Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

25 ноември – Ден на Св. Климент Охридски и патронен празник на Софийския университет

На 25 ноември Българската православна църква почита паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Светите братя Кирил и Методий – създатели на славянската писменост и покровители на Европа. След смъртта на Методий през 885 г., Климент е прогонен от Моравия с други ученици и идва в България. Цар Борис І ги приема и им възлага обучението на свещеници на старобългарски език. Климент основава просветна школа в Охрид, смятана за първия славянски университет. В нея за седем години обучава близо 3500 ученици. По-късно, при цар Симеон, е ръкоположен за епископ. Свети Климент Охридски е автор на забележителни за времето си съчинения: жития, похвални слова, химни. Известен е и с преводаческата си дейност.

© Снимка: www.wikipedia.org


Софийският университет, чийто патрон е Св. Климент Охридски, също празнува на този ден. Той е най-старото висше учебно заведение в България. Началото му е поставено на 1 октомври 1888 г. През тази година той е с най-висок рейтинг сред висшите училища у нас. Как отбелязват патронния си празник неговите възпитаници разказва Симеон Хинковски, преподавател по история и директор на Информационно-рекламния център към СУ „Св. Климент Охридски”:

Денят на Св. Климент Охридски традиционно е един от големите празници на университета. Тогава цялата академична общност се събира в аулата, след това правим шествие до паметника на Св. Климент в градинката пред ректората. Празникът е съпътстван и от т.нар. „Климентови дни”, които се провеждат при нас от близо 50 години. В програмата им обикновено има изложби, представяне на интересни книги, конференции, целият академичен живот се събужда. Академичното слово тази година е на тема: „Размишления върху правото”. То е подготвено от проф. Огнян Герджиков от Юридическия факултет. Награждават се изявени студенти. Тази година имаме 60 лауреати на различни стипендии. Една от тях е на името на двамата дарители-спомоществователи за създаването на университета – братята Евлоги и Христо Георгиеви. Тя е за студент от родния им град Карлово. Тази година студентите на СУ са 24 хиляди, интересът към него никога не намалява. Сред най-желаните специалности традиционно е правото, в последно време и медицината. В момента има 104 бакалавърски програми, около 400 магистърски, така че всеки би могъл да намери това, което го интересува. При нас учат млади хора от цялата страна, както и от чужбина, отбелязва Симеон Хинковски.

© Снимка: www.wikipedia.org

Студенти в библиотеката на Софийския университет през трийсетте години на ХХ век.

Тези дни университетът отбелязва 100 години от преподаването на руски език и 65 години от основаването на Катедрата по руски език. На 24 и 25 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев” към СУ съвместно с Института за източна философия в Токио организират международна научна конференция. Двете институции си сътрудничат от дълги години. Темата на форума е „Културният диалог между Изтока и Запада”. В конференцията участват 45 учени от Австрия, Албания, Германия, Гърция, Италия, Сърбия, Япония и България.
По публикацията работи: Светломира Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Спасителен център - Зелени Балкани / Wildlife Rescue Centre - Green Balkans

Стотици птици станаха жертва на войната с фойерверки и пиратки в новогодишната нощ

В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla montifringilla), 591 от които – мъртви. Информацията за бедствието е постъпила по обед на 1 януари, когато..

публикувано на 02.01.25 в 15:49

Македонските власти спират на "Деве баир" гражданите със стари шофьорски книжки

Стотици македонцски граждани карат автомобили с кюстендилска регистрация, дори са ги закупили в града и са ги регистрирали в местната пътна полиция, коментират общински служители. В Кюстендил колите минават и технически преглед. Водачите им имали..

публикувано на 02.01.25 в 15:37

Българи масово отидоха да пият кафе на Бяло море

За едно кафе на брега на Бяло море и обяд с морски деликатеси пристигнаха стотици българи след отваряне на границата. За една разходка до Солун без опашки по границите, коментират нашите сънародници, които вече пият кафе на слънце при температури 18..

публикувано на 02.01.25 в 11:50