Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студио политика: България и нейното място в новия европейски ред

Европа се пренарежда и това съвсем не е новина. Старият Европейски съюз вече го няма. Новият – още не знае къде иска да отиде, но се чуди дали да не включи на различна скорост, докато пътува на там. Дълговата драма, започнала като малка локална трудност в Гърция през 2010 г., се превърна в почти апокалиптичната криза за ЕС. Всяка държава, включително България, ще трябва да помисли внимателно какво място иска в новия европейски ред и как да си го осигури. Контурите на Европа на различни скорости вече се очертават. Германия иска налагането на строги фискални правила с право на Брюксел да се намесва пряко във финансовата политика на страните в еврозоната. Германският канцлер Ангела Меркел предложи на Европейската комисия да има предварителен и последващ контрол върху националните бюджети, т. е. да има правото да отхвърли предлаганите от министерствата на финансите планове, преди още да са гласувани от парламентите. След това, ако те не се изпълняват, да налага санкции. Европейската комисия вече предвижда нови правила за засилване на икономическото управление в еврозоната. Идеята е за засилване на надзора на бюджетните политики и изискване от страните да въведат дългови спирачки в конституциите си, да правят бюджетните си планове на базата на независими прогнози и да ги изпращат в Брюксел до 15 октомври за оценка от Европейската комисия. Ако е необходимо, тя може да поиска изготвянето на нов проектобюджет. Водещите европейски държави са притеснени, че еврозоната е много голяма и включва прекалено различни икономики. Възможно ли е това разделение да бъде безвъзвратно? Вратите на различните европейски нива ще останат ли отворени, за да може при възможност да се преминава от едно в друго? Анализът по темата е на политолога Владимир Шопов.

През седмицата бяха окончателно приети промените във Валутния закон. По този начин разписаните от 1999 г. текстове бяха уеднаквени с европейското законодателство. Какво трябва да имат предвид гражданите, когато пренасят през граница парични средства и изделия от благородни метали, ще научите от зам.-председателя на парламентарната комисия по бюджет и финанси Димитър Главчев.
Вашите мнения и коментари за „Студио политика” очакваме на адреса на предаването: politika@bnr.bg
По публикацията работи: Илиана Райчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Слънчева и топла неделя, но с превалявания

В неделя ще бъде предимно слънчево, но следобед и вечерта на места главно в планинските и източните райони ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. Градушки се очакват в планинските райони на Западна и Централна България. Вятърът временно ще се..

публикувано на 01.06.24 в 18:30
Петър Стоянов (вляво)

Ще бъде непростим грях, ако не внедрим в общобългарската памет спомена за “Белене”

“ В България има още много други лагери и затвори, “Белене” обаче се превърна в синоним на комунистическата репресия и комунистическата жестокост, която в много голяма степен беше безсмислена .” С тези думи президентът Петър Стоянов (1997-2002 г.) се..

публикувано на 01.06.24 в 16:37
Калин Стоянов

Най-много опити за купуване на гласове има в София и Бургас

Сто осемдесет и шест сигнала за купуване на гласове са постъпили до днес в МВР, съобщи служебният вътрешен министър Калин Стоянов. От образуваните 74 досъдебни производства става ясно, че най-много опити за изборни злоупотреби са регистрирани в..

публикувано на 01.06.24 в 15:44