Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Созопол започват Празниците на изкуствата „Аполония”

Снимка: Архив
От 30 август до 8 септември в Созопол се провежда 28-то издание на Празниците на изкуствата „Аполония”. В рамките на десет дни красивият черноморски град ще събере известни имена от родния артистичен свят.

И тази година фестивалната програма е много пъстра. Фюжън формацията „Акага”, поп изпълнителите Мариана Попова, Любо Киров, Дани Милев, рок музикантите от Б.Т.Р. са само част от имената, които са поканени в „Аполония”. Ето какво още сподели директорът на фондация „Аполония” Маргарита Димитрова:

© Снимка: БГНЕС

Имаме претенции, че правим хубав фестивал. Интересът към него е голям както от България, така и от САЩ, Европа и Африка. Ще бъде истински празник на българското изкуство, но ще има и чуждестранни участия. Има много силни акценти в програмата. Тази година фестивалът започва с премиери на няколко изложби. Известният художник проф. Андрей Даниел е подготвил специална експозиция. Той навършва 60 години и това е повод да представи свои картини на „Аполония”. В афиша на фестивала са и художниците Кольо Карамфилов, Цветана Казанджиева, Стефан Божков и други. Максим Минчев – директор на БТА, ще представи своята книга „Alo Boo Safari”. В нея е събрал пътеписи за своите посещения в различни страни. Това е една от премиерите в литературния жанр. Алек Попов, добре познат на българския читател, пък ще представи откъси от все още недовършена книга с работно заглавие „Сестри Палавееви”. Още няколко български писатели ще покажат новите си творби. Сред гостите е младият македонски поет Никола Маджиров. За нас е радост, че той гостува в Созопол, защото пътува по цял свят и вече е много популярен извън страната си. Концертите, с малки изключения, също са премиерни на „Аполония”. Музикалната програма се открива с концерт на оперната певица Александрина Пендачанска и пианиста Людмил Ангелов. Тяхното участие отново показва какви таланти имаме и как те ни представят по света. От този концерт дойде и една идея – за срещи, чиято основна тема е цената на успеха за всеки творец. Първата от тях е с обичаната от публиката Александрина Пендачанска (01.09.), следва представянето на продуцентската филмова къща „Агитпроп” (05.09.) и на талантливия театрален и филмов режисьор Явор Гърдев (09.09.). Мисля, че тези срещи ще бъдат много интересни за хората, тъй като творците, които сме поканили, ще споделят са направили през годините, какви усилия им е коствало и какво им предстои в бъдеще.


В програмата участие ще имат и „Ева квартет”, басистът Петър Славов със състава си, включващ музиканти от САЩ и Израел, джаз пианистът Ангел Заберски с Биг Бенд „Брас Асоциация” и други популярни имена от музикалната ни сцена. Джаз певицата Белослава ще бъде наградена със специалната награда на ОББ – пластика, изработена от скулптора Лина Маджарова. В рамките на фестивала ще бъдат показани нови игрални и документални български филми. Театралният афиш също предлага интересни постановки. Концерти ще имат класическите музиканти Ани Гогова – пиано, в дует с Ян Максин от САЩ – виолончело, пианистът Мартин Иванов, който от години концертира в Европа. Китаристите Цветан Недялков и Веселин Койчев ще предложат на меломаните класическа музика, върху която те ще правят свои авторски импровизации. Още много други изпълнители ще покажат майсторството си пред публиката на 28-то издание на Празници на изкуствата „Аполония” 2012.
По публикацията работи: Сибила Лилова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Аниес Дезарт за времето, музиката и светлината на София

"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..

публикувано на 23.12.24 в 10:25

Скулпторът Юсеин Юсуф превърна чешма в галерия сред гората

Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Бистришките баби

Изложба "Живи човешки съкровища – България" се открива в София

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..

публикувано на 17.12.24 в 07:00