Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските етерично-маслени култури – от органично към биодинамично земеделие

България произвежда розово масло от векове.
Снимка: БГНЕС

От векове България отглежда най-ценната маслодайна роза – от вида роза дамасцена. И заедно със съседна Турция си поделя световния пазар на розово масло. То е безценна съставка на всеки елитен парфюм. Трети в играта е Мароко, макар и със значително по-скромни количества. Но що се отнася до качеството, българското розово масло си остава ненадминато, твърдят експерти. Новост е, че страната ни е сред водещите износители и на лавандулово масло.

„България е вторият основен производител на лавандулово масло в света след Франция, твърди Димитър Стефанов, съсобственик на една от най-големите български фирми за производство на розово и лавандулово масло. Като се каже лавандула, веднага се сещаме за Франция, но немалка част от световното производство на тази ароматна култура идва и от България. През последните години Китай излезе от пазара на лавандулата, където беше влязъл със жесток дъмпинг. А междувременно във Франция пък се появи болест по лавандулата. Така се отвори отново ниша за българските производители, някои от които се бяха отказали от тази култура по време на китайския дъмпинг.”

В момента цените и на лавандуловото, и на розовото масло достигат върхови стойности – до 100 евро на кг лавандулово масло и 5000 евро за кг розово масло. В бранша кризата почти не се усети. Неслучайно розовото масло се числи към стоките без краен срок за потребление като благородните метали, скъпоценните камъни и т.н. Тази благоприятна пазарна конюнктура дава сериозен тласък на производството на етерични масла в България.

Все повече производители на роза и лавандула у нас се ориентират към органичното земеделие. Някои от тях като фирмата на г-н Стефанов преминават и към биодинамични земеделски практики, основаващи се на антропософската теория на Рудолф Щайнер от началото на миналия век. Какво представлява този метод?

Земята, върху която растат маслодайната роза и лавандулата „био” се тори с органичен компост собствено производство.

„Използва се енергийната връзка между различните елементи на природата: растение-човек-слънце-разположение на планетите. И всичко се върши според специален звезден календар за различните селскостопански дейности”, обяснява Димитър Стефанов.

Фирмата му отглежда роза дамасцена върху 300 хектара и четири сорта лавандула върху 160 хектара биологично сертифицирани земи в района на Карлово и Казанлък, известен като Розовата долина.

„Успяхме да затворим цикъла суровина-краен продукт-износ, уточнява г-н Стефанов. – Имаме собствен разсадник, в който произвеждаме органични разсади за културите, които отглеждаме. С биоземеделие се занимаваме от 2003 г. и бяхме сред първите у нас в този бранш. А основните ни насаждения край с. Манолово в момента са в процес на сертификация и за биодинамично земеделие. Важната разлика е, че при този тип земеделие се използват допълнителни, биодинамични препарати, които сами си произвеждаме.”

Все повече български етерични масла носят знака „био”.

В розоварните на фирмата се приготвят всички производи на маслодайната роза – сушен цвят, розова вода, розово масло, конкрет и абсолю, използвани с предимство при един или друг козметичен или парфюмериен продукт. И всичко е „био”. 95 до 98% от производството на фирмата е за износ – предимно за парфюмерийната и козметична индустрия, а в Япония и като ароматна подправка в кулинарията.

„Най-големият ни пазар естествено са най-развитите икономики, казва Димитър Стефанов. В Европа Франция, Германия и Англия са трите основни консуматори на нашите продукти. САЩ също са огромен потребител, добър пазар имаме още в Япония и Австралия. Най-интересното е, че Китай също става голям консуматор на биологични етерични масла.”

При посещението в с. Манолово имахме възможност да наблюдаваме производството на биодинамични препарати за обогатяване на почвата и стимулиране на растенията. Гледката и усещането са доста необичайни, сякаш присъствахме на древен магичен ритуал... Под ръководството на швейцарския експерт Райнер Сакс няколко души пълнеха с органичен оборски тор десетки рогове от крави, „по възможност починали от ненасилствена смърт” според уточнението на агрономката Мими Найденова. Преди обяд екипът беше пълнил роговете със силициев окис, а след обяд – с оборски тор, според указанията на използвания лунен земеделски календар на Мария Тун от Германия. Роговете се заравят в земята, където престояват шест месеца през различни периоди от годината. В резултат се получават два различни вида биодинамични препарати за стимулиране на растенията.

Под ръководството на швейцареца Райнер Сакс български агрономи произвеждат саморъчно биодинамични препарати за стимулиране на растенията.

„Единият препарат усвоява земните сили през зимния период и въздейства върху кореновата система на растенията, а другият препарат усвоява слънчево-космическите връзки между Земята и Космоса през летния период и въздейства върху цъфтежа и репродуктивните способности на растенията, обяснява Мими Найденова. – Кравешкият рог е много особено нещо и въобще кравата е специално животно, защото има способност да усвоява космическата енергия”, твърди още агрономката антропософ. И добавя, че рогът събира космическа енергия.

Трябва ли човек силно да вярва в тази философия, за да я прилага? „Не ми трябва да вярвам, аз просто виждам добрите резултати в почвата, която става все по-богата, и в растенията, които са все по-силни” – е отговорът на Димитър Стефанов, съсобственик на една от най-големите и успешни фирми в България за производство на етерични масла от растения, отгледани по органичен и биодинамичен начин.

Снимки: Мария Димитрова

По публикацията работи: Мария Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Христо Иванов

Христо Иванов, "Да, България": Съдебната реформа отиде в кошчето за боклук

"Съдебната реформа отиде в кошчето за боклук. Това е модел, при който се вижда пълната лудост да концентрираш толкова власт на върха на една репресивна институция и да няма контрол над фигурата, която я управлява. Съдът каза, че България е прокурорска..

публикувано на 27.07.24 в 11:28

Празник на пъпеша събира в Българево любителите на вкусния плод

На 27 и 28 юли в училищния парк на най-голямото каварненско село - Българево, ще се проведе Празник на пъпеша. Събитието е традиционно за Българево и се провежда за 16-а поредна година. Празничната програма и в двете вечери започва в 19.00 ч. Предвидени..

публикувано на 27.07.24 в 10:56

Български успех на Международния турнир на младите физици в Будапеща

Българският отбор се представи на изключително високо ниво по време на Международния турнир на младите физици (IYPT) в град Будапеща, където участваха 38 страни от целия свят. Родните ни състезатели заслужено спечелиха сребърни отборни медали...

публикувано на 27.07.24 в 10:25