Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен учебен център в Монтана подготвя спасители

Снимка: Архив

През 2000 г. службата „Гражданска защита” у нас е девоенизирана. Днес нейните функции се изпълняват от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”. Така възниква необходимостта новата цивилна структура да има свой учебен център. От 2005 г. в град Монтана функционира Международен център за професионално обучение на спасители при бедствия, аварии и катастрофи. В него се подготвят професионалисти от цялата спасителна система в страната, провеждат се и тренировки на международни формирования. Тренировъчната база на центъра е разработена за обучение в реални условия при всички видове бедствия, аварии и катастрофи. Има например симулатори за наводнения, земетресения, за химически аварии, автомобилни катастрофи и т.н. Това дава възможност спасителните групи да достигнат високо ниво на професионализъм в случай на аварийна ситуация. Директорът на центъра Николай Пенчев пояснява, че в него едновременно могат да бъдат обучени над сто аварийни екипа с общо 500 души личен състав.

„Към момента работим по няколко международни проекта – споделя г-н Пенчев. – От 2010 г. ние сме регионален център на НАТО за обучение по Международната програма за ядрена, химическа и биологическа защита. А през октомври тази година успешно се проведе първият пилотен курс, в който участваха представители от 13 държави. Също така работим съвместно с консорциум от Дания и Холандия за обучение при бедствия, аварии и катастрофи по модулите на ЕС. Участваме с шест държави и в международен проект, чиято цел е производството на ново оборудване с цифрови технологии за спасители и пожарникари. То ще се тества в центъра през 2012 г. Провеждаме и съвместна дейност със Съвета за сигурност на ООН за обучение на спасители от развиващите се държави.”

© Снимка: Анна Капитанова

През октомври в Центъра в Монтана се обучаваха служители от Силите за сигурност на Република Косово. Курсът премина на два етапа – теоретична и практическа част, като всички получиха и медицинска подготовка. Обучението завърши с изпит и връчване на сертификати по специалност „Търсене, спасяване на хора и извършване на аварийно-възстановителни работи”. Николай Пенчев е на мнение, че друг такъв център на Балканите в момента няма и че специалистите в Монтана биха могли да помогнат за обучението на формирования от съседните държави. Инструкторите в него имат дългогодишен страж в бившата система на „Гражданска защита”. Освен че преподават, в случай на аварии и катастрофи те се включват в спасителните операции.

Снимките са предоставени от Международния център за професионално обучение на спасители при бедствия, аварии и катастрофи.
По публикацията работи: Анна Капитанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новата седмица започва с температури до 25 градуса

В понеделник ще бъде предимно слънчево. В сутрешните часове главно в Източна България ще има ниска облачност или мъгла, които до обед ще намалеят и разсеят. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Минималните температури ще бъдат между 2° и 7°,..

публикувано на 27.10.24 в 19:10
Росица Матева

ЦИК отчита по-висока междинна избирателна активност от тази на изборите през юни

Към 16:00 ч. средната избирателна активност за страната е 26,25% по данни на ЦИК. Това обяви на брифинг заместник-председателят и говорител на комисията Росица Матева. Най-висока е избирателната активност в Смолян – 32,33%, най-ниска в Сливен - 20,34%...

публикувано на 27.10.24 в 18:44

Избирателната активност на българите в деня на вота за 51-вото Народно събрание

Избирателната активност към  17,00 ч .  достигна 28,5% , съобщиха от  “Галъп интернешънъл болкан” . Показателят е по-високо спрямо същия час на предходните избори през юни т . г. Активността се движи в сходство с екзит пола, който сме провели през..

обновено на 27.10.24 в 17:26