Казват, че талантът бил като дървеното масло – винаги изплувал най-отгоре. А когато талантът се съчетае с изкуство и безспорен професионализъм, успехът е неизбежен! Вече две десетилетия музикалната компания със странното и необичайно за мнозина име „СИФ 309” доказва верността на това твърдение. Талантливата „рожба” на фамилия Чучкови, една от многобройните прояви на тяхната многостранна надареност, тази година ще навърши двадесет. И макар според общоприетите разбирания това да е все още „младежка” възраст, компанията вече е достатъчно зряла и си е извоювала солиден авторитет, основан на богатата й и разнообразна дейност.
Всичко започва в далечната, белязана с политически промени 1992-а. Идеята е на известния български композитор Виктор Чучков и на Енио Мориконе – един от световните доайени в областта на филмовата музика. Името пък избират двамата сина на Виктор Чучков – Борислав и Виктор-младши, които по онова време са по-близо до тийнейджърската възраст, отколкото до зрелостта. Влюбени в киното, в което още като дете Виктор-син е дебютирал, и което в момента е не само тяхна професия, но и съдба – момчетата предлагат компанията да се нарича „СИФ 309”. СИФ всъщност е абревиатура, която означава „Студия за игрални филми”. А 309 е... номерът на блока, в който семейството живее. Това е небезизвестният блок на дейците на културата, намиращ се в софийски квартал. Забавното хрумване на Борко и Виктор се оказва печеливша формула и като една добра орисница обрича „СИФ 309” на успех. И ако продължим закачката с абревиатурите, спокойно бихме могли да предложим още едно наименование „ИТП 2012”, което разтълкувано означава следното: “Изкуство, талант и професионализъм – това е днешната характеристика на компанията…”
Възникнала първоначално с ориентация към музиката в киното, „СИФ 309” постепенно разширява дейността си. Поддържа собствен оркестър, осъществява записи на симфонична и оперна музика, а в последно време озвучава и станалите особено популярни компютърни игри. За възхода на компанията без съмнение допринася и нейният мениджър – Елена Чучкова, съпруга на композитора Виктор Чучков и майка на талантливите режисьори Борислав Чучков и Виктор Чучков-син. Завършила Римската академия „Санта Чечилия” със специалност пиано и режисура на звука, работила в „Интер филм” и „Студио Време”, Ели е жената, в чиито нежни, но сигурни ръце „предприятието” процъфтява. Очевидно освен музикален талант, тя притежава и безспорни качества на ръководител, защото „СИФ 309” върви като перфектна машина. Под нейното вещо ръководство оркестърът е реализирал солиден брой записи за световноизвестни музикални и филмови продукции. Музицирал е по поръчка на Енио Мориконе, Патрик Дойл, Фернандо Веласкес и др. През изтеклите години с компанията са записвали и редица световни звезди: Лучано Павароти, Ал Бано, Саша Дистел (осъществил с компанията своя последен компактдиск), българската оперна прима Александрина Пендачанска... Музиката към филма El Secreto de Sus Ojos („Тайната на техните очи"), записана от „СИФ 309”, бе отличена с награда „Оскар” за чуждоезичен филм, а саундтракът им към „Чудесата на океана 3D” преди три години предизвика истински фурор.
Най-близките творчески планове на компанията са свързани с предстоящите записи на нов компакдиск на Сара Бласко – австралийка от български произход, чийто последен албум As Day follows Night през 2009 година получи наградата за най-добра жена-изпълнителка на ARIA Awards.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
Старопрестолният град Велико Търново е домакин на коледния концерт Vienna Magic на австрийския Йохан Щраус ансамбъл под палката на Ръсел МакГрегър...