Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кръстова гора – свято място на България

Параклисите на Дванадесетте апостоли
Снимка: Анна Капитанова

Преданията разказват, че в сърцето на Родопа планина, на 6 километра от село Борово, е заровена частица от Кръста, на който е разпнат Христос. Светилището, което се намира там, наречено Кръстова гора, е известно сред вярващите като земя на чудесата. Днес мястото събира много хора от всички краища на България, а и от чужбина, които идват, за да се поклонят пред чудотворния кръст, поставен на това място, и да намерят лек за своите болки.

© Снимка: Анна Капитанова

Баба Елена

Според старинни ръкописи, открити в този край, някога тук се е издигал манастир, който бил разрушен по време на османското владичество, разказва местната баба Елена. Както обяснява тя, през 1903 г. баща й заедно с три семейства се заселва в Борово. По-късно той става кмет и с помощта на селяните построява църква. Баба Елена си спомня как в детските й години в основите на храма намират два каменни свещника с капки восък и с издълбан кръст по средата. Те са свидетелство, че това място векове наред е било свято. Според легенда монаси заравят в подножието на самия връх златната икона на някогашния манастир, в която била вградена частица от Кръста Христов.

Кръстова гора, наречена така заради кръстовидната форма на възвишението, където е разположен днес манастирът „Света Троица”, представлява комплекс от параклиси и църкви. От двете страни на възвишението са построени 12 параклиса. Всеки от тях е посветен на един от апостолите. Богомолците идват тук, за да потърсят уединение с Бога, а някои дори прекарват нощта, молейки се за изцеление. В най-горната част на Кръстова гора се намира чудотворният кръст, където поклонници чакат да изрекат своите молитви.

„През 1936 г. по времето на цар Борис III майстор Йордан Стойчев Дрянков донася този кръст – разказва баба Елена. – Помня, че той спа вкъщи. Дойде от с. Ковачевица. Имаше дар за прозрение, откриваше стари манастири и църкви. Когато вървите към кръста, на всяка стъпка по пътя към него трябва да се молите, сякаш вървите към Голготата. При всяка стъпка да изричате болката и желанието си, като благодарите на Господ, че ви е поканил в своя дом. Не трябва да ви отегчава дългата опашка. Трябва да се научите да се обграждате с търпение, защото Бог ви изпитва с каква вяра сте тръгнали.”

© Снимка: Анна Капитанова

Чудотворният кръст

Йордан Дрянков имал видение, че на това място трябва да се издигне голям метален кръст. За съня разбрал дори цар Борис III, който съдействал за неговото изработване. След като бил поставен, бял гълъб отвел Йордан до мястото, където днес тече жива, лечебна вода. Говори се, че болната сестра на царя – Евдокия, оздравяла, след като измила тялото си с водата от извора.

© Снимка: Анна Капитанова

Аязмото „Гълъбицата”

И днес лечебните й свойства привличат вярващите, които трябва да призовават великата сила на Светата Троица, докато се поливат с нея, съветва баба Елена. След това водата се изхвърля върху живо растение – цвете или трева. Камъчетата, пръснати около аязмото, също имат изцелителна сила. Слагат се в съд с вода, от който се отпива, а после само се долива с вода.

© Снимка: Анна Капитанова

Новата църква „Покров на Пресвета Богородица”

Много хора вярват в лечебните сили на тези ритуали. Молещите се палят свещи в новата църква „Покров на Пресвета Богородица”, където се намира икона, смятана за чудотворна. До нея вярващите доближават различни предмети, които след това поставят в домовете си за здраве и против уроки.

На Кръстова гора всяка година се отслужва специална литургия по случай Кръстовден, който православната църква отбелязва на 14 септември. Хиляди хора в навечерието му се събират под звездите, за да се заредят със здраве и сила на това свято място.

По публикацията работи: Анна Капитанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бакаджишкият манастир пази ценни реликви от Освобожението на България

Доброволци се включват в почистването и възстановяването на манастира "Св. Спас" до връх Бакаджик. Акцията се организира на 2 ноември от кмета на близкото село Чарган Стоимен Петров. съобщава БТА. Храмът в манастира е първият в страната,..

публикувано на 03.11.24 в 08:05

На Архангелова задушница възпоменаваме починалите и раздаваме милостиня

В календара на Българската православна църква са отредени и три специални дни, в които вярващите отправят молитви към Бога и раздават милостиня в памет на починалите си близки. Това са трите Задушници, които винаги се отбелязват в съботите, преди..

публикувано на 02.11.24 в 04:25

Тайната мисия на цепелин L 59 или как Ямбол влезе в историята със световен рекорд

В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се доставят боеприпаси и материали на немски военни части, намиращи се в отдалечена и дива местност...

публикувано на 01.11.24 в 11:55