Малчугани на възраст от 3 до 6 години отгледаха вкусни биозеленчуци в задния двор на детската си градина в София. Китната и подредена билково-зеленчукова градинка се появи благодарение на труда на родители и доброволци от Фондация „Заедно – общуване за подкрепа и развитие”. Тя е единствена по рода си в големия град, а идеята на създателите й е да се превърне в алтернативно образование за най-малките. Под формата на много игри и грижа за зеленчуците децата получиха безценни уроци по екология, биоземеделие, здравословен начин на хранене и умения за работа в екип. Проектът „Вкусната биоградинка” се реализира по инициатива на Фондация „Заедно – общуване за подкрепа и развитие” и с финансовата подкрепа на фондациите „Екообщност” и „Чарлз Стюърт Мот”.
„Идеята за изграждането на такава биоградинка в двора на детската градина се роди след солидарните акции, които нашият екип организира през миналия сезон във връзка с друг наш проект за популяризиране на система за подкрепа на земеделците. На запад тя се нарича Community supporting agriculture – обяснява Елена Анастасова от Фондация „Заедно”. – Ние го нарекохме „солидарно земеделие”. Идеята е хората от големия град, които не могат да произвеждат сами храната си, да се абонират за най-близките биопроизводители от региона и да купуват директно от тях екологична храна. По този начин, освен че осигуряват за семейството си качествени продукти, те дават и достойна цена за стоката, оценявайки труда на фермерите. Обикновено производителите, отивайки на борсата, са принудени да продават на изключително ниска цена продукцията си. В рамките на проекта за солидарно земеделие организирахме акции, в които група от хора, абонирали се към дадена ферма, помагаха на фермерите на полето. Много семейства, заедно с децата си, се включиха и работиха там в събота и неделя. Те споделиха с нас, че за тях е уникално изживяване да покажат на децата си къде живеят кравите, откъде идва храната и че за децата това е много ценен урок, който няма как да получат в големия град. Така се зароди идеята да направим биоградинка в самата София. Решихме да я направим в детска градина, защото по този начин е по-защитена територията на биоградинката и в същото време по-голям брой деца имат възможност да видят как се отглежда храната. Това е идея, която не сме измислили изцяло ние. Тя съществува по света от много години. Ако се върнем назад във времето, и в България имаше опитни полета, в които всички училища отглеждаха плодове и зеленчуци. По света това се нарича Gardens of learning, т.е. градини, в които децата могат да научат много неща по един естествен начин.”
Проектът стартира през месец май и първият урок, който малчуганите минават, е изграждането на самата биоградинка.
„Заедно с родителите и децата я разчистихме и прекопахме, оформихме лехите, направихме пътечките между тях, т.е. децата видяха как една неизползваема площ се превърна в градинка – разказва Елена Анастасова. – След това заедно с децата подготвихме почвата. Купихме биохумус от калифорнийски червеи и едни от първите уроци бяха за това откъде растенията ще се хранят. Раздадохме също на всички дечица семенца от различните зеленчуци. Вкъщи всяко от тях, заедно с родителите си, подготви разсад и имаше шанса да наблюдава как неговите семенца поникват. След това всички заедно пресадихме в градината зеленчуковия разсад и започнаха грижите за нашата биоградинка. Сложихме слама, за да запазим влагата близо до повърхността, т.е. опитвахме се да използваме принципите на биодинамичното земеделие. Направили сме и наръчник, който вече е достъпен на сайта на проекта. Идеята е, че „вкусните” уроци са шанс децата да видят как се отглеждат зеленчуците и да придобият по-различно отношение към тях. През август малчуганите започнаха да излизат в градината и да си берат домати, които самите те са отгледали. Престрашиха се да опитат рукола. Част от децата първоначално не искаха, защото тя е леко горчива, но когато сами са я посадили и отгледали, отношението им към храната и зеленчуците наистина се променя. Купихме им и лупи, за да наблюдаваме отблизо как изглеждат листата на различните зеленчуци, да следим колко бързо порастват. Уроците, които децата научават, са много – за водата, за кръговрата на живота, за червейчетата и с какво те са полезни на почвата, за пчелите и защо те са нужни за опрашването. Желанието ни е да продължим да обогатяваме техните знания.”
Домати, краставици, тикви, тиквички, царевица, салати, моркови, цвекло, много билки включва богатата реколта, която децата, заедно с родители, възпитатели и доброволци от Фондация „Заедно”, успяха да съберат. Покрай грижата за вкусните зеленчуци малчуганите от детска градина „Славейче” се научиха също на толерантност и умение за работа в екип, на търпение, както и на любов към природата. „Децата знаеха, че когато се карат, това не се харесва на растенията и те няма да пораснат. Затова в нашата биоградинка беше прието да пеем, да сме весели. Всеки урок започвахме и свършвахме с игри”, разказва Елена Анастасова. Вкусната биоградинка се превърна в любимо място не само за дребосъците, но и за техните родители.
„Много важно е родителите да участват в този процес – казва Елена. – Това беше една от другите ни идеи при изграждането на биоградинката – да се опитаме да създадем в детската градина пространство, където и родителите са добре дошли. Защото родителите сме една заета група от хора, които обикновено оставят детето в градината, забравят за нейното съществуване и се сещат отново за нея в мига, в който трябва да приберат децата оттам. Ние смятаме, че е много ценно родителите да прекарваме повече време с децата си. И това време да е пълноценно, в което да споделяме опит, знания, емоции, заедно да правим нещо хубаво и полезно, а не просто да отидем на кино, на вечеря или да си пуснем телевизора и да гледаме заедно телевизия. Затова работехме по изграждането на биоградинката вечерно време, за да може родителите да са свободни и да се включат. Определено се получи общност от родители и от деца, която много обичаше да прекарва времето си заедно. Така че това е друга добавена стойност на проекта – родителите имат шанса да бъдат заедно с децата си, правейки нещо толкова смислено и полезно.”
Вкусната биоградинка успя да си спечели популярност и да привлече интереса на много други държавни и частни детски заведения. Така че от следващата година тя навярно ще се превърне в любимо място за учене чрез игра за още много дребосъци.
Снимки: Фондация „Заедно – общуване за подкрепа и развитие”Част от действащите мобилни мрежи в България ще бъдат изключени през 2025 година. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров обясни, че предстои да бъде пренареден честотният ресурс и да се създаде възможност за по-добро..
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението, финансите и икономиката. Това заяви в село Делчево вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в..
През нощта в равнините и котловините ще се задържи мъгливо или с ниска облачност. Сутрешните температури в повечето райони ще бъдат между 0° и 5°, в София – около 1°. В понеделник вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от..
Деана Хааг е родена в Кливланд, щата Охайо. Израства с мечти за приключения и нови хоризонти. Завършва специалност "Изящни изкуства" в колежа..
На 5 февруари в "България днес" ви предлагаме да научим кои са българските градове, които ще издигнат кандидатурата си, за да станат Европейска столица на..
В четвъртък , минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София - около минус 4°. Преди обяд над източните райони от страната ще..