10 страни от Балканския регион ще защитават титлата му на пета сила в света по винопроизводство. От 14 до 17 юни София става столица на балканското вино, като по време на Първия международен фестивал 400 вина от 90 изби от Словения, Хърватска, Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Македония, Молдова, Гърция, Турция и България ще се борят за приза „Топ виното на Балканите”.
© Снимка: www.balkanswine.eu
Вековната история е доказала, че лозата и виното са се родили на Балканския полуостров. Но малцина знаят, че Балканите са петата сила в света сред производителите на еликсира на боговете. Веднага след Франция, Италия, Испания и САЩ идва нашият регион, който е с такова голямо богатство на местни сортове, на интересни вина и небивал ренесанс във винопроизводството, че идеята за Балкански международен форум възниква спонтанно и намира изключителна подкрепа от световната винена общност.
Целта на фестивала е да издигне бранда „Балкани” на нова позиция като регион, който не само е дал лозата и виното, но и високо качество на своята продукция. Хората „зад вината” отдават цялата си балканска страст, за да защитават и съхраняват местните видове сортове.
© Снимка: www.balkanswine.eu
„In vino veritas” (във виното е истината) – казва старата латинска поговорка. На нея залагат организаторите, които чрез виното искат да обединят балканските страни и да заличат стари спорове и претенции.
Ние трябва да сме горди с нашето винопроизводство и да започнем да гоним общите си цели, защото липсата на добър маркетинг и реклама пречи на всички в региона
, коментира идеята на фестивала за Радио България Галина Нифору, изпълнителен директор на Балканския винен форум. – Разполагаме с невероятни местни сортове от всяка една страна – България, Гърция, Турция, Хърватска, Словения, Сърбия, Македония и т.н. – продължава в интервюто Галина Нифору. – Това са сортове, които са световно богатство и повечето изби, които участват на този форум – и в конкурса, и във фестивала, са изпратили мостри от вината си, които ще бъдат дегустирани по време на събитието.© Снимка: www.balkanswine.eu
Всички балкански страни имат еднакви предимства и недостатъци, срещат еднакви трудности в промотирането и налагането на своите вина на световния винен пазар. Липсата на големи маркетингови бюджети, характерни за другите винопроизводители като Франция или страните от „Новия свят”, прави качествените балкански вина неконкурентоспособни.
© Снимка: www.winesofbalkans.com
Защо трябва да пием евтини южноафрикански, италиански, чилийски вина, заливащи нашия пазар, а да не подкрепим българските и балканските, които имат невероятни качества и са не само от местни сортове, но и от интернационални – говори с местен патриотизъм Галина Нифору. – Много от тези изби ползват и чужди консултанти-енолози, а това е друг начин да се обърне внимание на световната винена общност към нашия регион.
Водещи учени и лектори от СУ “Св. Климент Охридски” и Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към БАН ще гостуват за един “Космически уикенд” на Природонаучния музей в Черни Осъм. Днес и утре участниците ще се запознаят с..
Веселин Диманов – режисьор на най-гледания документален филм “Моралът е доброто”, стана “Будител на годината” 2024. Неговата лента разказва за юриста и университетски преподавател Кристиан Таков, чиито думи и личен пример ще останат завинаги като..
Успехите на България в международните олимпиади по науки за 2024 година са събрани в експозиция "Фантастични умове". Открита по повод Деня на народните будители на "Моста на влюбените" до НДК, тя ще остане там до 15 ноември, съобщават организаторите..
Посолството на Франция и Френският културен институт събраха учени, които да представят своя опит по отношение на научните предизвикателства в Антарктика..
Новата работна седмица започваме разнообразно и с надежда за по-успешна, развита и светла „България днес“. Ще поговорим..
В "България днес" на 5 ноември отново обговаряме политическата ситуация след извънредните парламентарни избори на 27 октомври...