През 2005 г. Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите присъжда на курорта Велинград званието спа столица на България. Три години по–късно на конференция на Световната браншова организация на хотелиерите и ресторантьорите в Мексико градът е обявен и за спа столица на Балканите. Всеки, който избере това райско място от планината Родопи за своята ваканция, ще се увери, че това не е обикновена туристическа реклама. Няма човек, който след като почувства топлата прегръдка на лечебната минерална вода в местните басейни и усети свежия аромат на близките борови гори, да не пожелае да се върне отново. Според заместник–кметът на града Дияна Кехайова Велинград очарова гостите с възможностите за здравословна почивка и с магнетичните си природни гледки.
© Снимка: www.velingrad.bg
„Велинград е благословен с две огромни богатства – лечебна вода и чист въздух, казва г–жа Кехайова. Онова, което е привличало хората на това място е най–вече богатството на минералните извори. Тук бликат 80 топли минерални извора. Температурата им е в много широк интервал – от 27 до 94 градуса по Целзий. Велинградското геотермално находище е едно от най–големите в Южна България. Традицията да се използва лечебната сила на минералната вода е от векове, когато в района са създадени минералните бани. Доказателство за това, че те са съществували още от римско време, са откритите римски каптажи и канали. Водата на Велинград, даряваща живот, привлича много посетители. През последните 60 години от малък курортен град в Западните Родопи Велинград се утвърди като един от най–популярните ни туристически центрове. В града има 45 хотела, които ще Ви спечелят с елегантност, изисканост и гостоприемство, казва г–жа Кехайова. – Близо 50 са откритите и закрити минерални басейни. Има и шест общински минерални бани, обявени за паметници на културното ни наследство.”
© Снимка: www.imagesfrombulgaria.com
Велинград има още едно много голямо предимство. Курортът е подходящ за почивка през всички сезони на годината. Лятото е привлекателно заради откритите плувни минерални басейни под лъчите на слънцето. Зимата пък носи радостта от гледката към белотата на заснежените родопски върхове и борови гори. Дори и един уикенд тук е достатъчен за освежителна почивка. СПА и уелнес туризмът, който се развива във Велинград е в хармония с природата. По думите на г–жа Кехайова СПА центровете на велинградските хотели са оазиси на здраве, удоволствие и красота:
„Тези центрове са проектирани с идеята за релакс и възстановяване чрез слънце, контакт с красивата велинградска природа, лечебната минерална вода и различните видове терапии. Във всеки СПА комплекс гостите могат да се насладят на широка палитра от хидромасажни вани, тангентори с билки, различни соли, мурсалски чай, разнообразие от аромати и вино. СПА центровете имат съвременно оборудване за терапия и козметика. Не пропускайте и разнообразието от масажи, казва Дияна Кехайова. А те наистина са много – лечебен, спортен, класически, ароматерапевтичен и други.”
© Снимка: www.velingradpics.blogspot.com
Тук идват и много туристи от Русия, Македония, Турция и Германия. Велинград е любимо място и за семейства с деца, които отсядат както в хотелите, така и в уютните къщи за гости.
© Снимка: www.velingradpics.blogspot.com
„Уникалният карстов извор Клептуза е емблемата на Велинград – казва г–жа Кехайова. Двете езера на Клептуза са с целогодишна температура от 8–9 градуса. Това осигурява невероятна прохлада през летните дни, когато Клептуза е сред любимите места за разходка във Велинград.”
© Снимка: www.velingrad.bg
„На територията на общината има отлично оборудвани ловни хижи и домове, които разполагат с квалифицирани ловни водачи. Тук по време на ловния сезон могат да се ловуват глигани, елени, муфлони, различни видове птици. А ако обичате риболова, казва г–жа Кехайова, можете да се отдадете на любимото си хоби на близките язовири Доспат, Белмекен и Беглика. На 7–8 километра от Велинград, по пътя за град Сърница, можете да се отбиете до пещерата Лепеница. В нея са запазени много интересни природни образувания – сталактити, сталакмити, сталактони, пещерни бисери и драперии. През Велинград минава единствената запазена теснолинейна железопътна линия в България Септември–Банско–Добринище. Тя пресича три български планини – Родопите, Рила и Пирин. По линията се намира и най–високата гара на Балканския полуостров – гара Аврамово с надморска височина 1267 м. Околностите предлагат възможности за пешеходни и велопреходи. За да бъде преживяването неповторимо, може да разнообразите почивката си с езда, стрелба с лък, пейнтбол, картинг, АТВ–пикници и други приключения. Предизвикателство са и кулинарните възможности на майсторите готвачи. Тук е мястото да се насладите на традиционните местни гозби, характерни за този край на България.”
Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..
Лятото може да е незабравимо не само с почивка край морето, а и с разходка до дивите плажове на Дунава. Всяко от градчетата по бреговете на голямата река си има своето място, където човек може да разпъне чадър и да стъпи върху фините речните пясъци...
След дългогодишна разруха, един от емблематичните мостове, строени от майстора зидар Кольо Фичето, е готов отново да посреща туристи. Беленският мост е построен над река Янтра през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския..