© Снимка: личен архив
© Снимка: radiovidin.bnr.bg
Израснала с „песента” на дървения стан и аромата на току що боядисана вълна, Светлана продължава семейната традиция. „Завършила съм Техническия университет, специалност електронен инженер, но никога не съм работила тази професия. Когато нещо те тегли отвътре, няма как да не се предадеш. Може би неслучайно съм родена в Чипровци и неслучайно съм живяла в дома на потомствени майстори килимари”, споделя младата дама и добавя:
Имам ателие, пълно с прежди, ухаещи по същия начин на боядисана вълна. Може би само аз намирам красота в това, но отивайки в ателието, изолирайки се от външния свят, аз се потапям в един друг свят. Цветовете и фигурите започват да ме „блъскат”, така че килимите и моделите сами се появяват пред очите ми. В момента в Чипровци се работи само надомно. Отдавна вече ги няма някогашните трудови кооперации с просторните зали и с огромни станове, където беше удоволствие да влезеш и да видиш как жените са подредени пред огромните килими и тъкат. Сега аз работя с няколко тъкачки в града, които изпълняват моите модели.
С красотата и хармонията, която носят, чипровските килими днес продължават да са част от съвременното и модерно обзавеждане на дома. Към тях проявяват интерес не само българи, но и чужденци от различни краища на света. Не знам как хора, които изобщо не познават България, ни откриват в интернет и си поръчват наши чипровски килими. Имаме клиенти от Русия, САЩ, Франция и Англия, казва Светлана Илиева.
Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..
Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..
Бре, откраднали Еленка, Eленка, мома хубава, та я извели, завели, на хайдушкото сборище. Най-малкото хайдутче, то на Еленка думаше: - Моме, Еленко, Еленко, не бой се, не страхувай се. Ний нема да те убием, убием, да те затрием. Най ще..