Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Борислава Попова – в нейните ръце се ражда новият живот

Изключително мила, внимателна и усмихната – такива са отзивите, които преобладават за младата лекарка Борислава Попова. А приветливото отношение е първото нещо, с което истинският лекар предразполага пациентите си и им вдъхва усещане за сигурност. Дали защото е родена в най-слънчевия и топъл град на България – Сандански, Борислава е винаги лъчезарна и усмивката не я напуска и в най-критичните моменти. Отдава се на медицината с цялата си същност а, когато в ръцете й се ражда новият живот е истински щастлива. Затова и хората, които й се доверяват го правят с усещането, че са в добри ръце.

Винаги съм знаела, че искам да следвам медицина, защото баща ми е лекар. - Категорична е младата лекарка - И това ми е било мечта от малка. Израснала съм в такова семейство. Баща ми е акушер-гинеколог и постоянно съм била убедена, че искам акушерство и гинекология. Мисля, че успях да получа нужните знания, защото образованието ни беше на много високо ниво, следването – тежко. Критериите бяха доста високи, докато учехме.

Борислава завършва през 2000 година Медицинския университет в София. Точно тогава обявяват три нулеви години за специализация, но това не я притеснява. Тя използва свободното си време, за да усъвършенства знанията си и през 2003 г. успешно полага изпитите на Unated States Medical License Examination и получава право да практикува медицина в САЩ. В продължение на три месеца работи като доброволец в „Резърекшън Хоспитал” Чикаго. По същото време е и национален консултант към ООН по програмата „Подобряване на сексуалното и репродуктивното здраве на младите хора в Южна и Източна Европа”.

В Чикаго бях доста разочарована от нивото на медицината. В сравнение с нашето здравеопазване в България като апаратура, като техника те са много по-напред. Като клинично мислене обаче нашите лекари са на много по-високо ниво. Може би именно защото на нас ни липсва тази апаратура и тази техника, човек трябва да си развива мисленето, да чете и да се рови. При тях това е спестено и се движиш по едни много тесни канали. Всички са строго специализирани, докато на нас ни се налага да мислим малко по-мащабно. Затова смятам, че нашата медицина е на много по-високо ниво, отколкото западната.

Веднага щом обявяват местата за специализация по акушерство и гинекология, Борислава се явява на конкурса в Университетската акушеро-гинекологична болница „Майчин дом” в София и през 2007 г. придобива специалност. Още същата година става част от екипа на д-р Илия Карагьозов в частна столична болница. Въпреки голямата натовареност в отделението, д-р Попова успява да завърши през 2008 година и аспирантура по микроинвазивна хирургия към WALS (World Association of Laparoscopic Surgeons) в Делхи, Индия. За да бъде в крак с най-новите постижения в областта на женското здраве, д-р Попова всяка година прави по една-две специализации в чужбина. И въпреки примамливите предложения за работа зад граница тя не иска да напуска България. Много нейни колеги го правят, защото лекарският труд у нас през последните десетина години остава някак недооценен и в морално, и в материално отношение. На какво се дължи това?

Трагичното е, че медицината е много скъпа, но в България никой не го оценява. – отбелязва д-р Попова – Лекарският труд е много скъп, а ние сме свикнали да го получаваме даром. Такова е общото мнение. Това трябва да бъде така, но в една високо развита държава, каквато не е нашата. Един колега, за да стане истински завършен лекар, инвестира минимум 10 години от живота си. Продължава да учи цял живот и когато неговият труд е недооценен, нормално е да търси пътища извън страната. За съжаление, след 10 години не знам кой ще ни лекува, защото масово напускат и лекари, и среден медицински персонал. У нас има много качествени лекари, но никой не споменава за тях. Говори се само за разочарованието на хората от медицинското обслужване и се създава настроение, че всички лекари са търговци. Условията в България не са най-добрите, тук остават главно идеалисти. Отношенията между лекуващ и пациент са много различни навсякъде по света. В чужбина, където и да се каже лекар, пациентът стои и го слуша, докато в България напоследък се налага докторът да стои и слуша пациента. Няма уважение към медицинската професия. В чужбина един пациент не може да си позволи да звъни по всяко време на лекаря. Има някаква йерархия и уважение към самата професия, към знанията, към способностите на този човек. При нас хората нямат доверие на лекарите. И това е в основата на липсата им на уважение към нас. Много неща се промениха по време на прехода и по-специално в последните десетина години. И самите отношения между лекарите също.

Какво задържа един млад и висококвалифициран лекар като д-р Попова в България?

Аз обичам професията си, обичам работата, мястото, където работя и не мога да си представя да живея в друга държава – казва тя. – Тук са приятелите, семейството ми, колегите ми. Просто не мога да отида някъде другаде, това едва ли ще го намеря там. Може би материално ще бъда много по-добре, отколкото съм тук, но в края на краищата, не всичко е материално. Освен това, си имам най-хубавата специалност в медицината. При нас се ражда животът, което те зарежда. Просто няма друг дял в медицината, друга специалност, където да има толкова много радост, както при нас. Много е изтощително, много е изморително. Работата ни е изключително тежка, особено за жена, носиш отговорност за два човешки живота. Но в крайна сметка резултатът е прекрасен, усмихваш се на новия живот, чувстваш надежда, това е, което имаш като усещане.

По публикацията работи: Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Цената на газа се вдига със 7.97%

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за януари в размер на 81,94 лв./MWh, без такси и налози. Независимо, че утвърдената цена от 81,94 лв./MWh е по-висока спрямо цената за декември със 7.97%, тя е по-ниска от..

публикувано на 01.01.25 в 17:34
На ГКПП

НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск

След влизането на България в сухопътния Шенген НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в..

публикувано на 01.01.25 в 16:15
Премиерът Димитър Главчев беше посрещнат с хляб и сол на

Премиерът Главчев: Заедно ще пазим много по-добре вече външните граници на ЕС

С хляб, сол, мед и пожелание за здрава и щедра година беше посрещнат днес служебният премиер Димитър Главчев на ГКПП "Кулата". Той отиде там, за да провери новата организация за свободно преминаване, след като България стана пълноправен член на Шенген от..

публикувано на 01.01.25 в 14:02