Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хроника на музикалните събития

Интегралният запис на симфониите на Шостакович са важна цел за диригента Емил Табаков в рамките на настоящия концертен сезон.
Снимка: архив

В амбициозната програма на Симфоничния оркестър на БНР този сезон са предвидени участия на големи диригенти и солисти, както и изпълнения на по-неизвестни бисери от световната класика. Концертът на 25 ноември под наслов „Знаци на времето” включи творби като увертюрата „Карнавал” от Дворжак, Рапсодия-концерт за виола и оркестър от Бохуслав Мартину и уникалният като въздействие върху слушателите автор Дмитрий Шостакович с неговата 8 Симфония в до минор. Интегралният запис на симфониите на Шостакович са важна цел за диригента Емил Табаков в рамките на настоящия концертен сезон. В концерта участва украинският солист Максим Рисанов – един от най-добрите и харизматични съвременни виолисти. Неговата връзка с българската култура се осъществява чрез познанството му с композитора Добринка Табакова, която му посвещава много от творбите си. Максим Рисанов е диригент и солист в дебютния диск на Табакова за компанията ECM. Преди години двамата записаха нейния Концерт за виола и струнен оркестър отново със СО на БНР.

***

Софийската опера предложи две поредни премиери в края на ноември. След чудесното представяне на операта „Тоска” още едно заглавие от Пучини, „Джани Скики”, съчетано със „Селска чест” от приятеля му Пиетро Маскани, оживяха на сцената на операта. Двамата композитори са видни членове на миланския клуб „Бохеми” от началото на миналия век. Актуалността на сюжетите и балансът на страстите в двете едноактни опери са притегателните линии, които използва режисьорът Пламен Карталов. Изборът на солисти дава път за изява на младото поколение певци от състава на Националната опера. Продължава и присъствието на чуждестранни творци в постановъчния екип и на тези две заглавия. Диригент на „Селска чест” отново е италианецът Алесандро Санджорджи, под чието ръководство слушахме спектаклите на „Тоска”. В ролята на Сантуца са две ярки български имена – Гергана Русекова и Даниела Дякова. Операта „Джани Скики” е поверена на диригента Велизар Генчев. Станка Вауда от Хърватия е сътворила костюмите, а сценографията е на Роберта Монополи. Соловата партия на Лаурета е поверена на Любов Методиева и Силвия Тенева, с участието и на японската певица Сара Кобаяши. В ролята на Джани Скики се редуват солистът на Мариинския театър Владимир Самсонов, солистът на Софийската опера Бисер Георгиев и корейският баритон Ким Жеонг Хо.

***

© Снимка: личен архив

Ваня Миланова
Концерт в памет на големия български пианист Красимир Гатев организираха негови колеги в залата на Гигантските кристали на музея „Земята и хората”. Известен педагог и пианист, Красимир Гатев е носител на награди от редица престижни международни конкурси, сред които тези в Хелзинки, Монреал, „Маргарита Лонг” в Париж, „Кралица Елизабет” в Брюксел. Член и организатор на конкурса „Ван Клайбърн” в Тексас, лауреат от последните години на който е друг известен български музикант от младото поколение – пианистът Евгени Божанов. Красимир Гатев бе солист на водещи оркестри в Европа и Северна Америка (САЩ, Канада). Има реализирани огромно количество записи за БНТ и БНР с широк репертоар от класическа и съвременна музика. Той бе доцент в НМА „П. Владигеров”, институцията, която отбелязва този сезон своята 90-годишнина. Сред концертните събития по този повод внимание заслужава камерният концерт на цигуларката Ваня Миланова и пианистката Савка Шопова с програма от популярни за широката публика творби на Паганини, Брух, Вивалди и Менделсон. Завършили тази най-престижна висша музикална институция, двете изпълнителки са водещи имена в концертния живот у нас и в чужбина. Наследник на известна музикална фамилия, Ваня Миланова е артист със забележителна кариера и впечатляваща преподавателска дейност. Работи с български диригенти от ранга на Добрин Петков, Васил Стефанов, Васил Казанджиев, Димитър Манолов и Емил Табаков. В развитието на кариерата й оставят отпечатък и срещите с диригентите Върнън Хендли, Чарлз Розен, Тамаш Васари, Ерих Бергел, Дмитрий Китаенко и др. Ваня Миланова е първата жена-изпълнител, записала през 1985 г. всичките 24 капричии на Паганини. Тя е и музикантът, осъществил у нас премиери на цигулковите концерти на Уолтън, Елгар, Бритън и др. Член е на фестивала „Хоровиц” и на цигулковото жури за конкурса „Чайковски” в Москва през 1994 г. От 2003-та e преподавател по цигулка в Университета Билкент, Анкара.
По публикацията работи: Цветелина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Лили Иванова, Турне 2024

Лили Иванова посреща 15 000 гости на концерт в София

Едно от най-големите музикални събития на 2024 г. предстои тази вечер в най-голямата столична зала "Арена" - концерт на Лили Иванова.  15 000 са зрителите, които ще видят легендата на българската поп музика на живо в залата, а още много пъти по..

публикувано на 14.12.24 в 11:13

"Батко Коледа" – сбъднати мечти с първия български коледен мюзикъл

В най-вълшебното време от годината се обръщаме към приказни герои и сюжети с първия български коледен мюзикъл "Батко Коледа". Интересът към него е толкова голям, че поради бързо разпродаване на билетите за първата дата се налага насрочване на още..

публикувано на 14.12.24 в 10:10

Коледно вълшебство с "Радиодеца"-та и любими детски песни

Вълшебството на Коледа ще донесе Вокална група "Радиодеца" на своето Коледно матине на 14 декември, събота, от 11 ч. в Първо студио на БНР. Под диригентството на Илина Тодорова ще прозвучат любими коледни детски песни. Водеща ще бъде..

публикувано на 12.12.24 в 10:15