Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Рожен – селски туризъм в полите на Пирин планина

Снимка: Мария Тютюнджиева

© Снимка: Мария Тютюнджиева

Не са малко географските места, на които хората са дали едно и също име. Връх Рожен например, който се намира в планината Родопи, е известен с намиращата се наблизо Национална астрономическа обсерватория. Малцина обаче знаят, че в подножието на Пирин има едно малко село, което също се казва Рожен. Досега то е разкрило красотата си само на онези, които са предпочели да кривнат от популярните туристически маршрути и да потърсят по-нестандартен и усамотен отдих.

Мария Тютюнджиева е екскурзовод с голям опит. Познава много от европейските столици, почти толкова добре, колкото и родния си град София. За нея нямат тайни и родните туристически маршрути. Признава обаче, че всеки път, когато тя и семейството й изпитат необходимост да се отдадат на спокойствие и тишина сред природата, тръгват за село Рожен. Казва, че там се чувства като на края на света и всеки път открива по нещо ново и вълнуващо:

© Снимка: Мария Тютюнджиева

Мястото е много интересно, започва разказа си Мария Тютюнджиева. Там има един природен феномен, наречен Скалните пирамиди. Ако някой е ходил в местността Кападокия в Турция, сигурно може да направи съпоставка между двете места. Тези скални пирамиди са се образували от ерозията на пясъчни скали. През лятото тук е много горещо, през зимата пък е доста студено, а когато в Рожен завали дъжд, то той е пороен. И така от редуването на различни климатични явления са се получили тези впечатляващи пирамиди. Най-високите и най-красивите се намират в близост до село Карланово край Рожен. Там е и най-високата пирамида – около сто метра. Щом ги видят хората, дъхът им спира. Започват да вадят фотоапарати и да снимат неудържимо. Много алпинисти са се опитвали да се катерят по пирамидите, обаче това е напълно невъзможно. Твърде ронливи са, а и много тесни. Никой не може да ги покори, казва Мария Тютюнджиева.

© Снимка: Мария Тютюнджиева

Макар и „на края на света”, село Рожен става все по-популярно за туристите. Съвсем близо е град Мелник – известен с прочутото си и в чужбина руйно вино. Хората от областта са се погрижили да направят и няколко екопътеки с добра маркировка и много информационни табели. Особено подходяща за разходки е пътеката, слизаща от Роженския манастир към Мелник. По нея са направени специални кътове, където човек може да седне и да си почине. Мария Тютюнджиева продължава разказа си за селото:

Архитектурата в село Рожен е забележителна. Има само три-четири по-нови къщи. Останалите са на повече от сто години. Някои дори вече са полуразрушени. Запазените стари къщи обаче са много красиви с големите си дървени чардаци. На повечето от тях висят изсушени и издълбани отвътре тикви. Те са от един специален сорт. Наричат ги кратуни и някога са ги използвали като съдове, с които пренасяли вода на нивата. Някои пък са ги изрязвали като черпаци. Много са красиви! Сега служат най-вече за декорация. В селото има вече построени едно-две малки хотелчета, които посрещат гости.

До средата на миналия век в селото е имало около петстотин-шестстотин души. Сега постоянните жители са не повече от десетина. Разположеният наблизо Роженски манастир обаче не спира да привлича туристи. Мария споделя, че когато и да отиде човек в това средище на духа и вярата, ако се заслуша в чуруликането на птичките и се загледа в скалните пирамиди, цялата суета на градския живот остава далеч и се усеща единствено спокойствието и красотата на природата. Благой Георгиев е един от местните жители, в чието гостоприемно заведение всеки може да се отбие, да опита от типичните за района гозби и вина и да отседне през нощта:

© Снимка: bg.wikipedia.org

Роженският манастир
Като се изкачваш от манастира по пътеката към Мелник, се открива една чудесна гледка, казва Благой Георгиев. Пет планини могат да се видят оттам – Славянка, Беласица, Огражден, Малашевската планина и Пирин. Дори в далечината и Кожух планина се вижда! Всеки ден идват туристи. Дойдат, запалят по една свещ в манастира и се разхождат по роженските поляни. Всички сезони са хубави тук, но пролетта все пак е най-подходяща за гостуване при нас. Идват ученици с автобуси, екскурзианти от цялата страна. И чужденци идват в селото. От две-три години вече с каравани започнаха да пристигат италианци, холандци…. Идват за по два-три дни. Чужденците включват селото ни в своите обиколки на България. Посещават близкия град Мелник и после се отбиват при нас, за да посетят Роженския манастир и да разгледат пирамидите – казва Благой Георгиев.

Регионът е известен с качественото си червено вино. Тук се отглежда популярният сорт грозде широка мелнишка лоза. Мария Тютюнджиева разказва, че преди години, когато в Роженския манастир е имало повече монаси, те също са произвеждали от прочутото вино. Тогава туристите са можели сами да си наточат по чаша вино от бъчвите в избите на манастира. Село Рожен не е убягнало и от вниманието на хората на изкуството. Много филми са снимани в този край. Всичко там е интересно. Природата е много красива, мястото е тихо и въпреки че е „на края на света”, препоръчвам на всеки да го посети – каза в заключение Мария Тютюнджиева.
По публикацията работи: Лина Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

 Църквата

Бял бор на повече от 500 години пазят жителите на родопското село Пчеларово

В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..

публикувано на 20.10.24 в 09:05
Снимка: Д-р Георги Герджиков, Травентурия

България е сред ТОП дестинациите за наблюдение на птици в Европа

По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..

публикувано на 17.10.24 в 10:45

Адреналин, красиви гледки и среща с историята - скално катерене в долината на река Русенски Лом

Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..

публикувано на 09.10.24 в 11:05