Той е класически автор на монументална и кавалетна скулптура.
В творческата биография на Валентин Старчев издигат ръст монументални паметници на герои от Съпротивата и на знакови в българската история събития, на загинали поети на България, на хан Тервел… Бюст-паметник на Капитан Петко войвода, на митрополит Методи Кусев, на Й. Йовков и П. Славейков събуждат паметта за големите българи – строители на духовна България. Негови скулптурни творби са в паркове и музеи по света – в Италия, Белгия, Германия, Франция, Индия. Пластики на Валентин Старчев са притежание на известни и значими във времето личности – папа Йоан-Павел Втори, испанския крал Хуан Карлос, писателя Сароян. Сред наградите и отличията за своето изкуство Старчев особено цени признанието на творци – символи на ХХ в. като Караян и Айтматов. И, разбира се, приятелството с един български символ в изкуството – Дечко Узунов.
Скулпторът е показвал изкуството си в цяла Европа, в Африка и Далечния Изток, в Южна Америка. През февруари в галерия в София изложба на черно-белите контрасти събра ценители и почитатели на скулптора Валентин Старчев.
Философия на човешкото страдание и на вечната загадка с името „жена” е събрана в 12 гипсови творби. Валентин Старчев предлага оригинален пластичен възглед за непреходни човешки теми като любов и отчуждение, сила и нежност, самота и взаимност. „Светът не започва от днес” – това е банално, но е истина. От античните герои и библейските притчи до съвременните хора и нрави кръговратът на разума и чувствата не се променя. Сетивата – също. А изкуството е паметта и въображението на всичко, което прави цветен деня и пълни съня с мечти.
Времето е най-добрият съдия за цената и смисъла на изкуството. И скулпторът Валентин Старчев разчита на него.
А иначе Валентин Старчев познава както мигновената звездна слава, така и продължителната обида на отрицанието и скандала. И продължава нататък с амбицията да „извади” от камъка и желязото непостоянния, но вечен образ на хората и събитията, които те правят. Защото човек прави това, в което вярва. Какво е то – слушайте!
На снимките от горе на долу:
"Сън"
"Страдание"
"Екстаз"
Снимки: личен архив
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Документалният филм „Духовното огледало на християнския Несебър“ на БНТ бе отличен с общо четири награди на три престижни международни кинофестивала в Бразилия, Грузия и Португалия . Сценарист на лентата е нашият колега от Радио България Иво..
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища..