Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български олимпийски успехи: „Тежкото” злато на България на олимпиадите

Милен Добрев е последният засега български щангист, печелил олимпийското злато – на игрите в Атина през 2004 г.
Снимка: bgolympic.org
Вдигането на тежести е спорт, зародил се в зората на историята. Голям брой древни текстове изразяват възхищение от човешката физическа сила, а скулптури от древна Гърция изобразяват подвизите на хора, вдигащи тежести.

Спортът присъства официално още на първите съвременни Олимпийски игри през 1896 г. На олимпиадата през 1900 година не се провеждат състезания по вдигане на тежести, но те отново влизат в програмата на следващите игри. През 1932 година стандартните движения при вдигането на тежести са 3 – повдигане, изхвърляне и изтласкване. Повдигането е отменено през 1972 година.

© Снимка: bgolympic.org
Нораир Нурикян

Българските щангисти дебютират на олимпийския форум в Мелбърн през 1956-а. Иван Абаджиев се класира седми, а Иван Василев (90 кг) заема престижното пето място. Първият медал за България в щангите идва през 1972 година в Мюнхен, когато Нораир Нурикян взима златото в категория 60 кг. На тази олимпиада Йордан Биков и Андон Николов също грабват златни медали, съответно в категориите 75 и 90 кг. Младен Кучев, Атанас Шопов и Александър Крайчев допълват успеха с 3 сребърни медала. Първата олимпиада, на която България печели медал във вдигането на тежести, е и най-успешната за българските щанги. От тук нататък вдигането на тежести постепенно се превръща в един от спортовете, донесъл най-много слава на страната заедно с борбата. През 1976-а в Монреал българските щангисти отново вдъхват страхопочитание. Нураир Нурикян печели титлата за втори път и остава в историята като единствения български двукратен олимпийски шампион в този спорт.

© Снимка: bgolympic.org
Янко Русев

Йордан Митков също печели злато в Монреал, а Георги Тодоров, Трендафил Стойчев и Кръстю Семерджиев взимат сребърни медали. Атанас Шопов допълва колекцията с бронзов медал. Българските щангисти се завръщат от олимпиадата в Москва през 1980 година с 2 титли, 4 сребърни и 2 бронзови медала. Янко Русев и Асен Златев стават шампиони, а сребърни медалисти на този форум са Стефан Димитров, Благой Благоев, Румен Александров, Валентин Христов и Александър Томов. Минчо Пашов и Неделчо Колев грабват бронзовите медали. През 1984 година България бойкотира Олимпийските игри, но през 1988-а в Сеул, щангистите на страната не остават без титли. Севдалин Маринов става шампион в категория до 52 килограма, а Борислав Гидиков взима златото при 75-килограмовите. В Южна Корея Стефан Топуров печели сребро, а Александър Върбанов взима бронз.

© Снимка: bgolympic.org

Борислав Гидиков

Традициите на България във вдигането на тежести продължават да носят успехи и след демократичните промени в страната в началото на 90-те. През 1992 на игрите в Барселона, България отново печели титла. Това е златният медал на Иван Иванов в категория до 52 килограма. Николай Пешалов и Йото Йотов печелят сребърни медали, а Стефан Ботев става трети при 110-килограмовите атлети. Йотов е сребърен медалист и на олимпиадата през 1996-а в Атланта, а Севдалин Минчев и Николай Пешалов допълват успеха с бронзови отличия. България продължава да демонстрира надмощие в спорта и на следващите игри през 2000 г. в Сидни, когато Гълъбин Боевски (69 кг.) става шампион. Георги Марков печели среброто в същата категория, а Алан Цагаев става втори в тежка категория (105 кг.) В Австралия Милена Трендафилова печели първи точки от Олимпийски игри при жените във вдигането на тежести. Олимпиадата е и първата в историята, на която жени се състезават в този спорт. Златото е в ръцете на българския щангист Милен Добрев (94 кг.) на игрите в Атина през 2004, а Величко Чолаков печели бронз в супер тежка категория.

За съжаление допинг скандалите съпътстват често спорт като вдигането на тежести и България не остава незасегната. На Олимпийските игри в Китай през 2008 година страната планира да участва със шестима атлети в състезанията по вдигане на тежести за мъже, както и с 2 участнички при жените. Преди началото на игрите България оттегля от участие всички щангисти, поради положителен тест за забранени вещества.

Досега българските щангисти са спечелили 36 олимпийски медала. Въпреки сътресенията, богатата история на спорта в страната гарантира нови успехи в бъдещето. Европейското първенство през 2012-та ще е следващата възможност за спечелване на квоти за участие на игрите в Лондон, след като българските състезатели пропуснаха световното първенство в Париж тази година. Почитателите на спорта в България очакват да наблюдават родни състезатели в този впечатляващ спорт в Англия, където зрелището обещава да бъде неповторимо.
По публикацията работи: Александър Марков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Украински деца посрещнаха в Бургас Дядо Коледа

Десетки украински деца, които живеят в Бургас, събраха родители и учители на тържество, посветено на предстоящите рождествени празници. Децата са в предучилищна възраст и учат в Центъра за подкрепа на личностното развитие в града, предава БТА. В момента..

публикувано на 21.12.24 в 12:10
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Във Виена разследват българка, която е работила за руска шпионска мрежа от Великобритания

Шпионската мрежа от българи на Ян Марсалек във Великобритания е имала агентура в Австрия, пишат австрийски и германски медии, цитирани от БГНЕС. Виенската прокуратура разследва българка за шпионаж в полза на руските тайни служби. Между следените от нея..

публикувано на 21.12.24 в 11:40

Няма данни за пострадали български граждани при нападението в Магдебург

По информация на българското посолство в Берлин към момента няма данни за пострадали български граждани след терористичната атака в град Магдебург, при която автомобил се вряза в коледния базар в града. Посолството е в постоянен контакт с местните..

публикувано на 21.12.24 в 10:55