Родопската музика лети в Космоса, озвучава холивудски филми, а сега влезе и в книгата на Гинес, защото България постави световен рекорд с изпълнение на гайди. Събитието се състоя на 16 май в София, когато 333-ма гайдари с еднакви родопски носии изсвириха с невероятно майсторство народна сюита. На 19 юни пристигна и официалното потвърждение, че изпълнението на гайдарите е признато от Гинес. Така българските гайдари биха досегашния рекорд, поставен от 240 шотландски гайди.
За 9 минути и 13 секунди прозвучаха фрагменти от осем родопски песни, които вдигнаха на крака близо 4000 души в Националния дворец на културата. Най-младият гайдар бе на седем години, ученик в първи клас, започнал да свири на този труден музикален инструмент още в детската градина. Най-възрастният родопчанин, участвал в рекорда на Гинес, бе на осемдесет години. Сред родопските гайдари имаше и десет млади момичета. Българската каба гайда е символът на Родопите и се среща само по тези места. От дълбока древност до днес тя звучи по седенки, събори, сватби, кръщенета и мощният й звук кара мало и голямо да настръхва. За разлика от шотландската и българската джура гайда, които имат по-високо звучене, родопската каба гайда издава по-нисък, басов звук.
Това е десети български рекорд, записан в книгата на Гинес. Но и най-атрактивният – 333 каба гайди свирят в синхрон! Какво значи това за България?
Още една причина да се гордеем, че сме българи – коментира резултатите за Радио България Сана Алсбей от фондация „Изкуството да живееш”, организатор на събитието. – Това, че успяхме да влезем в книгата на Гинес, е световно признание за нашата държава. Ние наистина имаме какво да покажем на света – нашата музика и нашите традиции са също толкова ценни, колкото на всяка друга по-голяма нация.
Какво беше усещането, емоцията, от мощния звук на стотиците гайди в голямата зала на НДК?
Усещането беше страхотно, особено когато завесата започна да се вдига – спомня си еуфорията ръководителят на гайдарите Костадин Илчев в интервю за Радио България. – След като публиката видя, че на сцената са подредени 333-ма гайдари, стана на крака. Аплодисментите бяха толкова силни, че в един момент не можех да чуя как звучат гайдите. Хората казаха, че такова чудо не са виждали и не са чували през живота си. Викаха в залата…
© Снимка: БГНЕС
В брой 34 на предаването ни слушайте: Приоритети пред Изпълнителната агенция за българите в чужбина през 2025 г. – интервю на Йоан Колев с Райна Манджукова, изпълнителен директор на ИАБЧ; Какво не знаем за митрополит Климент (Васил Друмев) –..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от 2027 г., благодарение на проекта Neptun Deep, страната ще удвои производството си. Това съобщи..
Любителите на цветята могат да си подарят днес и утре вълнуваща разходка в тропическата оранжерия на Ботаническата градина на Българската академия на науките. Посетителите ще се насладят на очарователните цветове на азалии, камелии и на различни видове..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..