През 1956 г. започва изграждането на курорта Златни пясъци. Тогава едва ли архитектите му са допускали, че много скоро той ще се превърне в едно от най-желаните места за лятна почивка по Северното ни Черноморие. Дори самото име на комплекса сякаш е излязло от някоя детска приказка, разказваща за морски приключения на пирати или смели корабокрушенци. И днес всяко лято тази българска морска дестинация привлича хиляди наши и чужди летовници, а много от тях са превърнали златната плажна ивица в място за ежегодна ваканционна среща с морето. Наистина има легенди, които разказват как се е появило името на един от най-известните ни курорти. Но и всеки, който е бил на ваканция в Златни пясъци, със сигурност е имал преживявания като в истинска приказка.
© Снимка: wikipedia.org
Тук пъстроцветието и разнообразието в предлаганите възможности за забавления са навсякъде. Всякакви уреди и съоръжения за плажни игри привличат любопитството на малки и големи, както и предложенията за водни забавления. Надуваеми гумени лодки във формата на банани подскачат и подхвърлят сред вълните весели групи момчета и момичета. Скутери цепят в далечината водната шир, водни колела, водни ски и други емоции примамват летовниците да си подарят приятни емоции сред морските вълни. Забавно е и в небето над плажа. За търсещите тръпката на високия адреналин са предназначени парашутите, теглени от лодки, разноцветните като пъстри птичи криле делтапланери или дори разходка с хеликоптер. От няколко години в Златни пясъци има атракция, която може да накара туристите да се почувстват като в Париж – и тук има Айфелова кула. Е, тя не е толкова висока, колкото френската си сестра – издига се само на тридесет метра, но с повече въображение и лятно настроение на човек ще му се стори, че дочува отнякъде звуците на акордеон, който изпълнява някой от известните френски шансони. Екскурзоводът Виктория Балездрова казва, че присъствието на тази мини Айфелова кула засилва усещането за пъстроцветие и празнична многонационална атмосфера:
© Снимка: БГНЕС
Най-интересната атракция на тази Айфелова кула е едно кафене, което се намира на около шест метра над земята. То е изключително приятно най-вече през следобедните часове. Прекрасно е усещането да се наблюдават от тази височина морето и светлините на курорта. В близост до кулата има и една много голяма въртележка, на която туристите могат да се качват и да се наслаждават на страхотната гледка.
© Снимка: wikipedia.org
На голяма популярност се радва и паркът „Акваполис” – един невероятен фойерверк от водни пързалки и лесни за преодоляване, както и по-сложни за големите смелчаци съоръжения. Тук водните пръски са най-приятни и освежаващи, защото са сред жизнерадостната глъчка на безброй деца и веселящи се заедно с тях родители. Гостите на Златни пясъци вече са свикнали и с пиратската атракция недалеч от брега. Срещат се два кораба, целите изрисувани с мотиви от пиратски сюжети. Пътниците също са дегизирани като пирати – с изрисувани татуировки по телата, с картонени пиратски шапки и всякакви други закачки. Екипажите на двата съда приготвят цял арсенал от пликове, пълни с вода и започва истински бой с водни „амуниции” между двата пиратски кораба. Кораби и яхти има и за търсещите по-ленив начин на разходка в морето:
© Снимка: БГНЕС
Яхтите най-често се търсят за една популярна екскурзия, която е вариация на пиратското парти. Тя се казва просто „Един мързелив ден” – допълва Виктория Балездрова. – При този вид плаване туристите излизат с яхта в морето, приготвя им се риба за ядене, самите те се занимават с риболов, къпят се в морето на някое по-тихо място и просто релаксират. Организират се и автобусни екскурзии. От миналата година разширихме дестинациите чак до Созопол. Близо до Златни пясъци пък има чудесни възможности за пешеходни преходи в близкия природен парк. В него има няколко маршрута с различна степен на трудност, които са добре обособени и маркирани. Един от тях отвежда и до скалния Аладжа манастир от XII-XIII век.
Близо до Златните пясъци се намира и потъналият в зеленина курорт Албена, определян като една от перлите на нашето Черноморие. Още по-на север пък, живописно разположен на морския бряг, се откроява Балчик, известен още като „Белият град”. А който иска повече културни преживявания, морската ни столица Варна го очаква! Там всяко лято се провеждат международни фестивали, балетни конкурси, гостуват наши и чужди национални театрални и оперни състави.
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..
Тази година ски сезонът в България стартира по-рано от обичайното благодарение на подранилия сняг. В Банско пистите отвориха още по Никулден (в..