© Снимка: архив
Звездата на Гена Димитрова изгря на Четвъртия конкурс за млади оперни певци през 1970 г. с партията на Абигаиле. Тя се превърна в нейна коронна роля, с която триумфира на оперните сцени по света. Със своя авторитет Гена Димитрова помогна за първите стъпки на днешната оперна слава на България – Веселина Кацарова, Александрина Пендачанска, Орлин Анастасов. За съжаление те живеят далече от България и публиката у нас рядко се среща с изкуството им. Ето защо интересът към първия филмов фестивал „Седмица на българските гласове по световните сцени”, организиран от Столична община, БНТ и журналистът Найо Тицин, привлече специалисти и оперни меломани.
© Снимка: БГНЕС
Седмицата предложи на публиката филмирани спектакли на оперни шедьоври на Моцарт, Росини, Доницети и Верди. Те са заснети на престижните оперни сцени виенската Щатсопер, Маджо Музикале – Флоренция, Театро Сан Карло – Неапол, Театро Верди в Бусето, Театро Комунале – Болоня и Гран Театро дел Лисео – Барселона. Повод за национална гордост беше, че в тях блестяха българските оперни звезди Веселина Кацарова, Дарина Такова, Александрина Пендачанска, Юлиян Константинов, Орлин Анастасов, Владимир Стоянов, Мариана Пенчева и Красимира Стоянова.
© Снимка: БГНЕС
„Не мога да не поздравя инициаторите на това чудесно начинание – каза диригентът проф. Емил Янев, който беше сред публиката по време на първия филмов фестивал „Седмица на българските гласове по света”! – Това, което показа българският мецосопран Веселина Кацарова, действително е изумително изкуство! Би било добре тези певци да идват по-често в България, за да направят живота на българите по-хубав, да го обогатят!” Веселина Кацарова, солистка на операта в Цюрих, стана носител на най-високото отличие на виенската Щатсопер „камерзенгерин”. За българските си почитатели тя ще изнесе рецитал със Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Емил Табаков на 25 юни, а програмата на фестивала „Седмица на българските гласове по световните сцени” ще бъде повторена от 1 до 7 юли на открита сцена пред НДК поради големия интерес.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
Старопрестолният град Велико Търново е домакин на коледния концерт Vienna Magic на австрийския Йохан Щраус ансамбъл под палката на Ръсел МакГрегър...