Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се наложи ли Девин като еко и спа дестинация?

Снимка: БГНЕС
Мек климат с максимален брой слънчеви дни, запазен пейзаж с неописуемо красиви гледки и леещи се в изобилие лечебни минерални води, които пълнят местните басейни, привличащи всяка година хиляди посетители – това накратко е визитната картичка на Девин. Достатъчно е човек веднъж да посети сгушения насред гънките на Родопите град, за да се убеди, че той има всички шансове да се наложи като конкурентна еко и спа дестинация. За целта обаче местните предприемачи ще трябва да се съобразят с европейските стандарти в областта на устойчивия туризъм. Впрочем първата стъпка в тази посока е вече факт.

© Снимка: БГНЕС

В наши дни глобалната промяна на климата и безконтролното замърсяване на околната среда ни карат да преосмислим ценностите на модерното общество в полза на здравословния начин на живот и най-вече на грижа за природата. Затова, когато отсядат на дадено място, все повече хора живо се интересуват какъв „отпечатък” оставя престоят им върху околната среда. Задавали ли сте си въпроса, например как се отразява на местната общност неограниченото потребление на вода в хотела, в който сте отседнали, или замърсяването на близките реки с перилни и други химически препарати, използвани в изобилие в местата за настаняване? Оказва се, че и в България хотелиерите започват да полагат, макар и плахо, усилия за едно по-отговорно екологично поведение, осъзнавайки, че от това печелят както клиентите, така и техният бизнес.

© Снимка: bg.wikipedia.org


Неотдавна собствениците на някои от най-големите хотели в Девин подписаха екологична харта, съдържаща над сто мерки за подобряване и съхранение на околната среда. Споразумението бе постигнато благодарение на подкрепата на българо-холандската неправителствена организация „Taofes”, ангажирана в опазване на околната среда. През цялата 2011 г. холандските експерти консултираха собственици на местни хотели как да намалят ефективно консумацията на енергия, какви мерки да въведат за пестене на вода и управление на отпадъците в техните обекти и пр. Една от идеите е гостите на живописния курортен градец да бъдат насърчавани към екологично поведение чрез различни информационни материали, раздавани на рецепцията. Всъщност, основният коз за привличане на туристи в родопския курорт е съхранената природа с цялото й многообразие от животински и растителни видове. В това е убеден холандският консултант в областта на околната среда Рене Бустен, който от години работи в България.

© Снимка: БГНЕС


Най-голямото предимство на Девин е природата – планините, минералните води, разположеният наблизо язовир – казва Рене Бустен. Това са много интересни природни забележителности, които могат да бъдат впрегнати в един устойчив туризъм. И това, върху което в момента работим в Девин, е да накараме хотелите да се обединят около идеята, че градът трябва да се наложи като една разпознаваема дестинация, съчетаваща дива природа и възможности за спа туризъм.

© Снимка: БГНЕС


Чрез малки инвестиции някои от спа хотелите в града са успели да осъществят значителни спестявания на средства и разход на енергия. Местните предприемачи в туризма вече обмислят и следващата стъпка – създаване на клъстер с идеята да кандидатстват за общи проекти по различни европейски програми, насочени към устойчив туризъм. Чрез подобно обединение девинските хотелиери се надяват по-лесно да получат европейския екологичен сертификат EMAS, който неминуемо ще подобри имиджа на града им като еко и спа дестинация. За целта обаче хотелиерите в региона ще трябва да преодолеят конкуренцията помежду си в името на една обща цел – налагането на Девин като сертифицирана по европейските стандарти еко дестинация.

© Снимка: БГНЕС



В Девин ние насочихме усилията си към местните хотели – сподели Рене Бустен. – От една страна се опитахме да им помогнем да подобрят своя мениджмънт, качеството на предлагания от тях продукт, опазването на околната среда, но също така и обслужването. Този подход обаче трябва да се съобрази с факта, че всеки турист пристига на дадено място, за да разгледа повече забележителности и да се забавлява. Изборът ни се определя не от удобствата и екстрите в хотела, а от местните туристически и най-вече природни забележителности, и в това отношение Девин има какво да предложи на гостите. Именно това богатство трябва да бъде съхранено с помощта на местните предприемачи в туризма. – каза в заключение Рене Бустен.

© Снимка: БГНЕС

По публикацията работи: Венета Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Красивото село Ковачевица, което не се променя

Със своите стари къщи с тиклени покриви, стръмните улички, които се вият нагоре в планината и каменните дувари, пазещи вековни тайни, Ковачевица е едно от най-красивите и романтични български села. Няма посетител, който да не ахне пред чара на..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
 Църквата

Бял бор на повече от 500 години пазят жителите на родопското село Пчеларово

В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..

публикувано на 20.10.24 в 09:05
Снимка: Д-р Георги Герджиков, Травентурия

България е сред ТОП дестинациите за наблюдение на птици в Европа

По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..

публикувано на 17.10.24 в 10:45