Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва новият сезон на Националния театър за опера и балет

В края на годината Софийската опера ще отбележи 75-ия рожден ден на баса Никола Гюзелев с постановката на „Дон Карлос” от Джузепе Верди.
Снимка: www.operasofia.bg
На 7 октомври започва новият сезон на Националния театър за опера и балет в София. Един от акцентите в програмата отново е българско произведение. След концертното изпълнение на операта „Косара” на Маестро Георги Атанасов през 2010-та, тази година публиката ще чуе друга творба на композитора. „Алцек” е непознато заглавие, представено пред публика преди 80 години и обявено за несполучлив експеримент. Днес операта ще звучи в оригиналния си вид, възстановен по ръкописни партитури на Маестро Атанасов. Заслуга за това има Григор Паликаров, диригент и композитор. „Хубаво е един национален театър като Софийската опера да открие сезона с българско заглавие”, каза той и добави:

„За мен беше интересно да се срещна с ръкописа на Маестро Атанасов. Немалка част от работата ми беше с архива на композитора. Подходих педантично – такт по такт, нота по нота. Ако „Косара” е кратка опера от пет картини, „Алцек” е мащабна – 15 действащи лица, от които само един женски образ. В основа на либретото е покръстването на българите – акт, който не се приема еднозначно от обществеността. Това е време на борба между езичници и християни. Има и любовен триъгълник. С тази творба Маестро Атанасов, ученик на италианския композитор Пиетро Маскани, доказва, че има талант. Той е създал творби, съизмерими с най-доброто от западно-европейската традиция, развивала се в рамките на векове. Само 22 години след обявяването на независимостта на България, у нас се представя оперен сюжет от нашата история. Това е впечатляващо. „Алцек” е творба, която поставя предизвикателства към оркестър и хор, трудно е и за солистите, но старанието на целия ни екип е огромно.”

Автор на либретото на „Алцек” е Петър Карапетров, известен писател от 30-те и 40-те години на миналия век. Алцек е вожд на болярите-езичници. Ролята му се изпълнява от Ангел Христов. А образът на княгинята, дъщеря на цар Борис, се пресъздава от младото сопрано Любов Методиева. През 2010 година екип от БНР записа концертното изпълнение на операта „Косара” от Маестро Атанасов. Тя е събудила интерес сред меломани във Франция. Тази година ще бъде направен документален запис и на „Алцек”.

Директорът на Софийската опера, проф. Пламен Карталов представя другите акценти от новия сезон на театъра:

„Веднага след „Алцек” излизат три премиери – оперите „Тоска”, „Селска чест” и „Джани Скики”. Те са продукции, които нашата агенция от Япония ни е поръчала преди три години. През 2012 година Софийска опера ще гостува за пети път в страната на изгряващото слънце. Възстановяваме „Бохеми” за нашия гастрол в Модена, Италия. Там ще пеят възпитаниците на оперната прима Райна Кабаиванска. Това е продължение на миналогодишната ни инициатива, която дава изява на младите певци в българо-италиански състави. Месец януари, 2012 година ще бъде премиерата на творбата на Майербер – „Роберт Дяволът”. В момента има интерес към творбите на големия френски романтик. Имаме намерение да направим DVD с нашата постановка. Гост-режисьор на спектакъла е Уисам Арбаш от Франция. През март имаме премиера – копродукция с операта в Бон, Германия. За втори път на българска сцена ще гостува Вера Немирова. Българката, която работи в чужбина, е сред оперните режисьори, залагащи на съвременната сценография. Поставила е „Любовен еликсир” в Бон. Нейната версия ще види и българската публика. Последната премиера е на третата опера от тетралогията „Пръстенът на нибелунга”. На 22 май, когато е рожденият ден на Рихард Вагнер, ви каним да отпразнуваме успеха на „Зигфрид”. Щастлив съм, защото цялата немска и италианска критика отрази нашия принос в отбелязване на 200-годишнината на Вагнер. Месец юни ще играем постановките ни на открито, в парка на Военната академия в София. А през юли ще сме на хълма Царевец, във Велико Търново, с нов репертоар.”

И още два акцента от сезон 2011-2012 година. В края на 2011 година Софийската опера ще отбележи рождения ден на българския бас Никола Гюзелев. На 75-та му годишнина е посветен спектакълът „Дон Карлос” на Верди.
Световноизвестната оперна певица Красимира Стоянова ще представи през месец април, 2012 новия си диск. Албумът, включва славянски песни и е записан миналата година в Мюнхен.
По публикацията работи: Елена Цветкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Тихият глас" и посланието да не се страхуваме да бъдем слаби

Животът на Вирджиния Събева- GINI е музика. Като малка пее в хор, следват музикално училище, участие в музикалния формат "X Factor" и работа в чужбина. След завръщането си от Норвегия се занимава с деца като музикален педагог. Именно работата с..

публикувано на 11.12.24 в 10:15

"В изолатора"

Добил значителна популярност като част от дуета Pavell & VenciVenc’, Павел Николов пое по свой самостоятелен път в музиката. Дни преди рождения си ден (10 декември) издаде соловата песен "В изолатора". В нея освен изпълнител, той е и автор на..

публикувано на 10.12.24 в 10:15

"Заедно"

Двама изпълнители от различни поколения се обединяват в неочакван дует - Орлин Горанов подава ръка на младата Паола в съвместната им песен "Заедно". Въпреки разликата в натрупания опит, гласовете на двамата се  допълват прекрасно. Автор на музиката и..

публикувано на 08.12.24 в 10:15