Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опознай 100-те природни феномена на България

Белоградчишките скали са сред най-известните ни природни феномени.
Снимка: Венета Николова
Движението „Опознай България, за да я обикнеш”, свързано с посещението на 100-те национални туристически обекта (НТО), придоби такава широка популярност у нас, а и сред чуждите ни гости, че изненада дори своите организатори. По данни на Българския туристически съюз (БТС) в момента броят на участниците в инициативата надвишава 500 хиляди души. От тази есен ентусиазираните пътешественици ще имат още един повод да стягат раниците си за път. От БТС им предлагат да покорят 100 природни феномена на България – преживяване, което ще им разкрие някои от най-красивите и девствени кътчета на Стария континент.

Към инициативата с готовност се присъединиха българските общини. Те бяха поканени да предложат интересни природни забележителности на своя територия, които да бъдат качени в интернет. Идеята е определянето на 100-те природни феномена да стане чрез обществено допитване в социалните мрежи и чрез електронно гласуване на сайта на БТС. Участниците в подбора обаче ще бъдат твърде затруднени, защото до момента предложенията на общините надхвърлят 300 обекта. Някои от тях, като например родопският връх Рожен с най-голямата астрономическа обсерватория в Югоизточна Европа или пещерата Магурата с уникалните си праисторически рисунки, се радват на широка популярност.

© Снимка: Венета Николова

Пещерата Магурата е известна с праисторическите си скални рисунки.

Повечето забележителности обаче са напълно неизвестни, затова пък предлагат възможността да видиш недокоснати от човешка ръка местности и чудно красиви природни явления.”Очакваме инициативата да предизвика голям интерес” – каза за Радио България Марияна Филчева – изпълнителен директор на издателска къща „Ехо” към БТС, и добави:

Повечето от участниците в движението на 100-те НТО споделят, че предпочитат по-скоро природните забележителности пред музеите и посочват, че с радост биха посещавали отново и отново едни и същи природни местности и резервати, без да им омръзва. Затова решихме да лансираме още една, подобна на 100-те НТО, инициатива, в която обаче да акцентираме на природните забележителности на България. А страната ни има толкова красива и запазена природа с безброй живописни кътчета, които заслужават да бъдат видени от туристите.

© Снимка: Венета Николова

От астрономическата обсерватория на вр. Рожен се разкрива спираща дъха гледка към родопските възвишения.

Част от българските общини участват в подбора на 100-те природни феномена с по няколко номинации. Шампион в това отношение е община Сапарева баня, която предлага в списъка да бъдат включени цели четири обекта на територията й. Сред тях са скалният феномен „Обесен камък” в Рила планина, Скакавишкият водопад, безотточното езеро край с. Паничище и най-горещият гейзер в Европа, който извира в сърцето на гр. Сапарева баня.

© Снимка: Венета Николова

Най-горещият гейзер в Европа извира в сърцето на гр. Сапарева баня.

От община Сандански също напират да бъдат включени в класацията с няколко забележителности. Това са прочутите Мелнишки пясъчни пирамиди, природният резерват Али ботуш с планината Снежанка и Гарванова скала край с. Кашина. Големи шансове да попаднат в престижната класация имат и общините Летница с великолепния си Крушунски водопад, Луковит с геопарка Искър-Панега, община Асеновград със скалното светилище Белинташ и други малко познати, но пък много интересни места. Всичко обаче ще зависи от общественото допитване в интернет, въз основа на което ще бъде изготвен списъкът със 100-те най-атрактивни природни феномена. Следващата стъпка ще бъде публикуването на специални книжки за печати от тези обекти. Очаква се в края на лятото първите ентусиасти да започнат да посещават включените в своебразната класация феномени и да трупат печати в своите книжки.

© Снимка: Венета Николова

Удобни и добре маркирани маршрути отвеждат туристите до природните феномени.

Аз мисля, че самият допир с природата е един вид обогатяване – казва г-жа Филчева. – Освен че туристът ще може да почувства нейната сила, ще научи и повече за самите природни обекти. Ние ще му предложим туристически пътеки, разработени от общините в близост до въпросните природни феномени. Те са ни предоставили и много интересна информация, свързана с образуването на тези забележителности. А около тях витаят невероятни легенди и предания ! Искаме да поощрим туристите да опознаят и по-отдалечените кътчета на България, където те ще открият красиви скални образувания, водопади и пр. Общините, включени в списъка на 100-те природни феномена, биха могли да кандидатстват по различни европейски проекти за подобряване на своята инфраструктура с цел да привлекат още повече туристи и да подобрят икономическия си растеж.
По публикацията работи: Венета Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В деня на Св. Анастасия - туристически празник на едноименния остров при Бургас

Коледно-новогодишните празници на остров Света Анастасия започват от 22 декември, когато се чества Света великомъченица Анастасия. Отплаването с кораб от Бургас ще е в 11:00 часа от Магазия 1, съобщиха от общинския пресцентър.  На острова е предвиден..

публикувано на 21.12.24 в 16:45

Вино, спа, приключения и релакс - идеалната комбинация за почивните дни

Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През 2024 г. значително е нараснало търсенето на винени дегустации, като резервациите за почивните дни..

публикувано на 20.12.24 в 11:00

От зимна приказка до екзотични брегове – пик на пътуванията по празниците

Празниците наближават и офертите за Коледа и Нова година се разграбват като "топъл хляб". Резервациите са започнали още от месец септември и сега е почти невъзможно да откриете свободни места в по-популярните ни дестинации , съобщават..

публикувано на 13.12.24 в 10:15