селие, който е и собственик на търговската марка „Мистерия на българските гласове”. Съставът гастролира в най-престижните концертни зали на Европа, Азия, Америка и Африка. Магията на гласовете на 24-те певици, традициите на българската хорова школа и професионалните обработки на българските композитори – това предопределя успеха на „Мистерията”. Пресата не скъпи суперлативите, сред които е и оценката за изпълнението на хора „Най-прекрасната музика на планетата”. Интересът към българския женски хор и към изкуството му мотивира и швейцарски екип, който работи върху филм за „Мистерията на българските гласове”. Проектът е европейска копродукция с участието на Швейцария, Германия и България. От българска страна продуценти са компания „Агитпроп”, БНТ и Националния филмов център. Режисьор на лентата е Щефан Швигерт от Швейцария. Премиерата на филма ще бъде през 2011 година. Ето какво разказа, специално за Радио България, Дора Христова – диригент на хора.

„Подготовката започна през миналата година. Екипът е имал срещи в Швейцария с Марсел Селие, а с нас направи предварителни снимки. През месец октомври започнахме работа. Пяхме в Кремиковския манастир, снимаха ни и в телевизионно студио, и в репетиционна зала. Идеята е да направят мащабен филм за това българско явление, което е и постижение в музикалната култура. Щастливи сме, че имаме такива гласове и трябва да ги пазим и съхраним.”

Хорът „Мистерията на българските гласове” е номиниран от Федерацията на хоровете на Европейския съюз за Посланик на европейската култура. От три години певиците се отзовават на покани от организацията. Подробности научаваме от Дора Христова:

„Канят ни на концерти всяка година, което е голяма отговорност. И тази Коледа сме в европейските страни. Освен концерти, изнасяме и семинари, разказваме за българските гласове, за репертоара ни. В Белгия, например, ще изпълним наред с българските коледни песни и френски, немски, датски. Така ще осъществим връзка между песенното творчество на различните народи. Това е и задачата ни като посланици на културата.”

По публикацията работи: Елена Цветкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Лепило за брада" – коледната песен, която се пее и през лятото

"По-полека" … пее Стефан Вълдобрев, а рефренът вече няколко години се повтаря от българите в страната и в чужбина с надежда да намалим оборотите, с които превъртаме стрелките на ежедневието си… Стефан Вълдобрев е известен с умението си да напипва..

публикувано на 26.12.24 в 12:05

Маргарита Хранова и Стефан Илчев с коледно послание в песен

Двама любими певци от различни поколения - Маргарита Хранова и Стефан Илчев - изпращат 2024 г. с нова съвместна песен, посветена на светлите рождественски празници. Звънките им гласове се преплитат в коледната песен, озаглавена "В тази свята..

публикувано на 26.12.24 в 10:15

"Коледен химн"

"Коледен химн" е сред най-новите български песни, посветени на рождественските празници. Изпълнява я Георги Костадинов заедно с малките певци от Вокална група "Даймънт". Идеята хрумва на автора ѝ Рафи Жамакорцян още преди година, когато..

публикувано на 25.12.24 в 10:15