Младата цигуларка Албена Данаилова израства в семейство на професионални музиканти. Нейни родители са пианистката Виолета Попова и цигулковият педагог Боян Данаилов. Обучението й в България преминава в двете основни институции – Националното музикално училище „Любомир Пипков” и Националната музикална академия „Панчо Владигеров” при преподавателите Нели Желева и проф. Дора Иванова. Продължава усъвършенстването си в Германия, във Висшето музикално училище в Росток при проф. Петру Мунтеану. Цигуларката е лауреат от редица конкурси в България и чужбина. Има богат опит като водач на оркестрите на Баварската държавна опера в Мюнхен и на Лондонската филхармония.
Албена Данаилова прикова вниманието към себе си преди четири години, когато след конкурс спечели престижното място концертмайстор на Виенската филхармония. Така се превърна в първата жена, заемаща този пост в прочутия оркестър.
Радвам се, че вече четири години съм в този оркестър – разказва Албена Данаилова. Работата върви с нормален ритъм. Заедно с останалите ми колеги имаме интензивна програма и се виждаме почти всеки ден. Да бъда концертмайстор е част от моето ежедневие. Опитвам се да имам свободни периоди, в които да свиря като солист и камерен музикант. Колкото до оркестъра – добре е музикантът да хване атмосферата му. В свиренето на всеки отделен човек се отразяват неговите лични качества. Те са важни и формират стила на целия състав. А той го отличава от останалите. Когато изберем нов оркестрант, в пробния период се установява дали сме сбъркали в чисто човешки план.
Албена Данаилова е поредният млад български музикант, който с таланта и професионализма си застава на ръководна позиция в европейски състав. Професионалните й ангажименти я срещат с музиканти и диригенти като Сейджи Озава, Даниел Баренбойм и Лорин Маазел. Това е повод за голяма гордост и размисъл за възможностите за развитие на българските музиканти извън пределите на родината ни.
Цигуларката е от изпълнителите, които продължават да поддържат силна връзката с българската публика. Всяка година имаме удоволствието да присъстваме на нейни концерти като солист или камерен изпълнител. Така е и през настоящия сезон. В началото на 2012-а тя бе солистка на Софийската филхармония. Заедно със своя колега от Германия, виолончелистът Александър Хюлсхоф, изпълниха двойния концерт от Брамс. На пулта бе нейният съученик и колега цигулар – Мартин Пантелеев, главен диригент на състава.
На Албена Данаилова й предстои участие във фестивала „Зимни музикални вечери” в Пазарджик, отново с виртуозни творби от цигулковия репертоар. Едновременно с ангажиментите си като концертмайстор, тя е първа цигулка на ансамбъл Виена. Съставът изнася камерен концертен цикъл в Брамсовата зала на Музикферайн от програма на юбилейния сезон 200. В края на 2011 година Албена Данаилова за първи път бе солист на Радиооркестъра, под палката на Емил Табаков. Заедно изпълниха Цигулковия концерт от Бетовен.
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Малко познати произведения в изпълнение на изключителни музиканти очаква столичната публика на 6 ноември в зала "България". Ще прозвучат Вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 – ранна творба на Бенджамин Бритън , посветена на неговия учител по..
Нашумялото дуо Молец поставя финал на турнето си из страната с грандиозен спектакъл. На 21 ноември в "Арена София" Крис Макаров и Юли Славчев ще ни..