Друго, което направихме в сътрудничество с проф. Драгомир Ненчев, който работи в Токио, е един робот, който научихме да изтрива вертикална повърхност, например дъска или прозорец. В този случай използвахме първия тип методи, които са чрез имитация, т.е. човек демонстрира движението, което роботът трябва да научи. След няколко демонстрации роботът научава движението и може да възпроизвежда тази задача при различни условия, например повърхност под различен ъгъл, на различно положение и да покрива повърхност с различна площ.”
Какви са предимствата и приложението на методите, над които работи младият български учен:
„Основното предимство е, че един ден, когато роботите станат достатъчно достъпни и повече домакинства могат да си купят такъв робот за вкъщи, то собствениците на робота ще могат да го обучават на нови задачи, т.е. на неща, които създателите на робота никога не са предвидили предварително – обяснява той. – Роботите ще имат доста голяма гъвкавост в начините, по които ще могат да се използват. И това е нашата цел. Но докато се стигне до този момент, ще минат още много години, защото все още роботите са много скъпи. Дори най-елементарните части за един робот, например двигателите или трансмисията все още са на много висока цена. Все още малката бройка роботи, които се произвеждат, е друг фактор за високата им цена. Така че основното, което трябва да се направи, за да се популяризират роботите в ежедневието, е да се намали цената им и второ, да се увеличи тяхната гъвкавост като се направят самообучаващи се, за да могат хората да ги научават да изпълняват различни задачи.”
Снимки: личен архив
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на съвремието ни обединиха ученици от България, Италия и Дания. Надникваме и в работилниците по..
Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО днес в Брюксел. На форума ще бъдат обсъдени засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, справедливото..
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото споразумение като ключова, ако човечеството иска да изпълни дългосрочната си цел да ограничи..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..
На 14 февруари в "България днес" сме на празнична вълна. Почитаме и Трифоновден, и деня на Св. Валентин, и деня на археолога. В аванс поглеждаме и към..