Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шопско настроение – народна музика от Cредна Западна България

Фестивал на клубовете за народни танци „Хоро край поморийския бряг". Всички едновременно изиграха Селско шопско хоро.
Снимка: БГНЕС
Сравнително малка страна, България се радва на огромно наследство от старинни песни и танци. Страната ни е разделена на шест основни музикално-диалектни области, всяка със свои езикови особености и музикален стил.

Музиката, родена в Шоплука, както наричаме Средна Западна България, може би най-добре разказва за хората, които са я създали. Шопите са темпераменти и упорити. Притежават забележителното чувство за хумор и самоирония. Най-любопитното в случая е, че Шоплукът не се намира в някакво изолирано място. В сърцето на региона е равното Софийско поле и красивата планина Витоша. А в полите на планината е столицата на България. Според народните песни от Шопско планината и полето са най-красивите на света. А Искър – реката, която минава близо до София, е най-дълбока. „От Витоша по-високо нема, от Искъро по-дълбоко нема” пеят и Павлина Горчева, Славена Иванова и Шопският ансамбъл.

Един популярен анекдот разказва, че когато видял за пръв път жираф в зоологическата градина, шопът възкликнал: „Такова животно нeма!” Пословичният консерватизъм на шопите има и положителна страна – традиционната култура е много добре запазена. Песните и танците се отличават значително от тези в съседните фолклорни области.

Звуковите съчетания на шопския двуглас са остри и пробивни. Двугласно се изпълняват песни с различно съдържание. Прочутата шопска диафония, облечена във весела и игрива мелодия можем да чуем в песента „Леле, свашке” в изпълнение на Кремена Станчева и Василка Андонова.

Хороводните мелодии в Шопско носят характера на танците, които съпровождат. Шопите имат най-бързите хорà. А специфичните движения на тялото и краката, наречени „натрисания”, певците пресъздават с оригинална орнаментика.

„Дръж се земьо, шоп те гази” с пълен глас викат мъжете, докато играят „като един”, заловени за пояс в права редица. Картина, която си заслужава да видите.
По публикацията работи: Албена Безовска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Песните на Кичка Савова събират млади таланти на майсторски клас в Пловдив

На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..

публикувано на 07.11.24 в 10:50

В "Книга на песните на ЕС" може да се чуят 6 български вечни песни

Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА.  Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45