Рекордно количество електроенергия от възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ е произведено в България през 2010 г. То представлява 1/3 от производството на АЕЦ „Козлодуй”, а атомната централа генерира 15 % от потреблението на електроенергия в страната. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на конференция за енергийната ефективност и възобновяемата енергия. Не с такива темпове обаче навлиза използването на енергия от ВЕИ в индустрията. Само 3.5 % от крайното енергийно потребление в този сектор се осигурява от възобновяеми източници, „но това е на път да се промени чрез насърченията, които дадохме в закона за ВЕИ и виждаме огромен интерес към такива проекти от индустрията”, коментира министър Трайков. Освен това, през 2010 г. страната ни е спестила близо 3550 гигаватчаса енергия. Това е и една от причините през миналата и през тази година да имаме рекорден износ на електроенергия.
Въпреки това, данните от енергийната стратегия на България до 2020 г. показват, че изразходваме годишно с 900 млн. евро повече за енергийни ресурси в сравнение със страните от ЕС. Ето защо, за България енергийната ефективност е гарант за по-сигурни доставки и намалена зависимост от внос на горива. Независимо от подобряването на националните показатели, България продължава да е на първо място по енергоемкост в рамките на ЕС, енергийната интензивност на предприятията остава над средната за Европа. Това е проблем пред конкурентоспособността на икономиката. А потенциалът на енергийната ефективност е огромен. С нейна помощ може да се освободи финансов ресурс на държавата, на фирмите и ресурс за износ на електроенергия.
„Очакваме спестяванията от прилагане на енергоефективни мерки в индустрията, транспорта, услугите, селското стопанство и бита да се приближат към 1.3 млрд. лв. през 2016 г. – очерта прогнозите в използването на зелена енергия министър Трайков. – При прехода към нисковъглеродна икономика важна стъпка е увеличаването дела на енергията от ВЕИ в крайното брутно потребление. Глобалните инвестиции в чиста енергия достигнаха 243 млрд. долара през 2010 г., което с 30 % повече от предходната. Може да звучи изненадващо, но инсталираните ВЕИ като капацитет в света вече надхвърлят този на ядрените мощности.”
Министър Трайков обърна внимание и на възможностите пред големите компании, които могат да се възползват от европейските фондове за инвестиции в зелена индустрия. По този начин ще се намали енергоемкото производство и негативното екологично въздействие, ще се въведат чисти, енергоспестяващи технологии и ВЕИ. Икономическото ведомство е създало специална иновативна схема за финансиране на зелени проекти за малки и средни предприятия. По тази схема 150 млн. евро от ЕС се комбинират с кредитен ресурс от ЕБВР. Според националния план за насърчаване на зелените обществени поръчки до 2012 г. 60 процента от хартията, която ползва държавната администрация, ще бъде рециклирана, 60 процента от IT оборудването, 80 процента от офис осветлението и 90 процента от климатиците ще бъдат енергоспестяващи.
Ако разгледаме ЕС като глобална компания, мениджмънтът й в лицето на ЕК си е поставил за цел до 2020 г. да повиши икономията на енергия и до 2050 г. да създаде нисковъглеродна икономика. Това ще доведе до спестяване на 1000 евро от домакинство и създаване на 2 млн. работни места. Всъщност, това са мерки от новия план за енергийна ефективност, които ще позволят на Европа да се справи с изменението на климата и в същото време да задоволи нуждите си от енергия. По оценката на министър Трайков, до този момент България е преизпълнила междинните изисквания на ЕС за енергийна ефективност и зелена енергия.
Преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, "Демократична България", "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ" обсъдиха предложения по проект на споразумение за управление. За това съобщиха от ГЕРБ на страницата си във фейсбук. Срещата се е провела в Народното..
През 2024 г. българските ученици завоюваха 91 медала от международни, европейски, младежки и балкански олимпиади и състезания по природни науки. 11 от тях са златни, 40 - сребърни, и 40 - бронзови. Това съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla montifringilla), 591 от които – мъртви. Информацията за бедствието е постъпила по обед на 1 януари, когато..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..
Регионалната инспекция по околната среда и водите – София сигнализира сектор "Престъпления против дивата природа" към Главната дирекция "Национална..