Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-популярните футболни клубове в България – „Славия”

Отборът на "Славия" днес.
Снимка: www.pfcslavia.com
Според запазените исторически данни „Славия” (София) е най-старият съществуващ досега футболен клуб в България. Той е основан през 1913 година, а цветовете на отбора са бяло и черно. Прозвището му сред феновете е „Бялата лавина”, или просто „белите”. Столичната „Славия” и до днес остава един от най-популярните български футболни отбори, а почитателите му се гордеят със заслужените успехи и богатата история на клуба.

Той е създаден след сливането на спортен клуб “Ботев” (1909) и гимнастическо дружество “Развитие” (1910). В официалната протоколна книга на Славия от годината на основаването се чете: “Под председателството на г-н Димитър Благоев, за ползата от основаване на един спортен клуб, решихме да основем едно спортно сдружение между младежта с наименование „Славия” и със седалище София, имащо за цел физическото възпитание на своите членове, подтикване стремежа им към физическо и морално усъвършенстване и използване ползотворно на свободното от занятия време.” Документът е подписан от 13 основатели, а събитието се случва на 10 април 1913 година. Това е началото на един емблематичен български футболен клуб, който е дал на спорта известни играчи като Александър Шаламанов, Симеон Симеонов, Божидар Григоров, Андрей Желязков, Добромир Ташков и други. Името „Славия“ e избрано като символ на славянството, но и защото основателите създават отбора по образец на едноименния чешки клуб от Прага.
Шампиони на България в сезона 1938/1939 г.
„Славия” е отбор с множество успехи. Клубът става шампион на страната 8 пъти и 12 пъти е носител на Купата на България. Той е и първият български отбор, класирал се на полуфинал в европейски клубен турнир. Това става през 1967 година в турнира за Купата на националните купи, а мачовете са срещу шотландския отбор „Рейнджърс” (Глазгоу). За жалост белите губят с минималното 1:0 и в двата мача. През 1981 „Славия” достига до четвъртфиналите на КНК, където губи от холандския „Фейенорд”. Българският отбор е участвал общо 7 пъти в турнира за Купата на националните купи и 10 пъти е бил участник в турнирите на УЕФА, които предшестват сегашната Лига Европа. В първия кръг на турнира от 1969 година „Славия” отстранява отбора на „Валенсия” след победа с 2:0 в София и равенство 1:1 като гост в Испания, но за съжаление по-късно отпада от надпреварата. Дългата история на клуба е белязана от множество успехи и ценни трофеи.

Любопитни факти свързват историята на „Славия” с Царската купа. Това е футболен трофей, приеман за еквивалент на днешната Купа на България. Купата е подарена от цар Борис ІІІ на Българската национална спортна федерация през 1924 година и е връчвана на шампиона на страната по футбол до 1943 година включително. В периода 1938-1942 купата е трофей в отделен турнир. За последен път името на шампиона на България е гравирано върху сребърното отличие през 1943 година, когато „Славия” става първенец след две победи над отбора на „Левски” (София) във финалните мачове на първенството.
Отборът на Славия - първенец на страната през 1943 г.
Социалистическият преврат през следващата година прекъсва връчването на купата и тя остава в притежание на белия отбор завинаги. За да не бъде унищожена от комунистическата власт, купата е крита от различни ръководители и играчи на отбора през годините. Ремонтирана след бомбардировките през 1943-1944 година, губена и намирана отново, тя оцелява за поколенията и до днес продължава да се съхранява от „Славия”.

„Белите” от София са един от отборите в България, които могат да се похвалят с верни почитатели от първата година на създаването си до днес и остава един от най-популярните и уважавани футболни клубове в страната. Скоро „Славия” ще отпразнува своята едновековна история, а славистите очакват нови радостни моменти от своя любим отбор.

Снимки: www.bfunion.bg
По публикацията работи: Александър Марков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Оцелявай трудно или как да остарееш достойно с българска пенсия

Българските пенсионери живеят в условия, които не им позволяват да се радват пълноценно на старините си, за разлика от техните връстници в по-развитите държави, смята психиатърът д-р Владимир Симов, който от дълги години практикува професията..

публикувано на 22.08.24 в 09:25
Епископската базилика на Филипопол в Пловдив

Искат Епископската базилика на Филипопол да влезе в списъка на ЮНЕСКО

Епископската базилика на Филипопол е ярък пример как се подпомага развитието на българския културен туризъм, заяви служебният министърът на туризма Евтим Милошев на среща с Нанси Шилър, президент на Фондация "Америка за България".  "Включването на..

публикувано на 22.08.24 в 09:19

"Витоша Рън" – от центъра на София до Черни връх тази неделя

Част от най-добрите ни планински бегачи ще атакуват тази неделя 13-годишните рекорди за скоростно изкачване на Витоша. Топ атлетите ще се опитат да преминат разстоянието от центъра на София до Черни връх за по-малко от 1.36:45 ч. и 1.54:30 ч. съответно..

публикувано на 22.08.24 в 07:00