Родителството съществува, откакто свят светува. Може би затова мнозина вярват, че някак си инстинктивно и от само себе си всеки може да влезе в тази роля и не е нужно да се овладяват специални знания. Оказва се обаче, че много хора, изправени пред предизвикателството да бъдат за първи път родители, се сблъскват с различни проблеми и въпроси. Как да бъда добър родител? Как да поставям граници и правила? Как да разбирам потребностите на децата си, когато те не могат да ги изразят? За съжаление в България са твърде малко предлаганите възможности за подкрепа на родителите. За да намерят отговор на въпросите, които ги вълнуват, самите майки и татковци черпят информация от интернет и се включват в различни форуми като bg-mamma или Facebook групата „Работилница за родители”, където обменят личен опит. За да отговори на тази потребност, УНИЦЕФ-България започна работа по една нова програма, наречена „Училище за родители – да пораснем заедно”.
„Ние сме свикнали да считаме, че отглеждането на децата е нещо естествено, което се случва инстинктивно и не се налага голяма подкрепа. Обикновено помощта, която получават родителите, идва от техните родители, баби, роднини – обяснява Вера Рангелова от УНИЦЕФ-България. – Но много често хората споделят с нас, че предизвикателствата, пред които са изправени днес, са много по-различни от тези, пред които са били изправени техните родители и много от нещата, които са били валидни преди години, вече не са. Причината е, че са се променили схващанията за нуждите на детето, неговите права, разбирането какви трябва да бъдат целите на възпитанието. В хода на нашата работа по различни проекти това все по-ясно излизаше като необходимост.”
Сега програмата е в етап на подготовка. Реалната работа с родителите ще започне пилотно в началото на следващата година в няколко общини в страната, между които и София. Училището ще е достъпно за всички хора, които имат желание и възможност да го посещават, и чиито деца са на възраст от новородени до 4-годишни.
„Родителството е много сложна и комплексна задача, която се нуждае от подкрепа – казва Вера Рангелова. – Тук е мястото на държавата, гражданското общество да осигурят тази помощ. Едно от най-важните неща в нашето училище, на което ще наблегнем, е изграждането на положителни взаимоотношения между родител-дете, т.е. как родителят да се научи да разбира нуждите и чувствата на своя малчуган, как да отговаря на тях по начин, който да подпомага развитието му. В същото време обаче ще помагаме на хората да осъзнаят, че не трябва да оставят на заден план собствените си нужди, защото само един родител, който разбира своите отговорности и който се чувства щастлив и удовлетворен в тази си роля, може да бъде пълноценен. Така че в нашата инициатива фокусът е поставен именно върху психологическото развитие на детето и взаимоотношенията родител-дете.”
Програмата „Училище за родители” ще се изпълнява с помощта на българските читалища и детските градини, които ще предоставят място за срещите на майките и татковците с изявени специалисти в областта на детското развитие. Подкрепата, която те ще получават, е напълно безплатна.
„Програмата включва серия от интерактивни сесии за групова работа с родители, които се водят от специалисти психолози и педагози с опит в областта на ранното детство – обяснява Вера Рангелова. – В тези сесии специалистите са по-скоро в ролята на посредници. Програмата е построена на разбирането, че специалистите и родителите са равноправни по отношение на своите знания за децата. Педагозите и психолозите имат познания в областта на ранното детско развитие въобще, докато родителите са тези, които разбират и познават най-добре своите деца. Така че процесът на учене протича чрез една обмяна на знания, взаимни дискусии. Има, разбира се, и лекции, използват се различни методи, но това не е типичното училище.”
Езикът на новороденото, поведението на малкото дете, кърменето, играта на кърмачето и малкото дете, защо децата обичат приказки, детското любопитство… Това са само част от интересните теми, в чиито дълбоки води ще нагазят родителите с помощта на експерти. Освен това, самите родители ще имат възможност да поставят допълнителни въпроси и проблеми, които ги вълнуват, както и да получават индивидуални консултации и съвети. Какъв е интересът към подобна програма?
„Нашето впечатление е, че има голям интерес, тъй като днес родителите получават знания за отглеждането на децата си основно чрез интернет и медиите. Т.е. подобни инициативи като нашата са много ограничени в България, а хората се нуждаят от подкрепа – категорична е Вера Рангелова. – Това се вижда и от запитванията, които получаваме на нашия сайт, както и във форума в bg-mamma, който е посветен на темата „Училище за родители”.
Във връзка с влизането ни в Шенген е направено обследване на всички КПП-та и се работи много активно с всички институции, които имат отговорности към граничните пунктове. Това стана ясно от изказване на служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков..
През 2025 г. в България ще има 249 работни дни и 1992 работни часа, изчисли сайтът за данъци и счетоводство Kik info. Благодарение на официалните празници българите ще се възползват от шест дълги уикенда през годината. Такива ще бъдат дните около..
Интензивен е трафикът на автомобили от Западна Европа по основната пътна инфраструктура на територията на Хърватия преди предстоящите почивни и празнични дни, предупредиха от МВнР. Поради големия брой пътуващи са се образували струпвания на моторни..
Десет бебета са се родили през последната година по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. Сред..
С Коледа идва надеждата за нови възможности! Екипът на Радио България отправя към всички вас, скъпи сънародници по света и у нас, пожелание за здраве,..
Поставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори,..