Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опознай България, за да я обикнеш!

Снимка: Архив
България има свой патент в областта на туризма. Става дума за туристическото движение, свързано с опознаването на „топ 100” от най-интересните й исторически и природни забележителности. Своебразната класация на БТС включва тракийски гробници, етнографски селища, исторически музеи, планински върхове, защитени зони и други емблематични обекти. Сред най-известните са Рилският манастир, Белоградчишките скали, етнографският комплекс Етъра, древното скално светилище Перперикон и още цяла поредица от забележителности, разпръснати из най-красивите кътчета на страната, за които неведнъж е ставало дума в туристическата рубрика на Радио България.

© Снимка: БГНЕС
Скалното светилище Перперикон


Огромният интерес към движението, свързано с опознаването на 100-те национални туристически обекта, не е от вчера. Началото му е поставено в далечната 1962 г. Тогава група гимназисти от градчето Самоков решава да обходи „ударно” най-известните планински върхове и културно-исторически паметници на България. Няколко месеца по-късно покорителите на тези обекти се събират на връх Мусала – първенеца на Балканите (2925 м.), за да бъдат удостоени със златни значки. В следващите години българите започват масово да обикалят 100-те туристически обекта на страната. По това време обаче наред с културните и природни забележителности, в списъка са включени и комунистически символи, като партизански лагери, паметници на партийни дейци, заводи, а тяхното посещение се превръща в нещо като патриотичен дълг за десетки хиляди българи. Разбира се, времената се менят и днес тези обекти отдавна са отпаднали от топ класацията. През първите години на демократичните промени у нас интересът към движението затихва, но отливът е само временен! Защото в началото на 21-ви век инициативата е възобновена с пълна сила, а списъкът със 100-те туристически обекта вече е променен и обогатен с нови археологически паметници и природни забележителности.

© Снимка: архив
Белоградчишки скали


Движението за опознаване на 100-те национални обекта се радва на много широка популярност най-вече сред младите хора у нас. Сред многобройните му привърженици има и чуждестранни пътешественици – предимно от съседните балкански страни, както и от Германия, Русия, включително и от далечна Япония. Те идват в България, за да се докоснат до една малко позната култура. Всяка година около 100 хиляди ентусиасти обикалят страната ни, за да опознаят уникалното й природно и историческо наследство. Членовете на този своебразен „клуб на пътешественика” се снабдяват със специалната книжка на БТС за печати от въпросните туристически забележителности и се отдават на още една страст – колекционирането на печати. Освен удовлетворението, че са опознали България, покорителите на всичките 100 национални туристически обекта получават значка и почетна грамота, а от няколко години и правото да участват в томбола за материални награди.

© Снимка: архив
Рилският манастир


Чрез серия от богато илюстровани със снимки репортажи, срещи с интересни събеседници от различни краища на страната и пътеписи, наситени с личните впечатления на нашите автори, Радио България ще се опита да ви запознае с голяма част от включените в списъка забележителности, които представят най-доброто от културно-историческото и природното ни наследство. Тази невероятна съкровищница от исторически и архитектурни паметници, от артефакти от древността и произведения на изкуството от по-ново време ще обогати представите ви за България като красива страна с хилядолетно минало и… ярко настояще. Пожелаваме ви приятно пътуване чрез сайта на Радио България!
По публикацията работи: Венета Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В района на Белоградчишките скали са закодирани познания на древните за света

Необичаен каменен пейзаж се разстила в северозападния кът на България. Това са Белоградчишките скали, всяващи респект и благоговение с издигащите се към небето каменни грамади. Районът е надупчен със зейнали към царството на Хадес пропасти, каньони и..

публикувано на 17.03.16 в 09:45

Крепостта „Траянови врата“ блести в българската история

„Вечна слава на героите!“ Всеки българин прочита с трепет тези думи, гравирани върху каменна плоча от ново време, поставена тук от наши съвременници. Крепостта „Траянови врата“ се намира на около 60 км южно от София, близо до магистрала „Тракия“ в..

публикувано на 01.03.16 в 11:16

Вила „Армира” – мраморният дворец от речната долина

Античната вила „Армира” е най-богатият частен дворец от римско време, разкрит в днешните български земи. Построен е през втората половина на I век. Била е собственост на виден тракийски аристократ и център на неговото поземлено владение. В наши дни тя..

публикувано на 16.02.16 в 13:40