Министърът на културата Вежди Рашидов бе на работно посещение във Франция. Заедно с френския си колега Фредерик Митеран той подписа Споразумение за сътрудничество в кинематографията между България и Франция на 22 септември – в Деня на независимостта на страната ни. На специална церемония в Българското посолство веднага след подписването Вежди Рашидов връчи най-високото отличие на Министерството на културата – „Златен век” на Фредерик Митеран и на генералния директор на Лувъра Анри Лоарет за приноса им в развитието на световната култура. За първи път българският министър обяви публично, че е предложил родената в България певица Силви Вартан за най-красивия орден за духовни постижения – „Св. св. Кирил и Методий”. В рамките на своето посещение във Франция министър Рашидов беше награден с медала на Лувъра. „За мен е удоволствие да дам този медал на един истински приятел на музея и голям радетел на културата”, заяви Анри Лоарет. На срещата им в Лувъра той съобщи за официалното решение България да има своя изложба в световния музей. Екип от ръководството му вече е изработил план за осъществяването й. Анри Лоарет изрази готовност да бъдат обучени на висш музеен мениджмънт български специалисти, а така също френският опит по консервация и реставрация да бъде предаден на наши професионалисти.
От 7 до 13 октомври Варна е домакин на 30-ия фестивал на българското игрално кино „Златна роза”. В програмата му има два конкурса, в които се връчва едноименната награда: за пълнометражни и късометражни филми. В първия има 12 нови заглавия, създадени след 29-ото издание на фестивала. Половината от тях са разчитали на държавна подкрепа, другите 6 са независими продукции, създадени без държавна помощ. Сред пълнометражните творби с особен интерес се очаква филмът на режисьора Камен Калев „Островът”, в който една от главните роли се изпълнява от Летисия Каста. Той, както и филмът „Аве” на режисьора Константин Божанов, бяха показани премиерно в Кан през месец май. Лентата „Кецове” на режисьорите Иван Владимиров и Валери Йорданов пък взе участие в други два престижни фестивала – в Москва и Карлови Вари. Срещата на тези филми с широката публика у нас предстои. Друг филм – LOVE.NET (за флиртовете и любовта в мрежата), пък вече има внушително количество зрители, събрани за няколко месеца. В конкурса за късометражни филми са включени 18 нови заглавия.
От 26 до 29 септември в Стара Загора се провежда Седмият международен куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро”. Интересни творчески хрумвания и висок професионализъм демонстрират трупи от Испания, Италия, Чехия, Унгария, САЩ, Украйна, Русия, Бразилия и България. В програмата на феста има дебат за театралната реформа у нас и добрите международни практики. И още: премиера на книгата на проф. Славчо Маленов „Адаптации на приказки за куклен театър”, изложби, етноджаз концерт, панорама на новото българско анимационно кино.
На 6 октомври в зала 1 на НДК ще бъде представен спектакълът „Благословена степ” на известна трупа от Китай. Става дума за Националния театър за песен и танц на автономния район Вътрешна Монголия в Китай. Шоуто е единствено по рода си, защото включва в 13 части изпълнения, съчетаващи акробатика, танц, игра и солови изпълнения на цигулка с форма на конска глава. В програмата е представено и специфичното монголско вокално изкуство „Хоомей пеене”, което е включено в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството. Театърът е създаден през 2000 година и е посетил повече от 20 страни в Азия, Африка, Северна Америка, Европа и Океания и е печелил много награди в родината си и чужбина.
Собствена информация и по материали на медиите
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
Кога последно посетихте музикален клуб? Забелязахте лицата на хората там? Бяха различни, нали? – именно това ще се опита да ни покаже и изложбата "Лицата..