Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плевен – градът с много лица

Снимка: imagesfrombulgaria.com

Плевен е седмият по големина град в България, но пък е един от най-посещаваните от чуждестранни туристи. Едва ли има екскурзионна обиколка, в която да не бъде включен. Едва ли има и друго място, в което паметниците, напомнящи за исторически събития, да са в такава хармония със съвременността. Председателят на Консултативния съвет по туризъм към община Плевен Мария Кавулска обръща поглед към древното минало на града:

„Плевен има продължителна история – разказва тя. – Тук са намерени останки още от края на петото хилядолетие преди Христа. Тогавашното антично селище Сторгозия е било пътна станция в Римската империя, възникнало върху мястото на още по-древно тракийско поселение. Археологически проучвания свидетелстват за съществуването на едно мащабно за времето си строителство. В наши дни е запазен един от най-ценните археологически паметници. Това е ранна християнска базилика от четвърти век, която е втора по големина в България след царската базилика в старата столица Плиска. Запазените находки могат да се видят в  природния комплекс Кайлъка, който е в непосредствена близост до Плевен.”

Плевенчани обичат историята на своя град и не спират да се грижат за съхраняването й. По думите на г-жа Кавулска в Плевен и околностите му съществуват над двеста паметника, свързани с историческите събития от времето на освобождението на България от османско владичество. В чест на стогодишнината от това събитие е построена Панорамата „Плевенска епопея 1877 г.” Тук всички я наричат с любов Плевенската панорама, считат я за символ на града и се гордеят с това, че тя е една от близо трийсетте подобни панорами в целия свят. Когато човек попадне сред тази експозиция от живописни платна, скулптурни пластики и реалистично изработени предмети, пред очите му оживяват картините на едни от най-ожесточените сражения за Освобождението на България. Природата също се е погрижила Плевен да бъде привлекателно за туристи място.

„Една от най-интересните природни забележителности близо до Плевен е местността Чернелка, където има изградена екопътека, разказва г-жа Кавулска. - Това е карстов каньон в Централната дунавска равнина. Намира се между две села в нашата община на около десет километра от град Плевен. Каньонът е с дължина седем километра, широчината му стига до 200 метра, а височината на скалния венец до 30 метра.
Изключително красиво място. Плевен е посещаван и заради многото художествени галерии. Една от тях е „Колекция дарение Светлин Русев”. Роденият в нашия град художник Светлин Русев е дарил над 400 творби от личната си колекция. Тук могат да се видят произведения от модерното българско изкуство, от изкуството на Западна Европа, Индия, Африка и Латинска Америка. Сградата на галерията също е интересен културен паметник, допълва Мария Кавулска. Строена е в началото на миналия век. Наречена е „Турско-римска баня” заради елементите от специфична мавританска архитектура.”                                        

В края на октомври в галерия „Илия Бешков” се откри Петото биенале на малките форми, в което участват повече от двеста автори на изящните изкуства. Освен в художествените галерии, културното лице на Плевен може да се види и в оперния афиш на града. Катя Попова, Гена Димитрова, Асен Селимски и Христо Бръмбаров, които са родени в Плевен, оставиха ярка следа в световното оперно изкуство на 20 век и прославиха България като страна на големите оперни гласове. Драматичният театър също е с дълга, вече 85-годишна история. Едно посещение на Плевен не може да завърши без разходка в най-известния крайградски парк Кайлъка. Това е любимо място за отдих на плевенчани. Алеи за велосипеди и пешеходци,  детски площадки, басейни и кафенета са на разположение на всеки, който желае да избяга за малко от градската атмосфера. Освен красиви гледки, възвишенията в местността са подходящи и за любителите на скалното катерене. През последните години Кайлъка предлага още едно интересно развлечение – за изкушените от винения туризъм:

„Това е Музеят на виното – казва Мария Кавулска. - Той се намира в една естествена природна забележителност – пещера в парка Кайлъка. Музеят е създаден от български и френски архитекти, енолози и музейни експерти. Причината да направим точно такъв музей в нашия град е, че Плевен се смята за първия център на винарската индустрия в България. Тук още през 1890 г. е открито първото училище, профилирано по лозарство и винарство, което и до днес съществува. През 1902 г. пък е създаден и първият Институт за виното у нас. В музея са събрани експонати от стари вина – 30, дори 90-годишни. Колекцията съдържа и около 6 000 бутилки съвременни вина от всички марки и винарски региони, които се произвеждат в страната. Тук може да се проследи историята на винарството в България и начините на производство на тази напитка. Има специално обзаведена зала, в която се правят дегустации на вина. Това е една от най-интересните за туристите атракции.”

Студената зима и горещото лято никога не са били препятствие за развитието на туризма в Плевен. И все пак пролетта остава сезонът, който разкрива истинското очарование на това място. Една разходка около ефектния воден комплекс в центъра на града предлага запомняща се гледка. Няколкото водни каскади, водни огледала и фонтан, облени от разноцветни светлини, ще накарат всеки гост на Плевен да мечтае да се завърне отново в този град с много лица.

По публикацията работи: Лина Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Възстановен е мостът на Кольо Фичето в град Бяла

След дългогодишна разруха, един от емблематичните мостове, строени от майстора зидар Кольо Фичето, е готов отново да посреща туристи.  Беленският мост е построен над река Янтра през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския..

публикувано на 11.08.24 в 09:10

Безплатните турове на Open Vratsa, които разкриват красотите на Враца и на Врачанския Балкан

От това лято посетителите на Враца могат да опознаят планинското градче чрез напълно безплатните обиколки с гидове по модел на подобни турове, които се предлагат в големите европейски градове. Идеята е гостът, който за пръв път посещава северозападния..

публикувано на 09.08.24 в 12:30

Хотел или ваканционен имот – кое е по-изгодно и удобно?

С 30-40 % се е увеличило предлагането на ваканционни имоти в България през последните три години. Към момента техният брой надвишава 20 хиляди. Все повече клиенти предпочитат да си наемат апартамент или дори цяла къща през ваканцията си в България..

публикувано на 05.08.24 в 10:40