Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успешният път на Камен Чанев разбива стереотипа, че „Кафето и тенорът трябва да са от Италия”

© Снимка: архив

По традиция през лятото звучи музика на открити сцени в различни краища на света. В България се радваме на оперните фестивали в София, Варна, Бургас и Пловдив. В спектаклите им гостуват певци, които обикалят световните сцени. Сред тях е тенорът Камен Чанев. Видяхме го в София в ролята на Форесто от „Атила”, Верди, месец преди да я изпълни на лятната сцена на Римската опера – Terme di Caracalla. Тази партия българинът изработва с Рикардо Мути. Той ми откри много тайни в оперното пеене. След срещата си с него израснах като изпълнител – сподели Камен Чанев.

Медиите определят Камен Чанев като „водещ тенор”, защото пее в най-големите театри в света. Българинът скромно казва, че това е работата му. Според него ангажиментите не са мерило за гласовите му възможности. Първите стъпки на сцената като дете Камен прави в родния си град Сливен. Като малък имах две възможности – разказва той – да плувам или да пея в детски хор. Избрах второто, подтикнат от майка ми, която искаше да стана оперен певец. За музикалното изкуство ме откри диригентът Методи Григоров. Пеех в детския хор „Дружна песен”, а по-късно и в хор „Добри Чинтулов”, който маестро Григоров ръководи в Сливен. От него научих много неща, той ми посочи пътя, по който вървя днес. След това завърших Музикалната академия в София. Много са хората, които са ми помагали. Сред тях са моите преподаватели Сима Иванова, Констанца Вачкова, Петко Маринов, Павел Герджиков… На 33 години бях, когато излязох да пея извън България. Пътят ми започна от Румъния. Там работих с много добри музиканти. Така започна кариерата ми.

Ще добавим още един щрих от биографията на Камен Чанев – той е специализирал пеене в академията „Борис Христов” в Рим при оперната певица Александрина Милчева. След това работи като солист в Националния театър за опера и балет, София и в Пражката опера.

Камен Чанев сподели за Радио България, че и до днес продължава да се съмнява в способностите си. Самокритичен е, което го кара да продължава да се усъвършенства. Радва се, че е свързан с музиката, защото няма по-голямо удоволствие от това да изпълнява прекрасните произведения на Верди. Българинът работи на свободна практика. Не се чувствам добре на щат и смятам, че това е нормално – казва Камен Чанев. – Моето виждане е, че артистът не трябва да стои на едно място. Трябва постоянно да се сменят театрите. Срещите с диригенти и певци, с различни оперни състави, помагат за израстването на един изпълнител. От години работя на свободна практика, имам добър агент и редица ангажименти. Но признавам – не е лесен пътят на един български тенор. За съжаление хората вярват в клишето „Кафето и тенорът трябва да са от Италия”. Имаме много добри тенори, които аз уважавам, но истината е, че сме известни по цял свят с басите си – Борис Христов, Никола Гяуров, Николай Гюзелев…

С труд, постоянство, упоритост и талант Камен Чанев успява. Днес живее във Виена, но признава, че вечно е на път. Участва в спектакли на оперните театри в Берлин, Сеул, Рим, Варшава, Прага и др., а сега го очаква една нова за него сцена – в град Маскат, столица на Оман. През месец септември ще пее там в постановка на Вердиевата „Атила”.
По публикацията работи: Елена Цветкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Събуди ме чак през май"

Мери Бойс Бенд изпълняват обещанието си да изпият лятото докрай с новата си песен "Събуди ме чак през май". Верни на себе си, в навечерието на зимата музикантите ни потапят в топли емоции, характерни за всичките им песни от последните вече три..

публикувано на 28.11.24 в 10:15

В Букурещ с концерт и изложба отбелязват 125 години от рождението на Панчо Владигеров

Концерт и изложба по повод 125 години от рождението на композитора Панчо Владигеров ще се състоят в Малката зала на Румънския Атенеум в Букурещ на 27 ноември, съобщи БТА, позовавайки се на Посолството на България в Румъния. Събитието е..

публикувано на 27.11.24 в 07:35

"Несломен"

Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо Младенов, и нямат търпение да представят новите си песни от техния съвсем нов албум "Несломен"...

публикувано на 26.11.24 в 10:15