Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата от макети на културно-исторически паметници „България на длан” се мести в Бургас

Снимка: БГНЕС

Уникалната за България колекция от макети на знакови културно-исторически паметници „България на длан” се мести в Бургас, по-близо до туристическите потоци. След няколко години на „митарства” по различни временни адреси във Велико Търново, София и Брюксел, експозицията може би най-сетне ще намери постоянния си адрес в морския град, на втория етаж на откриващия се идната седмица мол „Галерия”, който прави заявка да бъде не само търговско, но и културно средище в града.

Избрахме Южното ни Черноморие и защото то стана епицентър на доста интересни културно-археологически открития през последните години, заяви за Радио България театралният режисьор Съни Сънински, създател на очарователната колекция. – Струва ни се, че тук именно е мястото да представим подобен вид атракция на жителите и посетителите на Бургас. Ако експериментът се окаже успешен, на което силно се надяваме, ще го продължим и през следващите години.

В пространството, отредено на „България на длан”, посетителите на курортния ни град от страната и чужбина ще имат възможност за час да се разходят сред 29-те мини-копия на култови паметници – антични гробници, средновековни крепости, църкви, манастири, археологически разкрития. Тук са ювелирно изработените макети на тракийската Казанлъшка гробница, скалния Мадарски конник, средновековната крепост Баба Вида, Асеновата крепост, несебърската църква „Христос Пантократор”, покрития мост в Ловеч, корабът „Радецки”, храм-паметникът „Александър Невски”, варненската катедрала „Св. Богородица” и много други. Един букет от история и архитектурно изящество. Разполагайки с много по-голяма площ от предишните си адреси, „България на длан” ще бъде представена по нов начин – не в една, а в няколко зали с различна функция. Най-голямата зала, разбира се, е отредена за макетите на културно-историческите паметници, разказва г-н Сънински:

Имаме и една зала, наречена „Златото на България”, в която ще бъдат представени копия на Панагюрското златно тракийско съкровище, ще може да се види дубликат на златната маската на тракийския цар Терес, бронзовата глава на друг тракийски властелин – Севт ІІІ. Отделно ще бъде направена една витрина с част от Боровското съкровище, което показваме самостоятелно и накрая една сборна колекция от копия на различни други златни и сребърни предмети, дело на изкусните майстори златари на траките.

За разлика от макетите на архитектурни паметници, които са в силно умален мащаб, репликите на златни предмети се представят уголемени, обяснява Съни Сънински. Новост в представянето на колекцията са и специалната зала за видеопрожекции на филми, свързани с туристически обекти в България, както и зала за продажба на сувенири.

Там ще предлагаме не толкова традиционните туристически сувенири, а изработени от нас и свързани с колекцията ни „България на длан”. Да речем - хартиени макети на различните паметници за монтиране от децата, картички с отделни интересни и ярки детайли от нашите макети и т.н., уточнява г-н Сънински. След това се пренасяме в една друга зала, която е за дегустация на вина. Според нас основните акценти на българския туризъм днес трябва са културно-историческият и виненият. Затова решихме да направим едно такова интелигентно съчетание. В тази зона ще бъдат представени девет от най-добрите винарни на България с дегустации на техните чудесни вина. Там ще има също и спектакли на всеки два часа, било то с фолклорни или други етюди, а вечер ще се организират тематични събития - от класически концерти до етноконцерти, детски забавни спектакли и т.н.

Искаме да покажем историческото и културно наследство на България на максимален брой хора - казва още създателят на „България на длан”. -Туристите да добият в концентриран вид представа за красотите на страната ни и да пожелаят след това да посетят един или друг исторически обект, един или друг град или пък да замислят цял маршрут след разглеждане на нашата експозиция. Тогава бихме се чувствали удовлетворени.

Снимки: БГНЕС

По публикацията работи: Мария Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 20 януари 2025 г.

На 20 януари Православната църква чества преподобни Евтимий Велики, свети Евтимий, патриарх Търновски, както и светите мъченици Ина, Пина и Рима от Скития, ученици на свети апостол Андрей Първозвани . Преподобни Евтимий Велики живял..

публикувано на 20.01.25 в 06:00

Църковен календар - 19 януари 2025 г.

На 19 януари Православната Църква чества преподобни Макарий Велики и свети Марк, епископ Ефески. Преподобни Макарий Велики е египетски отшелник, приемник на св. Антоний Велики. За него се знае, че е роден в Горен Египет, бил е..

публикувано на 19.01.25 в 06:00

Църковен календар - 18 януари 2025 г.

На 18 януари (Атанасовден) Православната църква чества св. Атанасий и св. Кирил Александрийски, както и свети Йоаким, патриарх Търновски Свети Атанасий Велики, епископ Александрийски и свети Кирил Александрийски са светители на..

публикувано на 18.01.25 в 06:00