Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България става част от глобалната инициатива „Партньорство за открито управление”

България обяви присъединяването си към инициативата "Партньорство за открито управление" по време на първата среща на държавите - участнички във формата, която се проведе в Ню Йорк по инициатива на президентите на Съединените щати и Бразилия Барак Обама и Дилма Русеф.
Снимка: БГНЕС

На 17 и 18 април родоначалниците на инициативата „Партньорство за открито управление” – Бразилия, Индонезия, Мексико, Норвегия, Филипините, Южна Африка, Великобритания и САЩ – се събраха на конференция в Бразилия за да отчетат едногодишната си дейност и приемат нови членове, сред които и България. Задачата да подпише декларацията за присъединяване и представи план за действие от българска страна правителството възложи на началника на политическия кабинет на премиера Бойко Борисов, Румяна Бъчварова.

Стартирайки през септември 2011 г., инициативата дефинира като свои основни цели повишаване на прозрачността и отчетността на публичните институции и насърчаване на участието на гражданите в управлението. Още тогава 39 държави, сред които и България, обявиха, че се присъединяват към нея, но инициаторите поставиха условие до една година кандидатите да разработят национални планове за действие. Такъв план българското правителство прие на 11 април 2012 г.

Предварително изискване на инициаторите бе това, всяка държава кандидат да представи план за действие с който да се ангажира с действия по поне едно от следните предизвикателства: подобряване на обществените услуги; засилване на обществения морал; по-ефективно управление на публичните средства; създаване на по-голяма сигурност в населените места; подобряване на фирмената отчетност.

Чрез плана за действие, който българското правителство представи на конференцията в Бразилия, то се ангажира с две от предварителните условия. Първо, да работи за по-ефективно управление на публичните средства чрез конкретни мерки в сферата бюджета, обществените поръчки, природните ресурси и чуждестранната помощ. И второ, да подобрява фирмената отговорност и отчетност чрез мерки касаещи опазването на околната среда, противодействието на корупцията, защитата на потребителите и ангажирането на общностите.

В доклада изрично се отбелязва, че ангажиментите, които правителството поема чрез него, са следваща стъпка в усилията му за по-открито управление и допълват съществуващи мерки и резултати, постигнати съобразно правото на Европейския съюз при стриктното спазване на изискванията за публичност и прозрачност на обществените отношения, благодарение на което България прилага добри практики.

Чрез присъединяването си към глобалната инициатива „Партньорство за открито управление” България се поставя в една по-широка, трансконтинентална среда за споделяне и прилагане на основните принципи за открито управление: прозрачност, гражданско участие, отчетност и технологично обновление. В тази среда България ще може не само да черпи опит от по-напреднали държави, но ще има и предимството да споделя в по-широк кръг свой опит там, където самата тя е постигнала успехи и добри практики.

По публикацията работи: Стоимен Павлов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българският президент и председателят на парламента изразиха съболезнование за жертвите от Магдебург и осъдиха атентата

"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа президентът Румен Радев в социалната мрежа “X“ по повод терористичната атака над коледния базар в..

публикувано на 21.12.24 в 17:29
доц. Наталия Киселова

Председателят на парламента очаква президента да не назначи главен прокурор

Най-важното е да се състави правителство, каза пред БНР председателят на парламента доц. Наталия Киселова. Ако има разговори за правителство, ще има и за другите органи, с изключение на Висшия съдебен съвет, защото мнозинството, което трябва да го..

публикувано на 21.12.24 в 16:07

Сигнал за бомба отмени концерт в централата на БСП посветен на Донбас

Хората от централата на БСП на ул. "Позитано" 20 в София са били евакуирани заради сигнал за бомба в събота преди обяд. Заплахата е получена по имейл, според който бомба е сложена в сграда на ул. "Позитано" между улиците "Княз Борис Първи" и "Цар..

публикувано на 21.12.24 в 13:11