Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България влезе в рекордите на Гинес с концерт на 333 каба гайди

Снимка: БГНЕС

Родопската музика лети в Космоса, озвучава холивудски филми, а сега влезе и в книгата на Гинес, защото България постави световен рекорд с изпълнение на гайди. Събитието се състоя на 16 май в София, когато 333-ма гайдари с еднакви родопски носии изсвириха с невероятно майсторство народна сюита. На 19 юни пристигна и официалното потвърждение, че изпълнението на гайдарите е признато от Гинес. Така българските гайдари биха досегашния рекорд, поставен от 240 шотландски гайди.

За 9 минути и 13 секунди прозвучаха фрагменти от осем родопски песни, които вдигнаха на крака близо 4000 души в Националния дворец на културата. Най-младият гайдар бе на седем години, ученик в първи клас, започнал да свири на този труден музикален инструмент още в детската градина. Най-възрастният родопчанин, участвал в рекорда на Гинес, бе на осемдесет години. Сред родопските гайдари имаше и десет млади момичета. Българската каба гайда е символът на Родопите и се среща само по тези места. От дълбока древност до днес тя звучи по седенки, събори, сватби, кръщенета и мощният й звук кара мало и голямо да настръхва. За разлика от шотландската и българската джура гайда, които имат по-високо звучене, родопската каба гайда издава по-нисък, басов звук.

Това е десети български рекорд, записан в книгата на Гинес. Но и най-атрактивният – 333 каба гайди свирят в синхрон! Какво значи това за България?

Още една причина да се гордеем, че сме българи – коментира резултатите за Радио България Сана Алсбей от фондация „Изкуството да живееш”, организатор на събитието. – Това, че успяхме да влезем в книгата на Гинес, е световно признание за нашата държава. Ние наистина имаме какво да покажем на света – нашата музика и нашите традиции са също толкова ценни, колкото на всяка друга по-голяма нация.

Какво беше усещането, емоцията, от мощния звук на стотиците гайди в голямата зала на НДК?

Усещането беше страхотно, особено когато завесата започна да се вдига – спомня си еуфорията ръководителят на гайдарите Костадин Илчев в интервю за Радио България. – След като публиката видя, че на сцената са подредени 333-ма гайдари, стана на крака. Аплодисментите бяха толкова силни, че в един момент не можех да чуя как звучат гайдите. Хората казаха, че такова чудо не са виждали и не са чували през живота си. Викаха в залата…

© Снимка: БГНЕС


Защо организаторите се спират точно на българските каба гайди?

Изборът не беше лесен – признава Сана Алсбей. – Каба гайдите имат уникален звук, който те отвежда дълбоко в планината и хората, които присъстваха на този рекорд, усетиха на живо това чувство – адреналинът на всеки един от нас скочи. Гайдите показват дълбоката духовност на всеки българин.

Десетки етнографи са се опитвали да открият мистиката на родопския звук. Много е писано за историята и произхода на каба гайдата.

Каба гайдата не си знае годините, не знае кой я е измайсторил, но се е появила първо при нас, в Родопите – разказва с гордост Костадин Илчев, ръководител и на оркестър „101 каба гайди”. – Заради по-ниското звучене, с нея се пее по-лесно. Няма по-удобен инструмент за съпровождане на песните.

Как се прави синхрон на 333-ма гайдари от различни селища в Родопите?

Дори песните да са популярни, това са хора от различна възраст, учили в различни школи, живели с различни местни обичаи. Синхронът? То е въпрос на усещане!, простичко определи майсторлъка на родопските гайдари събеседникът ни Костадин Илчев. Гайдарите са репетирали поотделно, като са ползвали дискове, за да звучат като един, разказват организаторите.

Тайната на синхрона идва от самите гайдари – те са изключителни професионалисти – каза по повод синхронизирането на стотиците гайди Сана Алсбей. – Всички участници са завършили музикално училище, имат музикално образование. А гайдата въобще не е лесен инструмент. Всеки един от тях е репетирал сам сюитата, съчетана от фрагменти от осем български песни. За съжаление 333-мата гайдари репетираха заедно само в деня на събитието. И въпреки всичко имаха невероятен синхрон.
По публикацията работи: Таня Харизанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отварянето на граничния преход Рудозем – Ксанти е историческо събитие

Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница  "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...

публикувано на 20.12.24 в 12:00

БДЖ предлага празнично пътуване с Дядо Коледа

Българските държавни железници организират празнично пътуване за любителите на железопътния транспорт. Коледен влак с парен локомотив и шест празнично украсени вагона ще се движи на 21 декември по маршрута Горна Оряховица – Плевен – Горна..

публикувано на 20.12.24 в 08:10

Слънчево време на Игнажден

В петък , 20 декември, ще преобладава слънчево време. Преди обяд в низините и равнините все още ще бъде мъгливо или с ниска облачност, но до обяд видимостта ще се подобри. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад. Минималните температури ще бъдат между..

публикувано на 19.12.24 в 19:15