Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентин Старчев

Правя това, в което вярвам…

Открития в скулптури за днешните хора и нрави

Валентин Старчев в ателието си.
Снимка: Архив

Той е класически автор на монументална и кавалетна скулптура.

В творческата биография на Валентин Старчев издигат ръст монументални паметници на герои от Съпротивата и на знакови в българската история събития, на загинали поети на България, на хан Тервел… Бюст-паметник на Капитан Петко войвода, на митрополит Методи Кусев, на Й. Йовков и П. Славейков събуждат паметта за големите българи – строители на духовна България. Негови скулптурни творби са в паркове и музеи по света – в Италия, Белгия, Германия, Франция, Индия. Пластики на Валентин Старчев са притежание на известни и значими във времето личности – папа Йоан-Павел Втори, испанския крал Хуан Карлос, писателя Сароян. Сред наградите и отличията за своето изкуство Старчев особено цени признанието на творци – символи на ХХ в. като Караян и Айтматов. И, разбира се, приятелството с един български символ в изкуството – Дечко Узунов.

Скулпторът е показвал изкуството си в цяла Европа, в Африка и Далечния Изток, в Южна Америка. През февруари в галерия в София изложба на черно-белите контрасти събра ценители и почитатели на скулптора Валентин Старчев.

Философия на човешкото страдание и на вечната загадка с името „жена” е събрана в 12 гипсови творби. Валентин Старчев предлага оригинален пластичен възглед за непреходни човешки теми като любов и отчуждение, сила и нежност, самота и взаимност. „Светът не започва от днес” – това е банално, но е истина. От античните герои и библейските притчи до съвременните хора и нрави кръговратът на разума и чувствата не се променя. Сетивата – също. А изкуството е паметта и въображението на всичко, което прави цветен деня и пълни съня с мечти.

Времето е най-добрият съдия за цената и смисъла на изкуството. И скулпторът Валентин Старчев разчита на него.

А иначе Валентин Старчев познава както мигновената звездна слава, така и продължителната обида на отрицанието и скандала. И продължава нататък с амбицията да „извади” от камъка и желязото непостоянния, но вечен образ на хората и събитията, които те правят. Защото човек прави това, в което вярва. Какво е то – слушайте!

На снимките от горе на долу:

"Сън"
"Страдание"
"Екстаз"

Снимки: личен архив

По публикацията работи: Лучия Синигерска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Художник: Андрей Янев. 

Снимка: Художествена галерия „Христо Цокев“

“Мостове” свързват 84 съвременни художници в Националното живописно триенале в Габрово

Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..

публикувано на 08.11.24 в 06:10

В София представят книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу

Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..

публикувано на 06.11.24 в 07:05
Снимка: Български културен институт в Берлин

В Берлин показват документалния филм “Йоргос Гунаропулос от Созопол”

Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..

публикувано на 04.11.24 в 15:51