Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Раздяла с Надка Караджова

Снимка: архив

Най-ярката народна певица от Пазарджишко, Надка Караджова, напусна внезапно този свят на 73-годишна възраст.

Майсторство от най-висока класа – само така може да се говори за изпълненията й. Някои от тях бяха върхови постижения в българското народно певческо изкуство. Гласът й бе звънлив и чист като бистра река, а стилът й определяха мелодичните и ритмични модели на обособения в Тракия Пазарджишки край.

Родена е през 1937 година в село Триводици в семейство с гласовити певци. От тях събира песните си – овчарски, любовни, обредни, жетварски… “В певческата дарба на Надка Караджова има особен блясък, артистичност, която не търси външен жест, а вътрешна връзка със слушателя” – пише за нея Борислав Геронтиев. Музикалната критика у нас и в чужбина е единодушна – “голяма певица”, “славей”!

Професионален шанс в блестящата й кариера е срещата с композитора Филип Кутев. В неговия ансамбъл Надка Караджова пее в продължение на 40 години. Гласът й, подобен на славееви трели, звучи в десетки страни в Европа, Азия, Африка и Латинска Америка. Нейни песни като “Драгана и славей”, “Планино, стара планино” станаха шедьоври и са неизменна част от репертоара на българските ансамбли. Кариерата й е свързана също с хоровете “Космическите гласове на България”, “Ангелите”, “Големите гласове на България”. Преди 15 години Надка Караджова създаде и свърза съдбата си с квартет “Славей”. С него певицата извиси глас в Испания, Франция, Израел, многократно в Япония, в отдалечени кътчета на земята – Гватемала, Нова Каледония – за да научи света колко красиви са българските народни песни. В Япония нейната “Планино, стара планино” има феноменален успех, а други нейни песни са вплетени в албум от поредицата „Българската полифония”.

Завиден е успеха и на друга нейна песен, “Заблеяло ми агънце”. Това е първата българска народна песен, участвала в чуждестранна класация. През 1979 г. BBC-2 я излъчва във фолклорния си подбор, за да остане там три месеца. Отзвукът е толкова голям, че предизвиква издаването на плоча в Лондон с изпълнения на Надка Караджова.

Песните донесоха на Надка Караджова много награди приживе – най-високите ордени на Република България, златни медали от световни младежки фестивали, “Приз Братислава”, престижната награда “Нестинарка” за цялостен принос към българското народно певческо изкуство от международния фолклорен фестивал в Бургас и др

По публикацията работи: Валя Божилова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В "Книга на песните на ЕС" може да се чуят 6 български вечни песни

Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА.  Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45

Kottarashky представя филма "Балканска черна кутия" и концерт в Берлин

Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..

публикувано на 05.11.24 в 10:15