Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмица на гората 2012: Българските горски стопанства за първи път на печалба

Снимка: imagesfrombulgaria.com
Седмицата на гората, която традиционно се провежда у нас през първата седмица на април, минава тази година под знака на оптимизма. Първите резултати от проведената в средата на миналата година реформа в горския сектор са окуражаващи. Контролните функции бяха поверени на шест окрупнени държавни горски предприятия, които досега бяха изпълнявани от Агенцията по горите.

На официалното откриване на Седмицата на гората, което се състоя във Враца, министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов подчерта: Само за шест месеца, новите шест държавни горски предприятия, едно от които е домакинът на днешното събитие, Северозападното предприятие, имат печалба над три и половина милиона лева и това се случва за първи път. Преди горите са кретали и са разчитали на дотации от държавния бюджет. Ето сега само за шест месеца вече имат печалба и това доказва правилността на реформата.

Малко цифри, предоставени от министерство на земеделието и храните: приходите от дървесина са в размер на около деветдесет процента от общите постъпления и отбелязват ръст от четиринадесет на сто спрямо 2010 г. Над десет и половина милиона лева от фонд „Инвестиции в горите” ще се вложат в изграждането на горски пътища през 2012 г. През 2011 г. в горските територии – държавна собственост, е извършено залесяване на площ от 1498 хектара, което представлява 105,2 процента от планираното за годината.

© Снимка: БГНЕС

Страната ни запазва стабилни позиции и в ловния туризъм. Има увеличение на постъпленията в сектора въпреки икономическата криза. Приходите от организирания ловен туризъм за 2011 г. възлизат на над 2 773 129 евро, което е с тридесет на сто повече в сравнение с 2010 г. През 2011 г. по линия на организирания ловен туризъм у нас са ловували 3779 ловци срещу малко повече – 3992 през 2010 г. Груповият лов на дива свиня е сред най-предпочитаните. Основна част от чужденците, ловци на едър дивеч, са били от Германия, Испания, Италия и Франция. Към дребния дивеч предпочитания са имали колегите им от Италия, Гърция, Испания и Франция. България е страна с традиции в отстрела на трофейни екземпляри и голяма част от любителите на лова идват именно с тази цел. В нашите гори е отстрелян в миналото световния рекорд на трофей от благороден елен, с оценка 273, шест точки по системата CIC. От едрия дивеч, освен дивата свиня, предпочитани видове са благородният елен, муфлонът, сърната и еленът лопатар. Предизвикателство за ловците са и мечката, и дивата коза, които са защитени видове и се ловуват по няколко екземпляра на година при спазване на процедурите, предвидени в Закона за биологичното разнообразие. Що се отнася до дребния дивеч, интерес предизвикват птиците бекас, гургулица, пъдпъдък, фазан и яребица.

Добрите стопански резултати през 2011 г. дават възможност за първи път работната заплата в отделните горски предприятия да бъде увеличена с от пет до тридесет и седем на сто. При откриването на Седмицата на гората горските стопанства от Северозападното предприятие получиха десет нови джипа „Хувър”, първите произведени у нас от китайския автомобилен гигант „Great Wall”. Следващите, които заводът в Ловеч ще произведе, ще отидат в останалите горски стопанства, обеща министър Найденов.

© Снимка: БГНЕС

Мотото на тазгодишната „Седмица на гората” е „Гората за децата”. Изборът на този девиз е част от разгорелия се спор в обществото във връзка с предвиждани промени в Закона за гората, които ще облекчат изграждането на ски съоръжения в държавните гори по българските планини. Поучени от извършени вече в тази област злоупотреби, природозащитниците се страхуват, че тези промени отварят път за безнаказано изсичане на вековни гори и узаконяване на вече изградени лифтове и писти върху площи извън официално разрешените, често в защитени територии. Гората е за нашите деца, които прекалено много се задържат пред компютрите и малко излизат сред природата. А за тази цел трябва да бъдат изградени нови пътища и ски писти – е контрааргументът на министъра на земеделието Мирослав Найденов. Странно, че министърът пропуска да спомене безбройните екопътеки из българските планини, които се изградиха през последното десетилетие и които вече са на разположение на нашите деца. И това стана именно по настояване и с активното сътрудничество на българските природозащитни организации.

Битката за българската гора, която заема една трета от територията на държавата, продължава – от една страна срещу все по-наглите бракониери, от друга – срещу съмнителни икономически интереси, нерядко маскирани зад благородни каузи.
По публикацията работи: Мария Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стенопис в Пловдив е посветен на 20 години от членството на България в НАТО

В присъствието на дипломати външният министър Иван Кондов откри в Пловдив последния стенопис от конкурса на министерството „България – по-красива в НАТО“. Проявата е посветен на 20-ата годишнина от членството на страната в Алианса. Творбата е дело на..

публикувано на 21.12.24 в 09:12

Жителите на Змейово празнуват пелина, чиято рецепта ревниво пазят

Старозагорското село Змейово днес, 21 декември, отбелязва своя традиционен празник на пелина. По стар български обичай, гостите ще бъдат посрещнати с хляб и сол на площада пред читалището, а над 150 самодейци ще се погрижат за доброто им настроение с..

публикувано на 21.12.24 в 09:10

Планинският курорт Боровец официално открива зимния сезон

Със светлинно и звуково представление планинският курорт Боровец в Рила днес официално дава начало на зимния сезон. Светлинната прожекция ще бъде от 17.00 ч. на писта "Рила". Ски зоната ще бъде отворена от 8:30 до 16:30 ч. До 27 декември лифт картата може..

публикувано на 21.12.24 в 08:40