Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

605 години от смъртта на Свети Киприан Българин

Навършиха се 605 години от смъртта на Свети Киприан Българин – най-известния сред българските архиереи, служили в Руската православна църква. Той е от болярския род Цамблак, дал на православния свят прочути духовници и писатели като Св.Патриарх Евтимий и Григорий Цамблак. Киприан е роден през 1330 г., умира през септември 1406 г. Замонашва се на Атон, където в продължение на години трупа знания и опит. Константинополският патриарх Филотей му възлага отговорни дипломатически мисии. За пръв път Киприан отива в Русия като негов специален пратеник през 1372 година. Задачата му е да уреди спорове между руските князе, да ги помири, за да се запази целостта на православната църква.

Ето какво разказва в интервю за Радио България проф.д-р Петър Куцаров, дългогодишен дипломат и автор на книгата „Киприан Българин. Митрополит Московски и на цяла Русия”:

© Снимка: http://www.slovo.bg

„Той не само обединява, но със своята литературна, творческа и църковно-административна дейност допринася за издигането на Москва като център на останалите княжества. По това време светската власт е разпокъсана, княжествата в Твер, Псков, Новгород, Киев са самостоятелни. И Киприан утвърждава авторитета на Москва, запазва духовната власт единна. С най-различни методи, характерни за това време, той успява да подчини местните църковни ръководства. По този образец се изгражда и административната власт. Особен е приносът му към Москва през 1395 година. Тогава хан Тамерлан решава да превземе града. Руският княз излиза с войската си да отблъсне нашествениците. За да окуражи населението, Киприан заповядва да донесат прочутата икона на Божията майка от град Владимир в Москва. За нея има легенда, че е рисувана още по времето, когато Света Дева Мария е била жива. Тя е една от иконите-закрилници на Русия. Донасят я на 26 август. Излиза цялото население да я посрещне. И там, където я посрещат, по заповед на Киприан по-късно е построен Сретенският манастир. Когато иконата идва, Тамерлан побягва. Преданието разказва, че Светата Дева летяла над него и го изгонила от руските земи.”

В чест на спасението на Москва и досега, всяка година по завещание на Киприан, се организира литийно шествие от Кремъл до Сретенския манастир. Начело на шествието винаги се носи Владимирската икона. Тя помага на Русия и в годините на Втората световна война. Когато Хитлеровите войски наближават Подмосковието, по заповед на Сталин иконата лети със самолет над Москва и вдъхва увереност на московчани.

Киприан е ръкоположен за Киевско-Литовски митрополит през 1375 година, а през 1390 – за Всерусийски митрополит. Той е не само изключителен църковен администратор, който успява да обедини в духовно отношение руските земи и да стимулира изграждането на манастири, но и талантлив литератор. Както посочва проф. Куцаров, в приписка към известната Никонова летопис един монах е отбелязал, че Киприан със своята ръка книги е писал, а по времето му цялата църква Божия е блестяла, облечена от неговата мисъл. Киприан много е пътувал, много е видял, има широки познания и мъдрост, затова и приносът му към руската култура е паметен.

„Това той извършва чрез пренасянето на опита на Търновската книжовна школа на Патриарх Евтимий – казва Петър Куцаров. – В документи е отбелязано колко книги той е донесъл, как е започнал подготовка на преписвачите и преводачите. Самият той, знаейки много езици, е държал за точността на преводите на Божиите книги и собственоръчно е преписвал книги. Затова един от изследователите на руската култура и литература, първият директор на Руския държавен исторически музей в Москва Иван Савелиев казва, че митрополитското село Голенишчево е и първата литературна академия на Русия. Тези силни думи, наред с признанието на акад. Дмитрий Лихачов за заслугите на известния митрополит и на българската духовност и култура, подчертават значението на Киприан.”

Неслучайно митрополит Киприан е сред малкото чужденци, погребани в прочутия храм „Успение Богородично” в Кремъл.
По публикацията работи: Венета Павлова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Свети Йоан Рилски

Почитаме Св. Йоан Рилски

Православните християни почитат успението на Св. Йоан Рилски, смятан за небесен покровител на българския народ. Светецът се ражда в село Скрино в Осоговската планина през втората половина на IX век, когато християнството пуска корени сред..

публикувано на 18.08.24 в 09:59

Църквата “Св. Иван Рилски” в Старо село почита небесния застъпник на българите

Църквата “Св. Иван Рилски” в троянското Старо село днес отбелязва храмовия си празник. По този случай ще бъде отслужена празнична света литургия за успението на светеца, дал името на храма, както и празнична вечерня. “ Необикновена е историята на..

публикувано на 18.08.24 в 07:00

Успение Богородично прославя необятната обич на Божията Майка

Наричат Света Богородица Майка на истинския Живот, която с молитвите си избавя от смърт човешките души. Тя е най-обичаната и най-прославяна след Бога, към която се обръщат всички. Църквата ѝ отдава почит на 15 август, в деня на нейното успение, когато..

публикувано на 15.08.24 в 04:05